Suncokret 2019

Hvala na ponudi ali mislim da nećemo presevati ,visok je datum .

Prolazeći kroz atar imam utisak da su kukuruzi koji su "lupani" u gorem položaju nego ovi suncukreti.
Ima ona stara izreka :Što te ne ubije ,ojača te.Šta jeovaj struk suncukreta preživeo ?




- - - - - - - - - -

Kiraj ako budes morao da presevas doneo bih ti ja seme .Ostalo mi je dosta semena od pomoci koju su meni clanovi foruma doneli.Samo javi i ja dodjem.
Zaboravio sam da te pitam ,kako izgledaju usevi u vašem ataru ,koji nisu presevani a tučeni su ?
 
Kako suncokret podnese ovo kad ovako nastrada?Jel budu tu glave kasnije normalne ili neke izvitoperene?
Pre 3 godine kada je led potukao suncokret kod nas, doduse veci suncokret je bio ali posteno izudaran nismo ga presevali i dao je 200-300 kg/kj.
Nevredi to ostavljati, barem ja nebi.....

- - - - - - - - - -

Inace ista ta oluja (led) je prossao i kroz nas atar pa otisao prema melencima-basaidu. Slika nimalo nije lepsa od ovih sto je Kiraj uslikao.....
 
Strasni udarci za coveka, taman sve spakujes i spokojno cekas sledece poslove nadolazece kad treba da se vracas opet iz pocetka, izvlaci masinu opet sej, naj gore kad nije ni tamo ni vamo dal presevati il ostaviti nije covek pametan:sta:
Ja sam danas poceo sa presevanjem suncokreta, VRANA napravila katastrasnu stetu. Pre par dana kad sam otkrio da mi suncokret nestaje jos dok se kotiledon ne otvori dao sam se u nebrano grozdje ''sta je sad ovo'' i znoj ladna pocela da me obliva, toliko sam zurio od parcele do parcele sa mislima da ce ova agonija prestati al ne, kako na koju parcelu stignem ona PRAZNA u glavi mi cifra koju sam posejao i prolazeci kroz selo hteo da svratim kuci da uzmem stranjku i na zadnjoj kad stignem da se okaci o DUD za primer! Kako sam odmicao od sela na kilometar dva tako pocele vrste da se naziru i steta se zaustavila na 18kj. Na nizi teren ide soja a na vislji kukuruz, suncokret NJET!
 
Hvala na ponudi ali mislim da nećemo presevati ,visok je datum .

Prolazeći kroz atar imam utisak da su kukuruzi koji su "lupani" u gorem položaju nego ovi suncukreti.
Ima ona stara izreka :Što te ne ubije ,ojača te.Šta jeovaj struk suncukreta preživeo ?




- - - - - - - - - -


Zaboravio sam da te pitam ,kako izgledaju usevi u vašem ataru ,koji nisu presevani a tučeni su ?
Pa po meni vrlo malo zaostaju za redovnom setvom.Cak sta vise mislim da ce je stici.
Kiraj mislim da je ovaj suncokret u losem stanju.
 
Ovaj sa zadnje slike sam slikao onako bezveze ,nije sa moje njive .
Naši suncukreti su bili u fazi 4-6-8 listova.
Slažem se da grozno izgledaju ,znam da može da se preseje ali pitanj je kada će se moći u njivu.Inaće suncukreti koje je led tukao pre desetak dana su se prilično oporavili.Doduše nisu bili ovako tučeni .
Pošto ne možemo u njivu ,videćemo šta dalje.
 
Kasno je za presevanje sa suncokretom,bolje kuruz on ide kao djavo sad u vrucoj i mokroj zemlji a i najbitnije imace najesen kome da se preda,suncokret problem.
 
Teska godina. Kad je kod Gurana bio grad ,za par dana kod nas opizdi prema kacarevu sjebe mi dosta suncokreta sva sreca bio mali pa se oporavio,ali stete ima.Inace gledam i mislim da su bolesti u suncokretu krenule.Listovi imaju pege.Obratite paznju vlaga ogromna pogotovo kad se podignu temp bice svasta.Licno mislim da ni jedna hemija u ekstremnim usöovima ne pomaze.
 
Mora ce se odraditi Fungicidni tretman,Retengo,Acanto...I najvaznije ne spartati dok se ne osusi zemlja iole,ima da se potpari i crkne.
 
Nazad
Vrh