Suncokret 2019

Moj suncokret i komsijin preko puta nastradao, kukuruzu pored nista ne fali, nekoliko njiva dalje suncokret sasvim normalan.... izgleda ko da je tornado prosao.....
Da li se nadati necemu ovde?

431c23fb7ee692f903a13840beb33c86.jpg



0c180553197066de044d4dec524d9e5c.jpg


92a46b1a3eea796424a7502d9791c5b2.jpg

8fc82e20b902cf075f88c835b71554d0.jpg

31be4167405e7c2b6fb3effb5a4c54ca.jpg





Послато са SM-J510F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Bojim se da ce samo malo glavu dici gore. Strasno. Koji je to hibrid? Cest pa tanka stabljika.
 
Немам никаквог исуства са сунцокретом али имам неки интуитивни осећај да је борац и да ће се свим силама трудити да се усправи.Колегу бих замолио да нас обавеси о даљем току за једно 7-10дана
 
Hibrid je Kondi, gustina jeste veca 21,5 cm ali komsijin suncokret prekoputa bio je redji a prosao je gore nego ovaj... zanimljivo sa druge strane parcele nije bas ovolika steta , od kako se bavim poljoprivredom ovakvom nevreme nije bilo kod nas 88 litara po kvadratu za manje od pola sata, selo celo je plivalo u vodi a atar ka Dolovu je grad urnisao.... Javicu sta se desava mada ne ocekujem puno od njega.
 
Он јесте полегао али наставља свој животни циклус,верујем ће се добар део и усправити главе сигурно.
 
Imao sam pre par godina malo pologa u suncokretu, malo ali malo se ispravio, nije se mogao podici sa kukuruznim adapterom, sad na tim mestima ne znam sta cu od divljeg suncokreta...

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Hibrid je Kondi, gustina jeste veca 21,5 cm ali komsijin suncokret prekoputa bio je redji a prosao je gore nego ovaj... zanimljivo sa druge strane parcele nije bas ovolika steta , od kako se bavim poljoprivredom ovakvom nevreme nije bilo kod nas 88 litara po kvadratu za manje od pola sata, selo celo je plivalo u vodi a atar ka Dolovu je grad urnisao.... Javicu sta se desava mada ne ocekujem puno od njega.

Neznam sta da ti kazem ali,nisu dobre vesti.Uspravice malo glave sto rece kolega ali,tesko ces ti to skinuti.Kukuruzni adapter ce ga vise pocupati iz zemlje nego sto ce ga procesljatii skinuti rod.A,ako resis da ga ostavis za vrsaj tu ces godinama imati probleme sa samoniklim suncokretom.jer bas iz tog razloga bilo koji adapter da koristis on ce ga pocupati,nesto ce ostati ispod i eto ti radosti.
 
Jedan je kod nas isto prosao, angazovao je nadnicare i sekli su glave i skupljali su na gomilu,posle je kombajnom isao od gromile do gromile.
 
Probao sam ja sa zitnim, moze da se radi, ali ulazi mnogo zemlje u bunker,valjalo bi posle da se propusti sve kroz selektor, i ne sme da njiva bude zagrnuta
Probao sam i sa kukuruznim, moze samo ako je suncokret (stap ) poluzelen, i ako je dole suvo da ne cupa stabljike, u tom slucaju ne morao kroz selektor, ali ce biti velika vlaga ovrsenog suncokreta.
Cesto smo i skupljali glave rucno pa ubacivali u kombajn
U sustini ovo je najgora stvar u proizodnji suncokreta, i kda te zadesi dodje ti da ga nikad vise ne posejes niti zrno.
 
Kada bi moglo ,ne bih ga sejao jedno deset godina da se zemlja očisti od samorasta ali .....
 
Moj suncokret i komsijin preko puta nastradao, kukuruzu pored nista ne fali, nekoliko njiva dalje suncokret sasvim normalan.... izgleda ko da je tornado prosao.....
Da li se nadati necemu ovde?

Послато са SM-J510F помоћу Тапатока

Kod mene je to bilo prije nekoliko godina ali samo hibrid od jednog proizvodjaca.

Dan ili dva prije pada kisa i natopi zemlju, onda jos jedna kisa sa jakim vjetrom i spegla ga na zemlju.

Ovaj kod nas se nije podigao jer je imao glave. Prinos katastrofa jer ne moze ga kombajn pokupiti a i izgleda bude bolestan jer lezi.
 
Nisam hteo odma da kazem, ali mozda bi na zalost najbolje resenje bila tanjiraca i neka rana soja pa ako uspe uspe. On ce ovako polegnut dati neku glavu, narednih 10 godina se nece ocistiti zemlja od divljeg suncokreta...

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Upravo sam obišao svoje njive... a bolje da nisam. Slična situacija kao kod kolege Rakin, na 7 kj i još krenuo da cveta. Ova godina je svakim danom sve zanimljivija.
 
I meni polegao prije par godina, oko 70% njive, sijan na 24-25cm velike glave....... Naježim se, i reko sebi, neću više, i opet posijem ove godine...... Al kako je toliko polegao, kad jedva ima glavu, kod mene su bile velike i teške glave...... Nije se moglo pokupiti, nicao još 3-4 godine...... Uzas
 
Što ste bre zanimljivi sa tim suncokretom,posle žetve tanjiranje i ako ima malo vlage to će sve malte ne proklijati,meni jedne god žito bilo puno suncokreta u novembru,mada sam to prosuo kombajnom jer sam mu dao malko žira ali no, nemam problema na toj njivi sa suncokretom apsolutno,veći mi problem ambrotija.
Tu je problem što neće moći pokupiti čovek rod i rad svoj,i ovako na zemlji je problem bolesti plamenjača i šta već napada sunju.
 
Kad sam spartao tu njivu osparto sam 18 vrsti i poceo je da puca suncokret ispod mosta traktora pa sam odustao, veoma je zanimljivo da u tih 18 vrsti nije polegao skroz i da nije legao sa druge strane parcele jedno 100-ak metara, mislim da se pijavica tu oformila od vetra preko puta mene coveku je oko 10 ak lanaca suncokreta iz korena iscupala nista nije ostalo gore, ko da je valjak prosao po njivi. Povrsina je malo manje od 3 kj kod mene tako da cu nekako podneti, oko 20-ak % je ostalo gore tako da cu svakako probati da ovrsem makar da isplatim ulozeno sa tim sto je ostalo, moja je parcela redovno djubrena suncokret je dobio 100 kg npk u jesen i oko 100 kg ureje po kj otisao je u visinu previse, mozda bi izdrzao da sam manje djubrio i da sam mogao da ga zagrnem ali sta je tu je , pored njega i preko puta imam 10 kj kukuruza dobio je gusciji vrat ponegde ali stoji pravo nema polomljenih niti nekih vecih ostecenja osim sto se negde iskrivio i vratio mislim da je i zagrtanje imalo uticaja da izdrzi....
Ovo je prvoklasna zemlja nisam nikada sejao soju ali mislim da cu probati u ovom potezu, vec mi je nekako suncokreta do glave....

Послато са SM-J510F помоћу Тапатока
 
Al soju nemoj sijati dok neočistiš od suncokreta..... U grahu sam imao problema par godina, negdje je prošlo 4 a negdje i 5 godina, pa je izlazio
 
Nazad
Vrh