Suncokret 2019

Kod mene PH od 5 do 6,5 gde planiram suncokret. Kad moze urea u kukuruzu moci ce i u suncokretu. Meni je vise da ne produzi vegetaciju suncoketu, nemam iskustva. Zadnje 2 god sam isao AN.
 
Ja sam vec par godina isprobavao mesano u jesen plus urea i bez uree u prolece, prinos identican....nije mi bas najjasnije, reko takva god pa probao opet na pola parcela isti rezultati.
 
Urea suncokretu ništa ne znači...njegov koren brže raste od same stabljke tako da ne mođe da iskoristi puno djubriva iz oraničnog sloja,al zato troši iz dubine gde je većini biljki ne dostupno...kako su meni učeni ljudi objasnili tako i ja ovde preneo...
 
Ja sam pre dve godine kad smo bacali vestak pred setvu psenice,ostalo nam djubriva i bacimo na 10kj strnjike(150kg/kj NP 20:20) predjem tanjiracom da ne stoji na povrsini,i posle ispodrivam. U prolece na sve parcele zakultiviram 100kg An-a,na tih 10kj je prinos bio veci i do 300kg/kj.
 
Ja sam pre dve godine kad smo bacali vestak pred setvu psenice,ostalo nam djubriva i bacimo na 10kj strnjike(150kg/kj NP 20:20) predjem tanjiracom da ne stoji na povrsini,i posle ispodrivam. U prolece na sve parcele zakultiviram 100kg An-a,na tih 10kj je prinos bio veci i do 300kg/kj.

A zarada ti dodje 2775 din.po jutru sto si bacio 20.20.0
 
Urea suncokretu ništa ne znači...njegov koren brže raste od same stabljke tako da ne mođe da iskoristi puno djubriva iz oraničnog sloja,al zato troši iz dubine gde je većini biljki ne dostupno...kako su meni učeni ljudi objasnili tako i ja ovde preneo...
XD :)),to je neki zanimljiv koren suncokreta.
 
Nemam nekog dugogodišnjeg iskustva sa suncokretom, tek 4 godine ga sejem. Ono što sam ja primetio bar na mojoj zemlji, NPK djubrivo obavezno da se zaore. E sad što se tiče prihrane, išao sam sa kan-om u špartanju, probao sam razne količine, i po meni ništa više od 200 kg, možda i manje. Govorim za zemlju 5. i 6. klase na brdu.

Ove godine ću najverovatnije predsetveno 150-200 kg AN-a.

Od hibrida ove godine sejaću LG 50.635 i od Syngente Bacardi i možda Neoma. Pioneer zaobilazim.
 
Mi smo godinama bacali samo An u suncokretu,i vremenom je prinos opadao. Moje misljenje je da se tih 100-150kg kompleksnog djubriva vrati kroz prinos i sto kolega Mica kaze ostaje nesto i u zemlji.
 
Pre dve sezone sam prestao da bacam bilo sta osim 150KG NPK pred suncokret i nisam primetio razliku. I prethodnih godina su te parcele dobijale oko 150KG NPK + Urea za presnicu i kukuruz.

http://agroinfotel.net/suncokret-dubrenje-na-vreme/

Ono sto jesam primetio je da posle sunockreta bude osetno smanjen prinos psenice ako ustedim na NPK.
 
Nazad
Vrh