Suncokret 2019

Maxa ti ga ne sejes?

Sejem ga ali u malim kolicinama, izbegavam ga ali posto prosle godine nije nikla uljana repica bio sam primoran da ga sejem.

- - - - - - - - - -

Zašto imam utisak da ti kao da se raduješ toj sramnoj ceni suncokreta?
A mislim da nisam jedini koji tako misli...

Ne radujem se niskoj ceni, nego vam kazem kakva je situacija preko.Svi mi kazemo da jedna uljara diktira cenu ali i van granice ista cena a mi smo uvek jeftiniji od njih barem 10%.Sa moje strane gde je sreca da bude 40 din ali nece.
 
Upravo se vratio iz njive, izmjerio vlagu 7.5 %. Baš sam se iznenadio
Još ima par djelomično zelenih listova na stabljici, a spužva je još uvijek masna.
 
Najbolje da se udje sa kombajnom i izmeri vlaga,neki hibridi budu zeleni a nemaju vise od 10% vlage,dok neki moraju da pregore da bi imali 10%
 
Kako podesite kombajne i koliki vam je procenat nečistoće kada udjete u suncokrete na kojima još stoji zeleno lišće i kojima se glavica još nije osušila?
 
Nosen juce uzorak Neome na merenje vlage, ima jos zelenih listova.
f87ad8c40ea026e259e6c3a57fd95b8e.jpg


Послато са Moto G (5S) помоћу Тапатока
 
10m3 osmotonka.A koliko stane suncokreta varira dosta,3.5-4.5 tona.Zavisi najvise koliko supljih,polusupljih zrna ima,sto mene pocinje da nervira kod suncokreta zadnjih godina.Prosle i pretprosle godine se crnilo iza kombajna u zetvi,4-5 razlicita hibrida ,svi isto,manje vise.
Pretekao me Olalija.Inace 5+t je extra,ali verujem da retko kad toliko vaga.
 
Ako su obrtaji bubnja oko 350-400 lako se našteluje pošto ne lomi glave Kada izlomi glave onda je gadno.
Kako podesite kombajne i koliki vam je procenat nečistoće kada udjete u suncokrete na kojima još stoji zeleno lišće i kojima se glavica još nije osušila?
 
Ja premontiram kombajn na kukuruznu varijantu sa sve blinde, dupli lancanik je sa 19 zubi,on je pogonski,a gonjeni je 52 zuba.dobijem oko 320 obrtaja bubnja. Ispadaju cele glavice bez zrna. Moze i sa 43 zuba onda je obrtaj 43 podeljeno sa 19 je 2,26. 870obrtaj bitera se podeli sa2,26 to je u tom slucaju 384 obrtaja
 
Kod mene na đuri radim sa 535 obrtaja, ulaz i izlaz otvoren do kraja, i ispadaju cjele glave...... A za usporedbu pšenicu đuro radi sa 1350 obrtaja, a zmaj sa 1000,ako se dobro sjećam.....
 
Nazad
Vrh