Odvodnjavanje

ljusha

Član
Učlanjen(a)
27 Okt 2009
Poruka
4.713
Lokacija
Laćarak
Zaprljani kanali u selu i ataru,ljudi-stoka baca šta stigne i gde stigne ,a niko ne čisti.
Kakva je situacija kod vas?
 
Ove zime i proleća svi kanali pročišćeni i produbljeni i još uvek rade na kanalima koji su preostali. ::svaka cast::
 
Evo jedna slika kako to rade i Italiji

bi5hg5.jpg


A evo na šta liči moja njiva pored koje je begejac koji bi trebao da odvlači vodu :bravo:
28gsba8.jpg
 
ljusha je napisao(la):
Zaprljani kanali u selu i ataru,ljudi-stoka baca šta stigne i gde stigne ,a niko ne čisti.
Kakva je situacija kod vas?
Bas tako.A pre su zaposleni u vodnoj zadruzi rucno kosili kanale.A danas bas stiglo da se plati odvodnjavanje za drzavnu zemlju.Pa ako placamo za nasu zemlju,zasto i drzava ne plati za svoju? :zli: :zli: a zakup uzima unapred za godinu dana. :zli: :zli:
 
@ mirmag

Nije taj begejac, to je tek posebna priča. Ovo je kraj puta Kula-Crvenka.
 
Kada se ovaj nas govnjivi kanal izlije,bice svasta.Za sad su svi osim Velikog Backog kanala u relativno dobrom stanju...
 
Kako se radi drenaža njive? Imam jednu njivicu (1kj) pored kanala 2/3 je breg a 1/3 dolja koja izlazi na kanal. Mislim da bi se sa drenažnom cevi isušio taj deo koji je i u sušnim godinama vlažan. Kažu treba da se iskopa rov i u njega uspe šljunak, pa postavi cev, pa opet šljunak.
Da li neko zna nešto preciznije o tome?
 
@zorancile
I sam treba da odradim nešto tako i nemam drugih ideja osim postavljana drenažnih cevi i filtracionog sloja šljunak ili mleveni kamen krupnije granulacije. Verovatno ću to raditi ove jeseni-zime. Evo ti link za cevi koje nisu baš jeftine :sta:. http://www.pestan.net/sr/proizvodi/pvc-cevi/drenazne-cevi

Negde sam pročitao da postoje podrivači koji iza sebe vuku kuglu koja ostavlja za sobom rupu za odvodnjavanje :sta:.
:ppozdrav:
 
Postoji mašina koja kopa rovove (ima lanac i lopatice), ali je to sigurno jako skupo da ti neko uradi (izlazak na teren, troškovi, dnevnice), verovatno je jeftinije da se plati nekom da iskopa ručno. Rov bi trebalo da bude oko 80-90cm dubok, mislim da zavisi od slojeva zemljišta, a treba i da ima neku širinu da bi šljunak ili kamenje bilo svuda oko cevi. :sta:
Koliko koštaju cevi?
Šljunka bi trebalo na primer 30x30cm oko cevi, što znači da za 10 metara treba skoro jedan kubik (0,9).
 
Dzionik, nemogu da skinem taj dokument, jer neko sa moje ip adrese već skida nešto. Imam bežični internet pa se tu dešava da ima više korisnika na istoj adresi... Jel ima neki drugi način?
 
Nazad
Vrh