Šećerna repa 2019

U petak u klopkama po jedna dve pipe. Juče su bile isto dve pipe u klopci. Nicanje neujednačeno. Na poslu zadovoljavajuće. Kući katastrofa.
 
16 dana nakon setve. Ima poneki red da nije otišla u vlagu, ali je to daleko manji procenat. Valjda će sve nići nakon kiše.
Uwx2im4.jpg

AqFSMAM.jpg

nVigdP7.jpg
 
Na poslu danas završili setvu. Posejali smo poslednji rok. Imamo ove godine 7 rokova setve. Pored tog ogleda, imamo oglede sa super startom, različite doze azota pred setvu, različit tip đubriva pred setvu, večiti ogled, ogled sa gustinama, sortna komisija i jedan sortni ogled. jU svim ogledima su zastupljene sorte koje se najviše gaje u Srbiji, od sve četiri multinacionalne kompanije.
Klopke za pipu nam je ovaj vetar olujni rasturio. Pratimo prvi put pojavu i brojnost biljnih vašiju u repi, vektore virusa žutila šećerne repe. Već smo našli u klopkama crnu repinu vaš, kao i još neke druge vrste, koje će biti determinisane.
Naravno tu je i dalje egzotika sa šećernom repom i makom.
Nicanje ove godine jako dobro i pored suvog proleća. Očekujem u svim ogledima sklopove od preko 90.000 biljaka.

- - - - - - - - - -

Evo i malo sličica.
Klopka u Temerinu, prva slika je od pre 7 dana, druga je današnja.
hscNbzV.jpg

gi5dMRG.jpg

Druga lokacija, slabiji i neujadnačeniji usev. Kasnija setva. Kolega entomolog.
p67MwXM.jpg

Klopka na večitom ogledu. POčeli smo sa proređivanjem repe. Pojedini redovi su nikli tek nakon kiše, što se vidi iz priloženog.
qEeV1ec.jpg

Četvrti rok setve.
x6rSMTu.jpg

Drugi rok, proređen.
6H9pOSs.jpg

Treći rok setve.
CwODXH6.jpg

Peti rok setve.
cJ5VBVQ.jpg

Treći i peti rok, jedan pored drugog, uporedno.
i8kcE3p.jpg
 
Da li imate ogled sa Vibrance-om? Sto repa i mak zajedno? Nisam ispratio

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nemam odvojeno ogled sa tim. Združeno gajenje repe i maka, čisto iz radoznalosti da li je tako nešto moguće i izvodljivo.
 
Mi smo dobili 60 ha semena tretirano tim. Kako sam cuo nadaju se da u tome lezi neka nada za sadasnje probleme

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Mi smo dobili 60 ha semena tretirano tim. Kako sam cuo nadaju se da u tome lezi neka nada za sadasnje probleme

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Rade oni sa tom tehnologijom već par godina. Još pre četiri godine su je predstavili na skupu u Briselu. Sumnjam da je to rešenje prošlogodišnjeg problema. No vreme će pokazati ko je u pravu. Ne znam da li da se radujem, ako to budem ja, jer ako sam u pravu onda je izvesno da ćemo i ove godine imati gubitke. Neće biti na prošlogodišnjem nivou, ali sigurno će imati negativan finansijski efekat na sve u lancu proizvodnje šećera. Ostaje da pratimo dešavanja.
 
Nazad
Vrh