Novajlija (po svemu vezano za poljoprivredu i voćarstvu)

Učlanjen(a)
20 Mar 2014
Poruka
69
Lokacija
Mladenovac
Veliki pozdrav članovima poljoinfo foruma.

Kao što naslov kaže novajlija sam u poljoprivredi I voćarstvu. Posedujem oko 2.5ha zemlje na obroncima Kosmaja od čega je 1,55 ha u komadu.

Živim u Beogradu i od kako sam od “tazbine” dobio plac zainteresovao sam se za obradu zemlje. Dokupio sam njivu i šumu u momentu kad je za to bilo “viška” para smatrajući to pametnom investicijom. Od kako će nam biti bolje za dve najviše tri godine sve je manje para pa sam zaustavio i gradnju kuće i dalje investiranje u zemlju.

Trenutno dajem njivu bez naknade za sadnju deteline, šumu ne diram, a na placu sam zasadio oko 100 stabala Crvene ranke.

Svojevremeno mi je bila ideja da na njivi pravim vinograd jer je okolina Kosmaja bila poznati vinogradarski kraj. Od te ideje, još uvek, nisam odustao ali sve manje verujem da ću u tome i uspeti. U Mladenovcu i Sopotu skoro da nema ikog ko bi znanjem o vinogradu pomogao, sastav zemljišta je promenjen, a potrebna sredstva za iole ozbiljan vinograd prevazilaze moje mogućnosti.

Na sve navedeno dodaću da ozbiljan problem predstavlja i nedostatak radne snage. Za 3-4 godine preko placa, i novčanika, mi je prošlo 5-6 “lokalaca” sa uvek istim obećanjem: ništa ne brini, biće sve to kako treba! A uglavnom se završi sa: ne znaš ti, ne brini to tako i treba, ali ne može za iste pare. Moraš da doplatiš da se to završi! Pa onda i kad sam voljan da doplatim ili se ne uradi ili se uradi kad više nikome ne znači. Ili se dešava da s jednim dogovorim posao, on pošalje drugoga, a ovaj angažuje trećeg pa mi prvi objašnjava kako ovaj treći ima hiper-mega-giga-ekstra-vrh puno posla pa će kod mene završiti čim odnese tetki lek(?!?). Onda dodje zima i eto svih njih na mom placu, sastanče i preglasuju šta sve treba uraditi, daju amadmane i predloge a licitiraju koliko to košta kao na berzi. S kim god da sedneš prvo kuka kako nema posla a ide zima, treba jesti nešto. Kome god kažeš da uradi što je predložio prvo ti kaže: a ne može sad, dok ne omrzne, dok ne osuši, dok ne navlaži, dok ne dodju baštenski vilenjaci valjda.

Na kraju sam kupio neku hobi tehniku pa sam pomalo, a usput učim. E tu mi pomaže poljoforum više nego i jedan lokalac. Zato sam vam, već sada, veoma zahvalan.

Srdačan pozdrav
 
Pozdrav i tebi i dobro nam dosao,zakljucak je logican ako nesto hoces da stvoris a da vredi moras sam,i moras se odreci Beograda u smislu da se preselis na Kosmaj da bi i sacuvao to sto imas:ppozdrav:
 
Bas tako. Ja sam resio i napustio Beograd potpuno i preselio se na selo, na ocevinu. Nista lepse. Tek sad moze da se postigne sve planirano. Dolaskom vikendom sam samo dozivljavao frustracije jer nisam mogao nista da postignem.
 
Složio bih se sa vama da se poslovi na zemlji ne obavljaju “iz grada”. Svestan sam i da je potrebno mnogo više vremena od vikenda i povremenih dolazaka. Nadam se da ću stvoriti uslove i za duži boravak na svom placu ali to, još uvek, nije moja realnost.
Polako, stvaram uslove malim koracima, a zemlja neće “pobeći”. Barem kako sad stvari stoje :)
 
Pozdrav.Lepo te tazbina uvalila ali je ocigledno da nisi trenutno u situaciji da se bavis tim sportom.Bice vremena samo zdravlja.
 
Pozdrav i dobro došao na poljoinfo forum, ovde se dosta toga može pročitati, a što nenađeš pitaj.
 
Nazad
Vrh