jaja u ishrani tovljenika

slobos

Novajlija
Učlanjen(a)
9 Apr 2010
Poruka
10
imam dva tovljenika od po 60-70 kg. posto imam dosta kokosjih jaja zanima me po koliko jajasmem da dam svinjama:haha: inace,hranim ih s koncetratom i berem im trave.
 
dajem tovljenicima po 5 jaja na dan a bojim se da im je to puno. nov sam u ovome pa zato trazim savet od iskusnijih. :cao:
 
slobos je napisao(la):
dajem tovljenicima po 5 jaja na dan a bojim se da im je to puno. nov sam u ovome pa zato trazim savet od iskusnijih. :cao:

da li si primetio neke promene kod njih :sta:
Jaje im dođe kao neki slatkiš.Nema svinje koja će da odbije jaje.Malo ga gurka, a kada se razbije,pojede sadržaj i pita ima li još.

Sve zavisi kolike su ti svinje.5 kom po komadu :sta:
A ako bi davao recimo svaki drugi dan toliko :sta:
 
ima puno jaja. velika jaja prodajem a mala bacam svinjama. napreduju odlicno,mozda cak i previse.
 
ima puno jaja. velika jaja prodajem a mala bacam svinjama. napreduju odlicno,mozda cak i previse.

Kada se govori o jajima uglavnom se govori o otpacima inkubiranih jaja i o jajima u prahu koja se najcesce koriste. Proteini jaja imaju 100% biolosku vrednost, medjutima jaja poseduju i neke inhibitore proteaza, te s toga nisu bas preporucljiva u velikoj meri u ishrani tovljenika, a pored toga i sirovo belance jaja poseduje supstancu avidin koja se vezuje za vitamin biotin te shodno tome moze dovesti do deficita ovog vitamina. Jaja u prahu se koriste iskljucivo u zamenama za mleko odredjenih vrsta zivotinja.U Velikoj Plani centru za V.O. se sirova jaja daju priplodnim nerastovima.:osmeh:
 
Dok sam imao nerastove i ja sam im bacao sveza jaja po 4 ili 5 komada ali samo posle skoka,zasto neznam ali to mi je preporucio jedan veterinar iz centra u V.Plani.
 
Provereno je da nema ograničenja u davanju jaja svinjama . Moji radnici imaju svinje i posle vadjenja pilića iz inkubatora pokupe neoplodjena jaja koja zatim kuvaju u kazanu i daju svinjama. Čak i ako u hranilicama imaju koncentrat svinje radije uzimaju jaja. Prošle godine smo imali dve svinje u tovu i pored koncentrata smo im davali i jaja a jele su po 30 komada ujutru i isto toliko popodne. Mogu im se davati i nekuvana samo što se mora imati posebna hranilica za to a davali smo im jaja koja koke na farmi razbiju pa nisu za inkubaciju.
 
Ne, ima podataka da za mladje kategorije prasadi i teladi jaja u prahu dovodila do depresije u prirastu s druge strane nacin obrade utice na rezultate iskoriscavanja u obroku kuvana jaja da sigurno ne dovode do problema jer je to stetno inaktivirano ali sa sirovim jajima ne bih bas preterivao mislim da je kolicina od 5 jaja sasvim dovoljna sve zavisi koliko proteina zelimo da zamenimo u obroku tim jajima. Izgleda da se otkrila i nova aroma za krmace u laktaciji sirova-jaja, to bi trebalo detaljno prouciti.......
 
Nazad
Vrh