Ječam 2018/2019

Čika Lazo imao ja prošle god,solidan,ništa poseban rod,potraži u prošlogodišnjoj temi,ja sam ga uzeo zbog pivarstva (sladarstva) međutim nije otišao u pravcu u kom sam želeo,mislim da je parcela kriva tj bolje na neku ritčinu da sam posejao.S obzirom da je dosta kasno posejan oko15 marta stigao je malo posle žita za košenje.Ispunjena je setvena norma po preporuci i tu je bila greška bio je prilično redak u žetvi nije dobro bokorio.Sada je posejan na prko 10 kj ali u jesen i pre neki dan sam ga gledao lepo se uredioi bolje tera masu od pšenice.Dobro je što je fakultativan pa možeš i u jesen i u proleće da ga seješ.
 
U kojoj fazi se jecam moze najkasnije prskati protiv sirokolisnih korova? Imam rit gde je cicak napravio haos prosle godine u soji pa planiram jecam na prolece.

IMG_20180721_185222_HDR.jpg
 
Ja sam nekad radio Amistar u cvetanju psenice i nije se nesto pokazao,i moje misljenje da su greskom forsirali amistar za drugo prskanje,po meni je bolje da se sa njim radi u prvom. Ali ne radim sa njim vec godinama. Godinama radim Acanto u prvom i od pre dve godine u drugom excorta plus,od ove ce ici Falkon forte+duet ultra.
Jecam prvi put radim,pa zato pitam. Na promociji bayera preporucuju Zantaru za jecam a ne Falkon. Ali zantara je preskupa.
 
Čika Lazo imao ja prošle god,solidan,ništa poseban rod,potraži u prošlogodišnjoj temi,ja sam ga uzeo zbog pivarstva (sladarstva) međutim nije otišao u pravcu u kom sam želeo,mislim da je parcela kriva tj bolje na neku ritčinu da sam posejao.S obzirom da je dosta kasno posejan oko15 marta stigao je malo posle žita za košenje.Ispunjena je setvena norma po preporuci i tu je bila greška bio je prilično redak u žetvi nije dobro bokorio.Sada je posejan na prko 10 kj ali u jesen i pre neki dan sam ga gledao lepo se uredioi bolje tera masu od pšenice.Dobro je što je fakultativan pa možeš i u jesen i u proleće da ga seješ.



Kad isklasa a kad naliva zrno kad ga poseješ u proleće ? Koliko mu vremena treba ?

Razmišljam dal bi stigao na siliranje do oko 1. maja, pa posle toga da idem sudanku u redovnom roku.
 
Bradonja idi u temu od prošle godine pa pogledaj datume,uglavnom kad sam slikao taj dan sam i kačio slike eventualno sutra.
Uglavnom kasni za redovnom setvom,pogledao sam datum oko 27.5 klasao.
 
Jecam se prska pre cvetanja,posto on nema problem sa fuzarijozom,na njemu treba zastititi lisce da bude sto zdravije...
 
ima ječam problema sa fuzariozom, ali mnogo manje nego pšenica, dok zastavičan nosi i 50% prinosa kod ječma, zato svi stručnjaci daju preporuku da se štiti zaštavičar a ne klas.
 
Ja cu morati presijati ječam, oko 3,5kj, sjeme stoji u zemlji, a neniče, posijano početkom 11mj...... Izašlo možda 10% samo...... Dok prosuši ide tanjurača
 
Interesuje me koliko moze da baci jecam sad kad se posadi neverujem da moze preko 3t/xa ,mozda gresim ali bas me interesuje.
 
Komšija mi traži da kupi prolećnog ječma,kaže nema nigde!
Treba mu za neku baštu,tj.oko 100 kg.Zna li neko gde ima da se kupi?
Po lokalnim apotekama nema,zvao je institut u NS nemaju ni oni.
 
Interesuje me koliko moze da baci jecam sad kad se posadi neverujem da moze preko 3t/xa ,mozda gresim ali bas me interesuje.

Imao sam prije mozda 8 godina proljetni, Bc -ov, Alarik (mislim da se zvao) , sijan pocetkom 2 mj. imao problema sa lemom. Oko 3,5 kj , prosjek je bio oko 3,2t /kj , ali je bilo povoljno proljece, poslije bilo dosta kise, inace jesenskog je bilo i vise od 4t /kj. Ako je nepovoljna godina kao prosla misim da nisu ni vrsili proljetni.
 
Nazad
Vrh