Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Polako samo bez nervoze,nece biti rekorda li moze da da korektan rod,najbitnije je sada primena vestaka,ne treba zuriti ko ima tek niklu psenicu,nikako Urea,najbolje An dva i ko moze tri puta,raspodeliti po stadijumima,msm imao sam i takve slucajeve pa kazem iz iskustva,e sada ko kako misli da je najbolje neka radi...
 
Za to sto kad se razlozi ili bude pristupacna bude jako "agresivna " za zito zbog mnogo N i kao takvo zito preskace stadijume,bokorenje,vlatanje...msm ima to sve ali jako brzo prerasta.
An je brze pristupacan i manje N i nema srljanja,a i manje kesa izadje...
 
Vidiš kolega Paor ja nikom nisam rekao da se nebavi ili da prekine ovim poslom nego da čisto razmisle šta će uraditi pošto nemaju svi komocije i rezerve sredstava i nemaju svi dovoljno zemlje u vlasništvu a zavise od zakupa (skupog) i mamu i tatu u inostranstvu i drugi rezervni izvor prihoda a pritom imaju porodice sa decom pa i stare roditelje o kojima se moramo starati a svedoci smo da od ove naše poljoprivrede sve manje zarade, nismo svi jednaki u ovom poslu i nemamo svi iste uslove za ovaj posao koji neki vole i znaju da ga rade.Ja neću da se mešam u druge poslove (zasad) i da muljam sve i svašta, guraću ovo dok ide a posle ćemo videti.Nisam ja hteo nikog da plašim nego čisto da kolege (slični meni i gore navedenim) razmisle još jednom šta im je činiti a svako neka čini šta mu je volja.Izvinte za:off_topic:
 
Glavni problem kod pšenice bar kod nas a mislim i kod većine drugih,jeste što je mnogima zinulo **greška za zemljom,kako privatnom tako i državnom pa ne mogu na vreme da je obrade uredno, onda se oslanjaju na vremenske uslove,kad poseju polovinom novembra,da padne jedno 50 litara kiše i da bude tmperatura +15,e jbg,ne ide.Kad bi svako radio koliko fizički može da stigne,sve bi pšenice bile posejane u optimalnom roku,i dale bi odličan rod.Ovako samo neka je što više površine a prinosi kakvi budu.Ja sam moju posejao 3 oktobra i izgleda odlično,za nju nema zime.Da sam radio tri puta više zemlje nema šanse da bi je stigao posejati na vreme.Takođe što sam uslužno sejao krajem oktobra i ta izgleda sadvim solidno,a za ove kasnije setve nemam komentar.Takvi poljoprivrednici kojima nikad nije dosta ili bi trebali smanjiti površinu zemlje ili zaposliti jednog ili dva dobra radnika.
 
nije niko drcan za zemlju vec i sam vidis kakvo je leto bilo susno i nije moglo da se spremi na vreme.. a i da se posejalo isto ne bi nikla sve dok nije pala kisa ili ko sto je sneg pao novembra tek . to ako kod tebe imalo vlage i pala kisa to je nesto drugo...

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
Glavni problem kod pšenice bar kod nas a mislim i kod većine drugih,jeste što je mnogima zinulo **greška za zemljom,kako privatnom tako i državnom pa ne mogu na vreme da je obrade uredno, onda se oslanjaju na vremenske uslove,kad poseju polovinom novembra,da padne jedno 50 litara kiše i da bude tmperatura +15,e jbg,ne ide.Kad bi svako radio koliko fizički može da stigne,sve bi pšenice bile posejane u optimalnom roku,i dale bi odličan rod.Ovako samo neka je što više površine a prinosi kakvi budu.Ja sam moju posejao 3 oktobra i izgleda odlično,za nju nema zime.Da sam radio tri puta više zemlje nema šanse da bi je stigao posejati na vreme.Takođe što sam uslužno sejao krajem oktobra i ta izgleda sadvim solidno,a za ove kasnije setve nemam komentar.Takvi poljoprivrednici kojima nikad nije dosta ili bi trebali smanjiti površinu zemlje ili zaposliti jednog ili dva dobra radnika.
Covece sta ti pises!? Kod nas kise nije bilo 4 meseca!!! Od cega da nikne?

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Znaci pretpostavljam da smo mi koji nemamo redovnu psenicu lenji ili radimo previse zemlje. Moracu da batalim nesto. A to sto je od 1.9 do 15.11. palo 18l kise iz 5-6 puta je verovato dovoljno za nicanje. Drugar sejao 5.10, ja oko 25.10 i mnogi drugi posle 20tog novembra i psenice su nam svima skoro pa iste. Samo iglice krenule da izlaze.
 
Tako je i kod nas,drugar sejao u oktobru,ja mesec dana kasnije a njiva pored njive i kad smo sejali moje njegova nije bila ni krenula,stajala kao u džaku.Još je on i valjao sa valjkom od 6,5t.Nije bilo vlage ni blizu.
 
Meni su pšenice odlične, a za to je zaslužno nešto više od 20 litara kiše koja je pala drugi dan posle setve.

Sombor i okolina nisu merodavni.. njima pada kiša uvek kad treba.
2017. kad sam išao na okupljanje u Sombor svi čardaci im se žute kao u najrodnijoj godini...

A sit gladnom nikad ne veruje...
 
Susa od avgusta ,posejano pocetak oktobra sad nice i ona koja je rano sejana i ona kasnije sejana dal je valjana ili nije orano tanjirano sta god sve isto ,malo bolje nice sejana novom vederstat sejalicom,3 km od sela nikla sva jednostavno jedna kisa uhvatila i dokle je pala dotle je niklo nema tu filozofije ,u martu cemo videti sta ce biti ako bude lose sejem soju
 
Covece sta ti pises!? Kod nas kise nije bilo 4 meseca!!! Od cega da nikne?

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
Od obecanja na pinku i hepiju...drugar je nesto sejao vise od 2 meseca pre nas,polomio se ziv dok je posejao...eno obe njive ko da su u dan sejane.juce gledam deo atara Lokve,Alibunar,pa ka Pancevu...ono je sasvim solidno kako kod nas u ataru lose izgleda.
 
Glavni problem kod pšenice bar kod nas a mislim i kod većine drugih,jeste što je mnogima zinulo **greška za zemljom,kako privatnom tako i državnom pa ne mogu na vreme da je obrade uredno, onda se oslanjaju na vremenske uslove,kad poseju polovinom novembra,da padne jedno 50 litara kiše i da bude tmperatura +15,e jbg,ne ide.Kad bi svako radio koliko fizički može da stigne,sve bi pšenice bile posejane u optimalnom roku,i dale bi odličan rod.Ovako samo neka je što više površine a prinosi kakvi budu.Ja sam moju posejao 3 oktobra i izgleda odlično,za nju nema zime.Da sam radio tri puta više zemlje nema šanse da bi je stigao posejati na vreme.Takođe što sam uslužno sejao krajem oktobra i ta izgleda sadvim solidno,a za ove kasnije setve nemam komentar.Takvi poljoprivrednici kojima nikad nije dosta ili bi trebali smanjiti površinu zemlje ili zaposliti jednog ili dva dobra radnika.
Станиславе, чини ми се да претерано.....

Послато са IQ1019N уз помоћ плуга
 
Od obecanja na pinku i hepiju...drugar je nesto sejao vise od 2 meseca pre nas,polomio se ziv dok je posejao...eno obe njive ko da su u dan sejane.juce gledam deo atara Lokve,Alibunar,pa ka Pancevu...ono je sasvim solidno kako kod nas u ataru lose izgleda.
U Lokvama sve imaju isti datum nicanja bez obzira na dan setve.
Važimo za jako lenje paore po Markovim kriterjumima::lose::::lose::::lose::
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh