Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Prolece ce pokazati kakve ce prinose biti.
Bilo je kod nas slucaja koje su nikle u februar/mart a dale 3.5t-4tna kj.Sve zavisi od proleca
 
@petarkrsmanovic
Biće to Pero dobro, kamera jeste malo drljava, ali pšenica ti je bolja od 50 posto njiva u mom kraju.
@igordulic
Kolega, da li si ti to batalio mlečno govedarstvo ili se više ne javljaš u ovoj našoj mučeničkoj temi?
 
Slikao pre 5 dana jedna od losijih parcela, sejano sa ciklonom pa valjda smo isli dublje tanjiracom pa je i to uzrok otezanog nicanja.

Setva je bila oko 18.10
1bd44ec37accff8bfa5c4184c23ea98e.jpg
823e6ba96c04bb2f6e33d162be498437.jpg


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Све више и више сам скептичан по питању моје пшенице јер је пуно лошија од ових са слика ту је тек у иглицама туга, снег танак мраз јак....орање је још актуелно а ја сам на пола 50% да преорем 50% да је оставим.....Јер она мученица буквално ниче како не знам ни сам...
 
Све више и више сам скептичан по питању моје пшенице јер је пуно лошија од ових са слика ту је тек у иглицама туга, снег танак мраз јак....орање је још актуелно а ја сам на пола 50% да преорем 50% да је оставим.....Јер она мученица буквално ниче како не знам ни сам...
Samo ti njoj daj jos vremena ,ovi minusi su za nju boranija ,ako nevalja u martu to je lako dublje preci setvospremacem i sejes sta hoces:ppozdrav:
 
Све више и више сам скептичан по питању моје пшенице јер је пуно лошија од ових са слика ту је тек у иглицама туга, снег танак мраз јак....орање је још актуелно а ја сам на пола 50% да преорем 50% да је оставим.....Јер она мученица буквално ниче како не знам ни сам...

Ne padaj u bedak zbog slika, nisi samo ti, ima nas jos dosta takvih..kad bi svaki clan okacio pravu sliku svojih psenica verujem da je u iglicama i u fazi nicanja na 90% povrsina u Srbiji.. Ako bude bedna i pocetkom aprila svaki spremac to resi bez problema.. Ako bude normalna godina, bez nekih ekstremnih padavina a ni suse mislim da je oko 2.5 tone po kj neka realnost, jos je zetva daleko, sve preko toga ili ispod zavisi ce od:
Visine a i dana provedenih ispod snega
Zbira temperature tokom perioda mart-jun.. da svaku fazu prolazi sto vise dana a ne kao ove godine..
Norma setve i sam kvalitet setve
Dovoljna kolicina padavina u pravo vreme
Sto kasnije pocne zetva bice bolji prinosi
 
Psenica je trava i njoj nikada ne mozes doakati koliko god se upinjali.Prosle godine u nasem ataru su mnoge nicale u februaru pa je bilo preko 3 tone po j.
 
I bile bi još bolje da april i polovina maja nije zasušio.
Ništa nedirajte do marta-početka aprila, nju je lako pretamburati i šta onda, opterećuješ jari usev sa dodatnim troškom jer to presevanje (seme, obrada, setva pa i deo đubreta) mora neko da plati, to su najsigurniji novci (ozime kulture) jer neznamo kakva će godina biti, može da bude sad idealna proleć sa redovnim padavinama i onda polovinom juna krenu vrućine i nepadne kiša do septembra i rod jarih kultura prepolovljen a negde i manje od tog, sami ste svedoci da se klima ekstremno promenula il dugotrajni period suše il padavina premnogo (a češće sušno), nema stabilnosti a za mene je to najbitnije, ko voli da se kocka (a vidim kod mene u selu kako su neki prošli) slobodno, razumem ja da neki imaju više sredstava i kapitala od ranije stvorenih generacijom ali nepostoji ni gomila para (rezerva) koja se nije potrošila.Jako brzo se zaboravlja loše a sve češće se vraća kao bumerang ali no.

Izvinte na davljenju:off_topic: ja to malo onako.
 
A može da bude da sad padne što je palo i da nepada sve do iduće nove godine, sve je moguće. Ako bi razmišljali na taj način onda bi bilo najbolje da se nebavimo ovim poslom.
Biće šta biti mora i sa pšenicom i sa proletnjim kulturama.
Ja moju pšenicu nisam obišao bar 40-ak dana. Onda je počela da niče.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh