Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jel nije kasno za valjanje glatkim valjkom ?
5772dd677dc8ace0ad77d23f719c3cb3.jpg


Послато са Moto G (5S) уз помоћ Тапатока
 
Samo valjajte ljudi, bilo cime bolje je nego ostaviti bez, duva vetar visoka temperatura,nema padavina,nema rose,susi se strasno.
Postavicu sliku, moja povaljana na tanjirano i valjano jesenas posle setve i komsijino na orano kukuruziste valjano jesenas posle setve.
Moja modro zelena,njegova vec zuti na bregovima
 
Nikad nisam valjao psenicu kad nikne,ne znam da li bi valjalo sa mojim valjkom preci,nazubljeni su segmenti i tezak je 2200kg na 4.5m
 
Na slabo ili nikako izbokorenim psenicama ne ocekujte veliki rod do 4-6 t po ha. Naspram toga treba da razmislite da li je opravdano ulagati velike količine azotnog djubriva (opterećujete usev finansijski)...
 
Dobice 125 kg An po kj,ako zasluzi drugu prihranu(izgledom,razvojem situacije u narednih mesec dana),dobice jos 50-60kg An,i dosta joj je.

Послато са SM-J610FN уз помоћ Тапатока
 
Добро каже кирај......лук у погрешној теми.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Kako će ova godina da se završi sa ovakvim pšenicama,samo Bog zna. I ja se preispitujem kao Dragan,a verovatno i većina ostalih - do kog nivoa ulaganja ići ovog proleća kada je prinos pod velikim znakom pitanja. Đubrivo,nafta hemija,žetva, sve skupo , a rod će kanda biti vrlo skroman.
 
Situacija sa psenicom se popravlja,svesni smo svi da nije psenica u ova doba kao i prosle godine da kasni nekih mesec dana ali ima i dobrih psenica koje su krenule sa bokorenjem.

Jedan lik u nasem kraju,seje dosta psenice sa jednom sejalicom i ponekad u nekim godinama seje je do pocetkom decembra i sa tim rokom uspeo je da osvari 5t/ha.Sve zavisi sada kakvo je vreme pred nama u prolece,mogu prinosi da budu 10% manje a mogu i 40% sve zavisi od narednog perioda koji je pred nama.
 
Kod nas je toliko suvo da tek od ponedeljka mozemo uci sa setvospremacem u njivi.Bice kise,budi malo optimista nemoj da si pesimista.:kisa:
 
2,87 po kj ? Gde je tu matematika?
Kako gde je,pa prosle godine mi je jedan strucnjak na forumu objasnjavao kako voli psenicu da seje jer je mali ulog i nema posla.On uzore,baci ciklonom i mesavinu i seme sa tavana,zadrlja i u prolece prihrani.Vrsidbu ne placa,pomaze valjda komsiji u prevozu a ovaj njemu ovrse.Ulog 18-19000 dinara,2,87 t puta 20 dinara bruto,zarada 38000/kj.Da si pazio na casu Talianu uz ovu izvanrednu agrotehniku uzeo bi lovu...:ppozdrav:::novac::
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh