Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Prošle godine smo 23.6 počeli žetvu pa nas prekinula kiša.Biće kako bude.Bolje i da prži nego da nas opauči grad ne daj Bože.
 
juce se kod nas razvalila kisa i to se navracala dva puta, a za grmljavinu kao za vreme bombardovanja.. na radaru ni znaka od kise juce nije bilo.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
Kakvo je stanje ovakvog useva tj semena? Da li moze bez problema da se ostavlja za seme za jesen?? Npr ne kao druga vec kao treca reprodukcija? (tipa da je sad druga na njivama)
 
I kod mene je ta dilema,da li ostaviti seme zaraženo septorijom klasa?A ko mi garantuje da neću dobiti zaraženu semensku pšenicu?
Inače kod nas u ataru nisam video pšenicu koja nije bolesna.Najviše ima septorije klasa,zatim fuzarijuma.
Kod mene Modern takodje zaražen,skoro svaki klas ima po nekoliko bolesnih zrna.Radjene 2 zaštite,obe sa Duet Ultra
bgtgt5.jpg
 
Danas obisao jednu parcelu sa Sostinom, i jako se razocarao. U odnosu na Montekristo jako bolesna mislim da ce i do 30% smanjiti prinos.
71c1360a3eabfaee5b06d6e8f6cc7e39.jpg
9a45aae837bba3e2f73f8422493438bd.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Jel mislite da cete iz uvoza dobiti bolku robu od svoje.?
Odavno smo mi postali smetliste za sve i svasta.

Fazon je što je i ta "svoja" roba iz uvoza od prošle godine. Ja se ne bih igrao sa ostavljanjem zaraženog semena. Slažem se da niko ne može garantovati da nam dogodine neće uvaliti zaraženo sa novim semenom al opet je to MOŽDA, a ovo što imamo je sigurno zaraženo i nema ga koje nije obolelo. Kod nas u ataru su brkata žita najviše fasovala, manje su zaražena ova bez osja. Generalno nema nijedna pšenica da je zdrava, sve su u većoj ili manjoj meri obolele bez obzira na broj zaštita.
 
Jel budu sva zrna zaražena ili poneko? Mislim da ako je zrno zaraženo ono i ne valja, odnosno ono je šturo u nikakvo. Ako selktirate važe pšenice pa zar tad ne odvojite dobro od ložeg zrna? Ne slažem se da treba da se pala strnjišta. Ako mislite da će te tako da se rešite onih cikada koje prenose bolesti (tako kažu zaštitari) čisto sumljam. pa one lete i pobećiće vam od toplote i vatre. Šta je tu je i svake godine je nešto novo. Preživećemo i ovo. A hemijska industrija će opet dobro zaraditi.
 
Ja cu da ostavim sigurno nesto za sledecu godinu ako ima neki mali procenat bolesti. Cekam samo da i ove kasnije pokazu koliko zaista ima bolesti. Pa ce na selektoru da se odbace bolesna zrna. Pa ce da vidimo razliku izmedju semenske i reprodukcije sto se tice bolesti.
 
Psenice su fasovale,200-500 kg po jutru umanjenog roda,od fuzarijuma i septorije,milina jedna.

Послато са SM-J610FN помоћу Тапатока
 
Koja je sorta u pitanju ?.

Rwa lennox..... Ozimo jara, znači može se posijati i u proljeće i jesen.....

Sad neznam da li da ju prskam protiv bolesti klasa, dok i ona nije obolila, kod nas to izađe oko 50€ na hektar, pa da budem "siguran" jer bi ostavio za sjeme, ovo drugo nije za sjeme, ni blizu....

Ali imam i problem, jer je dosta visoka, i sa fergusonom bi ju uništio, možda da probam sa 560, ni on nije puno većeg klirensa.....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh