Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I sta vam kazu promoteri????
Stotine miliona zgrnuse na fungicidima,a jednom u 20 godina kad su trebali da odrade oni nisu.I opet nije do njih...jedva cekam da dodju na prezentacije pa da popricamo.
 
sosthene i sobred za sada biju bitku dobro
738c425e2dc2c9b4b240f8bb97017c20.jpg
ca02cecfe92adc50c9a4b34ff89031a3.jpg


Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
Ovo sa bolescu klasa ima veci uticaj na hektolitar , a tu ce trgovci sad da prosperiraju, kad je dobar hektolitar gledaju proteine kad su dobri proteini gledaju hektolitar koji je los i placaju posle boli glava kao posle neke brlje ali malooooooooooo duzeeeeeeeeeeeeee:kisa:.
 
prosle godine su bila i sa klicom pa se prodavala samo tako, kad ima zagustilo i trebalo zito trgovci navalili i ne pitaju jel ima klica zbog toga brasno nula.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
Sramotno je što su takvu proklijalu ljudima plaćali 10 dinara a zna se kolika je bila cena u žetvi i nakon žetve.
 
njihov cilj je plati malo robu a preprodaj za mnogo vece pare. sverc je uvek bio naj rentabilniji biznis

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
Kod nas jedan mlinar ulozio sve sto imao da kupi sto vise jeftine psenice,pa kad je grebalo da proda brasno svi mu vracali slepere,malo se zajebo

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Uvek imaju opravdanje samo to treba bojkotovati i sejati sorte koje su manje sklone bolestima,apač sam par godina sejao i nije me nikada izdao,samo problem kada ostavim kuci ako mlinari imaju dosta zita onda im se ne uzima.
 
Po meni jedna velika muka ce biti sto ce klas kod ovih obolelih da sazri a stabljika ce ostati zelena, i dok sve to lepo cekamo da se usaglasi,pocece zrno da se osipa,pogotovo na brkulji.
 
Neko je pisao da su rutava, brkata kako god zita gore prosla i bio je u pravu, moj Basmati brkati nadrljao sa seprojim klasa, iako je prskano dva puta sve po jus-u (Duett oba puta)...mada nema psenice koja nije zarazena ali mi se zaista cini da su ova bez brkova bolje prosla....mene isto zanima da li se siri ova bolest ili je to sto je sad vidljivo to? Spominje se vracanje na Apach, mislim da ce biti i kod mene isto....

@work vidim i na ovoj psenici da ima te bolesti? Koja je ovo sorta i da li ima puno zarazenog?
 
Evo kakva je situacija kod mene.
Žita koja nisu tretirana ni sa jednim fungicidom, a takvih je najviše u mom selu, sva su dobila po tamburi. Kod nekih je procenat takvih klasova veći, kod nekih manji. A ima i žita kod kojih ima klasova koja su 100% bela, bez i jednog jedinog zrna.

Kod mene je ovako što se sorti tiče:

Amicus - nema bolesti, svi klasovi zdravi.
Basmati - parcela pored Amicusa, nema bolesti. Na ostalim njivama ima, ali ništa strašno.... po negde neki klas, vrh na njemu ili po sredini, ali baš da se zagledaš pa da nadješ.
Modern - nema bolesti, izuzetno zdrav.
Solehio - svaki treći klas je bolestan, na oko nikakav.
Nikol - najlošije stanje. Dosta klasova koji su potpuno beli, ogroman procenat bolesnih.

Sve moje pšenice su dobile dva fungicidna tretmana.
 
I ja sam juče bio u obilasku. I komšija i ja imamo Zvezdanu. On nije a ja jesam radio drugi tretman. Kod njega debelo dobila po tamburi, mnogo zaraženih vlatova. Kod mene gde koji kao što Darko reče ili na vrhu ili po koje zrno po sredini i gde koji vlat. Jeste da ima i do sorte ali mislim da je pre da hemija ne može da uradi ništa posle onoliko kišnih dana. A retko ko je mogao da u opšte udje u parcele i da radi još koje prskanje. Ispada da ćemo je još malo prskati ko jabuku (18-20 x).
 
Neko je pisao da su rutava, brkata kako god zita gore prosla i bio je u pravu, moj Basmati brkati nadrljao sa seprojim klasa, iako je prskano dva puta sve po jus-u (Duett oba puta)...mada nema psenice koja nije zarazena ali mi se zaista cini da su ova bez brkova bolje prosla....mene isto zanima da li se siri ova bolest ili je to sto je sad vidljivo to? Spominje se vracanje na Apach, mislim da ce biti i kod mene isto....

@work vidim i na ovoj psenici da ima te bolesti? Koja je ovo sorta i da li ima puno zarazenog?

Brkata su najviše fasovala iz razloga jer su genetski rađeni za aridnu tj suvu klimu i zato imaju osi i njima generalno ovolika vlaga više šteti.
Kod nas u ataru nema koje žito nije fasovalo koliko god da je prskano i čime god. Kod mene ima bolesti ali nije toliko strašno i rađen je jedan tretman pred kiše ove krajem aprila tj početkom maja. Biće mu šta bude jer negde sam gledao da su više fasovala žita koja su dva puta tretirana od ovih jednom ali to je od slučaja do slučaja, nema pravila. Najgore su prošla ona koja nisu ni jednom tretirana ali srećom takvih je baš malo u ataru.
 
Jel moguce 2 su mi zastitara rekla sada kada dodje ovaj talas od 33-35 stupnieva koji ce 4 dana trajati i presjeci naljevanje. Jel moguce da prinos moze i 30%podbaciti? Kazu mi da jedino sta malo moze pomoci je to ako imamo jaku zemlju i ako su brkate sorte u pitanju da bi kao nesto malo pomoglo.... eto ako tko zna neka podjeli.
 
Moguce,veliki je to sok,pogotovo sto je velika vlaga,potpari se,imao sam par slucajeva.

Spas,smanjenje T i duvanje vetra,promaja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh