Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja obično uz Sekator dodam i Furore super. Ove godine sam uz Biatlon ga dodao i nemam problem sa divljom zobi. Samo sam mišljenja da se treba malo sačekati sa prskanjem. Npr ako je proleće hladno onda neće baš sva zob da nikne. Čeka malo toplije vreme. Doza je 0,8l/ha Furore-a. A što se tiče bolesti to sam radio na samom početku cvetanja. Ovde sam shvatio da ljudi bolji rezultat imaju da ulaze u parcelu i prskaju kad na uvratinama počne da cveta pšenica dok na ostatku parcele još nije krenula da cveta. Možda je bolja varijanta isprskati prvo kad izbija klas da bi se zaštitio zastavičar a posle u punom cvetanju odraditi još jedan tretman za klas. Naravno ne sa istim aktivnim materijama. Jer svi kažu da bilo koji preparat ne deluje više od 3 nedelje. A ako pada kiša kao sad verovatno nije ni 10 dana. Opet sve to poskupljuje proizvodnju. A moguće je i da preparati više nisu kao što su nekad bili.
 
Ljudi moji obišao sam skoro ceo naš atar za vikend istanje pšenice je katastrofalno. Nema njive koja nije obolela i to od minimum 30-40% pa do 90%...Strašno
Neke parcele gde su ljudi radili dva tretmana su gore prošle sa oboljenjima nego gde je jednom ili ni jednom prskano, čini mi se ko bude imao dve tone po jutru da treba da peva, al videćemo šta kaže na kraju vaga.
Na svu muku toliko je trava krenula kroz žita da je strašno, dok dođe do kombajna biće livade
 
Kod mene za sada naj gore izgleda jecam kojeg ci sigurno ove nedelje da totalisem jer ima toliko sekindarnih izdanaka(pilica kako ih ko zove) to nije normalno znaci pola zeleno dole na pola visine, pola zrelo i jos posledice od leda ima puno slomljenih biljaka. Znaci za koji dan total pa sta bog da za desetak dana kosimo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kišno vreme je bilo u cvetanju pa su i usledile bolesti. Faza svetanja koja obično traje nedelju dana, sad je trajala sigurno 2 nedelje, i niko nije očekivao da će ovoliki napad biti, ali izgleda da se trebalo odraditi
2 zaštitite u cvetu, na početku i nakon 7-10dana. Mi obično prskamo u početnoj fazi cvetanja, tako smo i ove godine sve odradili osim jedne parcele gde je semenska, neka kasna sorta, a drugi deo parcele je Anapurna, pa smo ostavili kad počne cvetanjanje semenske sve da odradimo. Na svim ostalim parcelama gde je ranije rađena zaštita pšenica je vise obolela, dok ovde gde je faza cvetanja bila pri samom kraju, bolje je zaštićena i nema toliko bolesti.
eb3f6658a6542692d657f69c3a6f6180.jpg
d28e327d943014c57b1879d7619636c5.jpg
bed8841d86b31479d4c732406e40c856.jpg
653d53331a53a6e24ffea2794f0453a5.jpg
 
Auuu,skupoooo.Kod mene ove godine problem jecam,nejednako sazrevanje,a bolest se siri jako brzo
 
Rauolu sam radio sa reglone forte, ide i u soju, za druge kulture neznam, dode oko 25€ litra.....
 
Većina desikanata ima karencu od najmanje 28 dana pa treba voditi računa i o tome.Radim semensku lucerku desikantima a biljne ostatke ne dajem stoci već se koriste za grejanje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh