Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kakva je Anapurna sto se tiče hektolitra, jel ubode 76 za jus? Apač sam prestao da sejem iz tog razloga što mu i u dobroj godini jako loš hektolitar

Ove godine hektolitar 82. Tri godine je imam, još nije bio ispod 80. Ne treba regulator rasta jer je dosta niska, ne poleže.
 
Mirban;

Ne znam koje površine seješ, ali nikad se ne bih usudio da od neke kulture posejem samo jednu sortu ili samo jedan hibrid. I svake godine probam nešto novo. Kod mene je NS što se pšenice tiče završio. A žao mi je što je tako.

Posle prve malo bolje kiše krećem u tanjiranje suncokretišta. Kukuruzišta i soje će najkasnije do 15.septembra napustiti njive, tako da će se priprema blagovremeno uraditi. Setva u prvoj dekadi oktobra.
 
Poslednja izmena:
Darko nije bitna površina koja se radi. Na istoj zemlji sam probao dosta sorti. Za sad mi se Zvezdana pokazala kao najbolja. I uvek ista agrotehnika. Zato je neću menjati.
 
Koji je to prinos kad si toliko zadovoljan sa njom?
Ja sam je sejao nekoliko godina za redom.

Površina je bitna u smislu da je veliki rizik sejati jednu sortu/hibrid na celoj površini.
 
Ja sam zbog dosta pozitivnih komentara na forumu posejao Zvezdanu u sezoni 2015/2016, Avenue je bio bolji za 1,5t/ha njive vrlo blizu a Ingenio za oko 1t/ha. Normalno ista agrotehnika i predusev kukuruz. Prednost joj je jedino sto je niska slicno kao Avenue i sto je imala za nijansu bolji hl (82 a ove druge dve od 77 do 80). Ali ovako mi se nije dopala ni na oko ni na vagi. Mozda bi bilo merodavno sejati 2-3 godine za redom ali jbg sta mi se ne svidi izbacujem vrlo brzo.
 
Poslednja izmena:
Darko prinos je bio 7 i više t/ha. To za moj kraj nije loše. Hektolitar uvek preko 80. A znam da može još mnogo više od toga samo mora da joj se da dosta djubriva. Više od mojih 250-300kg ha uree. Savko seje što misli da je najbolje za njegov teren. Ja na mojoj zemlji od stranih sa istom količinom djubriva nisam mogao da dodjem do 6 t/ha. A da od veličine površine ima veze da li je samo jedna ili više sorti. Mada znam da neki u vojvodini i na ogromnim površinama seju samo jednu sortu. Za kukuruz je potrebno više različitih hibrida (što fao grupe što različitih kuća) sejati u to se slažem.
 
Kod mene ce biti samo euklida, kupljena semenska prosle godine, a povrsina ce da se smanji a povecacu pod jecmom..
 
Seme je spremno:

euegjd.jpg


Od sorata će biti zastupljeno Sofru, Modern i Ingenio.
 
Ja sam prosle godine sejao avenue, nikol i sostin. Ostaju u planu i za narednu godinu i jos cu nesto od kws-a da probam. Uvek treba kombinovati vise sorti! Sa domacim sortama sam se pozdravio prosle godine.
 
Mozda nije bas ni nova, ali ja je sejem nekoliko godina , zvezdanu ne poleze odlicne karakteristike, prinos izmedju 40 do 50 meteri kj necu menjati ono sto stima
 
Kod mene je zvezdana ove godine zavrsila za sva vremena,ne kazem da je losa psenica,ranijih godina je znala da prebaci 4.5t po jutru,a ove godine se jedino na nju odrazila majska i aprilska susa i nigde nije presla 3t,dok su ostale isle i preko 5t
 
I kod mene isti slucaj. 4t/ha a pretprošle mi je gurala 6,8-7,0t/ha. Jos je sada dobila dva tretmana a dacu joj mozda jos jednu sansu na 1 hektar cisto da vidimo dal je do nje.
Kod mene je zvezdana ove godine zavrsila za sva vremena,ne kazem da je losa psenica,ranijih godina je znala da prebaci 4.5t po jutru,a ove godine se jedino na nju odrazila majska i aprilska susa i nigde nije presla 3t,dok su ostale isle i preko 5t

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Ja sam malo gledao po ogledima i cini mi se da je NS Obala bas dobra.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Ne znam kakvu agrotehniku primenjujete, kod mene na 4 parcele od 42-50 meteri ove godine zbog kisa manji hektolitar oko 78, proteini iznad 13 itd ,pre kisa hektolitar preko 84. Ne menjam
ps. mozda necu ni sejati ove jeseni nista
 
NS institut je u velikom zaostatku sa semenom psenice kao i suncokreta u odnosu na vecinu stranih sorti i hibrida.
Skidam kapu za par sorti soje koje se drze u korak sa dosta stranih.
 
Jedno pitanje za ove koji favorizuju strane sorte. Da li je kod njih dobar % proteina i glutena po kojima treba da se placa kvalitet psenice? Znam da su im hektolitri mali. Po meni su te sorte dobre jer daju velike prinose i dok jos se kod nas placa psenica po starom sistemu. Negde sam cuo i izjavu nekog strucnjaka " svako zna da proizvede stocnu psenicu, ali malo njih zna da proizvede hlebnu".
I jos jedno pitanje. Da li se isplati placati vecu cenu semenske psenice ako je zasticena sa Yunta quatro i da li taj preparat stvarno ima efekta?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh