Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mucenica izasla koliko toliko pod snegom. Nisam gledao svesku ali cini mi se da ce prekosutra biti 3 meseca od setve.
Videcemo kakve ce vremenske prilike za razvoj biti u narednih mesec dana pa cu odlucivati on prihrani.
Ali kako stvari stoje posle dugog niza godina nece psenica biti prihranjena ureom. Icice AN ili KAN sta se cenovno bude vise isplatilo u tom trenutku.
Jedino sam i ja skeptik po pitanju vremenskih prilika nakon prihrane kasnije tokom proleca. Do pre 2 mesec suvo kao u Sahari od tad bukvalno nije sastavilo vise od 3-4 dana bez kakvih takvih padavina. Bojim se da ne dodje opet period Sahare
670206ea0cfc9676c0435dcd8b131430.jpg
d132a790651a26651abc05fc89431131.jpg


Послато са Moto G (5S) уз помоћ Тапатока
 
@kiraj Samo jednom radite prihranu? Drugu ne?

Poslato sa LYA-L29 uz pomoć Tapatoka
Verovatno .Probali smo sa dve prihrane ,ureja +san ali zbog izostanka padavina nije bilo efekta.

- - - - - - - - - -

U ovom trenutku je bitno da psenica izadje,a ti sa djubrivom mozes da je popravis jedino. Jeste da je djubrivo poskupelo planirao sam da bacam ureu ali joj je cena otisla na 45din/1kg
Ako je poskupela ureja ,poskupeće i ostala azotna đubriva .
 
Poslednja izmena:
Ali u ovom slucaju ako se ide prva prihrana ureom onda dok ona predje u oblik pristupacan psenici opet ce otici na neku dubinu gde jos koren nije stigao ili je stigao u nedovoljnoj meri i opet nema hrane za biljku @kiraj jako gadna godina. Videcemo sta ce biti do kraja.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nespira se azot baš tako brzo, ponaročito gde su teža zemljišta a kod vas je takva zemlja uglavnom ali no.
 
Prosto me je strah da pišem o đubrenju da ne budem van trenda .Valda znači nešto plodnost zemljišta .
 
Cim nikne :osmeh:
Salu na stranu, ali ja ne vidim potrebu za zurbom jer su psenice i onako u ocajnom stanju, osim onih koje su pokisle posle setve. Biljcice su i onako male i koja je njihova potreba za nekom vecom hranom. Zima moze da potraje jos dosta, a samim tim i vegetacija nece krenuti.
 
Plan ce biti donesen kad je ugledam posle ovih snegova. Kako sad stvari stoje to nece biti pre pola februara. Mozda gresim sa procenom, ali zima nas nece skoro napustiti.
 
Bio sam na predavanju prosle nedelje u poljoproivrednoj strucnoj sluzbi Zrenjanin, tema je bila stanje psenice. Izmedju ostalog receno je da se psenica hrani iz semena do treceg lista a sada trenutno je u fazi coleoptila ili je u pocetku nastanka prvih listova. Tako da do prihrane imamo jos mesec dana.
 
Kod nas ima psenice tek nikle,a ima i malo vece. Ja sam bacao 8.1. I ostao mi je jos jedan dan da ulovim cim bude nekih -4,-5.
Moje je misljenje da ureu treba baciti ranije,posto njoj treba min 3 nedelje da predje u dostupan oblik,a i zima zna do aprila da se vraca na etape,moze i u februaru biti 12,13C i psenica krene da raste i bokori,a tad joj treba dosta azota,pa je bolje da je azot ceka spreman,a ne ona njega da ceka.
 
Kod nas ima psenice tek nikle,a ima i malo vece. Ja sam bacao 8.1. I ostao mi je jos jedan dan da ulovim cim bude nekih -4,-5.
Moje je misljenje da ureu treba baciti ranije,posto njoj treba min 3 nedelje da predje u dostupan oblik,a i zima zna do aprila da se vraca na etape,moze i u februaru biti 12,13C i psenica krene da raste i bokori,a tad joj treba dosta azota,pa je bolje da je azot ceka spreman,a ne ona njega da ceka.
Budno pratim tvoje postove, nemoj zaboraviti da treba govoriti o temperaturi zemljista a ne vazduha, tesko da se u februaru ustali temperatura zemljista na 12-13 stepeni. Moje misljenje je da su ljudi nestrpljivi,psenica jos uvek spava ili malko mrda al joj jos ne treba puno 'rane.
U Madjarskoj je na snazi zabrana bacanja azotnih djubriva do 15.februara !!!
 
Kod nas da ima te zabrane sad bi bila trka po poljima da se razbacuje i po blatu ako treba :osmeh: Salu na stranu a kako ih kontrolisu ?
 
Juče bio na predavanju poljoprivredne savetodavne službe Sombor,tražilo se mesto više veliko interesovanje.Mnogo korisnih informacija,o svim ratarskim kulturama i nekim povrtarskim.Akcenat na pšenici ,neke zanimljive statistike u Somborskoj opštini posejano 26000 ha pšenice naspram prošle godine kada je bilo posejano 31000 ha.Originalnog semena u Srbiji je prošle sezone posejano oko 80000 tona a poređenja radi 2008/09 oko 130000 tona.Cena sa lagera te 2008/09 godine 27,2 din a prošle godine takođe sa lagera 16,2 din. Stanje pšenice i ječma, srednje žalosno, ogledna polja njihove službe koja su kasnije posejana nisu ni nikla,bilo je par inžinjera sa rimskih šančeva situacija je i tamo takođe loša,zanimiljivo je da su pšenice posejane na tanjiranom bolje nikle i lepše izgledaju od onih na oranju (govorim za rimske šančeve).Takođe pokazane su parcele kod kojih se pojavilo crvenilo uglavnom na ranije posejanim parcelama,uzrok nedostatak vlage, postoji i čak jedan procenat uvenuća komplet biljke.Izuzetno niska vlažnost zemljišta u svim slojevima pogotovo početkom novembra kada je vlažnost bila oko 11% što je dovoljan uslov da biljka uvene.Zapravo po njihovim rečima u zadnjih 30 godina najniža vlaga u zemljištu za opštinu Sombor.Još jedan od problema jeste naglo zahlađenje u Novembru,kada je većina parcela bila u nicanju a za to je potrebno od 4 do 6 stepeni.Kod ovih pšenica koje se nisu izbokorile,sa prihranom ne treba žuriti,pre polovine februara nikako, jer nema svrhe i za njih kako kažu presudan će biti april mesec ako bude povoljan i sa padavinama,poboljšaće se stanje.Takođe su naveli da će bolje proći parcele posejane sa većom količinom semena od propisanog.Glavni problem i neki njihov zaključak,je da se po preliminarnim n-min analizama većina ukupnog lako dostupnog azota nalazi u gornjem sloju tj. do 30cm,što uopšte nije dobro za pravilnu ishranu biljke razvijanje korena jer će ostati plitak opet uzrok je nedostatak padavina koje bi azot spustile dublje slojeve,mada ovaj sneg će verovatno popraviti stanje.Sve u svemu nemaju nikave dobre prognoze za prinose ali se nadaju povoljnim uslovima na proleće koji bi koliko toliko popravili situaciju.
 
Budno pratim tvoje postove, nemoj zaboraviti da treba govoriti o temperaturi zemljista a ne vazduha, tesko da se u februaru ustali temperatura zemljista na 12-13 stepeni. Moje misljenje je da su ljudi nestrpljivi,psenica jos uvek spava ili malko mrda al joj jos ne treba puno 'rane.
U Madjarskoj je na snazi zabrana bacanja azotnih djubriva do 15.februara !!!

Ima tu i hiljadu za i protiv,psenica radi kad je temperatura 8C.
Mozda ne treba da se zuri,ali je rizik propustiti priliku,posto urei nista nece faliti ako se ranije baci,a ni psenici takodje. Mene kad bi uhvatio 1.3. Ja je ne bi ni bacao,ili bi je bacio vecu dozu i onda nema druge prihrane,ili bi radio An iz 2×.
Baciti ureu npr.1.3. Ona pocne krajem meseca da radi,znaci suludo je onda ici drugu prihranu pre kraja aprila.
 
U subotu obisao, pod snegom je srecom izasla, malo se lakse dise kad sam je video, setva 19.10. Kasnije sto sam sejao polako i to izlazi.
Opet videcemo kad se prolepsa koliko i sta ce izaci, bas bas ove god zeznuto sa psenicom. Od prihrane takodje i ja necu ici sa Ureom, samo An ili San.


 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh