Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Semenski celul ove godine kod drugara cist i bez ovsa,sutra cu ga obiici da vidim kako stoji s bolestima pa kacim slike

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока
 
Coci nije on zbog toga digao ruku na sebe.

Između ostalog, a dve godine pre toga je ,možda i prvi, ostvario vagon po hektaru.U pitanju je bila Zvezdana, koliko mi se čini.

- - - - - - - - - -

Između ostalog, a dve godine pre toga je ,možda i prvi, ostvario vagon po hektaru.U pitanju je bila Zvezdana, koliko mi se čini.
Ovsa ima sve više naroćito na njivama pod žitom.Mislim da je to došlo sa semenom. Iduće godine moram žito prskati sa Palasom,nema druge. Ubeđen sam da nam to smišljeno pakuju sa semenom.Opasna je to mafija.
 
Prolazio sam nekim atarskim i asfaltnim putevima u okolini i dosta to lose izgleda. Neke psenice su vec kapitulirale i pocele da zre. Moram da priznam da bolje za nijansu izgledaju zita koja su prskana bar se vide tragovi. Zelenija su i dosta manje ima zarazenih klasova. Ko zna koliko ce odneti od prinosa ova bolest, nadam se samo da je to sto se vidi to, da nece dalje da se siri. Ako se siri i na zdrava zrna naj***li smo jos vise
 
Pre nekindan okolina Cuprije pored auto-puta dva jecma vec zrela za vrsaj,sta je u pitanju ne znam,. E sad stonse tice fungicida slazem se s vama da je to sve losijeg kvalitet i da nam malo prodaju i maglu,al ne bi bas ninsmelintoliko da se zajebavaju s tim kao sto se ovde navodi...
Nije bas da nema razlike gde je radjeno i gde nije radjena zastira...mozda nekad problem lezi i nama,kasna primena fungicida,mozda je vec bolest zahvatila pre tretmana...

Je l ostavio neko kontrolu pa da moze konkretno da da izjave sta i kakva je razlika gde je tretirano i gde nije...

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока
 
Почела и рђа да се појављује.
2e94f24fb32b05f006812846e545f8f2.jpg
 
Danas obilazio jednu njivu, kad se nisam slogirao
Nema nesto znacajno napade bolesti al ima neki pauk u vlatu, napravio je znacajne stete
nikad to nisam video ovde
zna li neko nesto o tome, cime delovati
 
Ja sam juce bio u obilazak u drugom delu atara, poprilicno sam se iznenadio malo pozitivno, uzeo sa jedne parcele kod coveka klas koji je zarazen polovina klasa kotrljam u ruci i prilicno sam se iznenadio formiranih zrna u klasu pogotovo tamo gde je zarazeno.Ima nade :D Klas je bio sa osijama posto neko je rekao ovde da skoro su svi sa osijama zarazeni kako koja sorta neka malo manja neka malo vise. Samo da nam bude lepo vreme nadamo se da ce biti nesto.
 
I ja sam danas obilazio svoje zito. Stanje je katastrofalno sto se tice fuzarujuma. Sorte su Nikol i Avenue. Radjena su tri tretmana. Falcon, Presing i cvetanju Duett ultra. Ja sam i ranijih godina primecivao da imam vise fuzarijuma nego ovi sto ne prskaju, ali sam imao bolji prinos jer list ostaje duze zelen. Mislim da je prskanje protiv fuzarijuma promasena stvar.
 
ja sam prosle godine poceo sa vrsom 10. juna i to je bila Avenue u pitanju, sad gledam nece pre prvog jula da krene vrsa zita, a jecma hoce za desetak dana ako vreme dozvoli..

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
I ja sam danas obilazio svoje zito. Stanje je katastrofalno sto se tice fuzarujuma. Sorte su Nikol i Avenue. Radjena su tri tretmana. Falcon, Presing i cvetanju Duett ultra. Ja sam i ranijih godina primecivao da imam vise fuzarijuma nego ovi sto ne prskaju, ali sam imao bolji prinos jer list ostaje duze zelen. Mislim da je prskanje protiv fuzarijuma promasena stvar.

Napokon neko iskreno izneo svoje iskustvo.
 
Pre nekindan okolina Cuprije pored auto-puta dva jecma vec zrela za vrsaj,sta je u pitanju ne znam,. E sad stonse tice fungicida slazem se s vama da je to sve losijeg kvalitet i da nam malo prodaju i maglu,al ne bi bas ninsmelintoliko da se zajebavaju s tim kao sto se ovde navodi...
Nije bas da nema razlike gde je radjeno i gde nije radjena zastira...mozda nekad problem lezi i nama,kasna primena fungicida,mozda je vec bolest zahvatila pre tretmana...

Je l ostavio neko kontrolu pa da moze konkretno da da izjave sta i kakva je razlika gde je tretirano i gde nije...

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока

Doslo je na naplatu sve sto se prethodnih godina radilo.I ne treba niko od ratara da lupa glavu gde je pogresio jer su oni na kraju tog lanca gde se dugo precutno gledalo na los kvalitet sirovina.Oni koji su dublje u materiji sad likuju jer idu logikom znali smo da ce tako da ispadne na kraju, a ovi zaduženi za zastitu peru ruke.

A tek sto sad pocelo da izlazi na povrsinu koliko je pesnice vracano iz mlinova i koliko brasna je "bacano" to je tek posebna strana price.

I naravno dosete se da i na ovako katastrofalnu godinu ubiju proizvodjaca u pojam, sad kad krene prica o kvalitetu i standardno bice cena ocaj, al ono jeste ti losa pesnica Al ajde daj je za 10din. Teren su vec pripremili, a mnogi ce od njih i na hoklicu da se penju.
 
Diklofen, mislim da je većina nas ovde dosta iskrena, jer svi priznajemo da su nam pšenice napadnute, manje ili više zaražene, a o prinosu - za tri nedelje. Mada sad već treba da je svima jasno da će prinos biti loš.
Mene su ubeđivali zaštitari da sam trebao 5 -6 dana pre prskati ali oni su uvek generali posle bitke.Sad su svi zavukli glave u mišiju rupu, čak ni Uroš ne spominje ovu katasstrofu sa pšenicom u svojij emisiji.
 
Ja sam definitivno kasnije prskao psenicu u cvetu. Sa duetom. A moj zet i dugar su prskali ranije njihove psenice. I kod mene i kod njih su prisutni znaci fuzarijuma klasa.
 
Zato sto ne postoji 100% zastita od fuzarijuma. Najbitnije je da 90% bude zasticeno jer mo ne radu zastitu ima i preko 50% bolesnog zrna.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Zato sto ne postoji 100% zastita od fuzarijuma. Najbitnije je da 90% bude zasticeno jer mo ne radu zastitu ima i preko 50% bolesnog zrna.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Ne mozes ti to ovde objasniti,neki nikad sliku nisu objavili da se vidi neki njihov usev,a sve pametni i sve znaju....

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока
 
Pratio sam po ataru i bolje su se drzale psenice koje su prskane sredinom cvatanja nego na samom pocetku
a ima kod jednog drugara gde NS40 nije prskana nicim, cak ni od korova.... sada se uopste ne izdvaja od ostalih
 
Ove godine, psenicu sam prskao 4puta od bolesti, prvo presing, pa dva puta Falcon u spilt aplikaciji i na kraju sam namerno prosao Presingom u klasu. Cisto da sacuvam list jer stalno je bilo nekih simptoma bolesti, prosto sam se razocarao kada sam video da su psenice koje nisu prskane zdravije od moje bar na oko. Nego da sacekamo finis, na kraju mi divlji ovas upropasti sve, nisam ga imao na toj parceli ali odakle je nikao to neznam. Psenica je ok, sad tek naliva zrno, kasnila je nekih 15dana za drugim.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh