Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danasnja slika , u zivo je puno gore nego na slici , katastrofa , citav atar izgleda ovako plus minus , vecina nema blage veze , gleda sa puta pa psenica psenica, kad se bude vrsilo tek ce onda da saznaju. I jos nesto , tipican crvenkasti odsjaj ili boja koju ja nikad nisam zapazio do sada kad se gleda od dalje.

IMG-20190612-155435.jpg
[/URL][/IMG]
 
Pre mesec dana i sad ,NS40S tretiran u cvetanju Duet Ultra ,a gde nije tretiran isti k...razlike nema koliko sam ja gledao...


 
Stručnjaci se zavukli u mišije rupe i ćute.Niko nema petlju da kaže da li se to širi i ako se širi da li se ipak može nekim preparatom bar zaustaviti.
Lično mislim da se širi i da bi možda prskanje ipak pomoglo, da se bar sačuvaju preostala ne zaražena zrna u klasu, ali pitanje je sa čime?
A možda treba dići ruke od svega.Dubrava od 4 tone sa hektara ako se napuni, puna kapa.
 
Ovdje kazu , nema pomoci , bacanje novca. Tako se nesto desilo ovdje , jedne godine kad su stradale domace sorte , bila je kastrofa , od onda prakticno vise niko ni ne sije domace , moozda jedna dvije, sada se to desilo sa uvoznima.
 
Ima toga koliko hoces i gde hoces. Mislim da sto je zarazeno zarazeno je i nema vise prosirenja.

Slazem se s tobom al je problem sljedeci: ova zrna u klasu sto su sumnive boje pitanje oce se i ta pretvoriti kroz 5 dana u bijeli klas.. kod nas u ataru od 15-35%. Zrna u klasu. Kod mene 15%za sad al kroz 5 dana ce.o vidjeti sve. Nego sto je to, sad i ova zdrava ako presjece naljevanje ima da umjesto planiranih 55 meteri po jutru koliko sam se nadao bude 30 jedva. Da nismo u eu radi poticaja bio bi u cistom gubitku jer mi je ulog oko 61 000 dinara po jutru. Tako da od poticaja mozda ostane 50 eura i to mozda..... jer imam i losih zita.... uglavnom cuvajte narode ako izadju sa losom cijenom. Zita nema pola hrvatske je katastorfa..... ostala polovica kasni 7-8 dana pa ostaje za vidjeti sta je kod njih.
Bas sto je kolega napisao pola ljudi nije svjesno sto ih ceka u ataru. Evo danas bio covjek i kaze ima malo bolesti nista strasno on je zadovoljan, bili danas na njegovoj njivi jer je prekoputa nase a ono uzas..... 30%bijelih klasova....
 
Slazem se s tobom al je problem sljedeci: ova zrna u klasu sto su sumnive boje pitanje oce se i ta pretvoriti kroz 5 dana u bijeli klas.. kod nas u ataru od 15-35%. Zrna u klasu. Kod mene 15%za sad al kroz 5 dana ce.o vidjeti sve. Nego sto je to, sad i ova zdrava ako presjece naljevanje ima da umjesto planiranih 55 meteri po jutru koliko sam se nadao bude 30 jedva. Da nismo u eu radi poticaja bio bi u cistom gubitku jer mi je ulog oko 61 000 dinara po jutru. Tako da od poticaja mozda ostane 50 eura i to mozda..... jer imam i losih zita.... uglavnom cuvajte narode ako izadju sa losom cijenom. Zita nema pola hrvatske je katastorfa..... ostala polovica kasni 7-8 dana pa ostaje za vidjeti sta je kod njih.
Bas sto je kolega napisao pola ljudi nije svjesno sto ih ceka u ataru. Evo danas bio covjek i kaze ima malo bolesti nista strasno on je zadovoljan, bili danas na njegovoj njivi jer je prekoputa nase a ono uzas..... 30%bijelih klasova....
Kolega,trebao si planirati 90 meteri/kj pa ako sad bude 30 mozes lakse objasniti za koliko si se prevario u proceni i ocekivanju...
 
Kolega,trebao si planirati 90 meteri/kj pa ako sad bude 30 mozes lakse objasniti za koliko si se prevario u proceni i ocekivanju...

Kod nas nije sad ovoliko drasticno koliko na slikama vasim na forumu vidim. Ali ne mora znaciti da do kraja nece isto tako uzasno biti. Cuj ta zita do prije nepunih mjesec dana su obecavala blizu 60 meteri jer smo znali imati te prinose na udarnim nj8vama. A sad kako je krenulo bit ce veselo....
 
Kod nas nije sad ovoliko drasticno koliko na slikama vasim na forumu vidim. Ali ne mora znaciti da do kraja nece isto tako uzasno biti. Cuj ta zita do prije nepunih mjesec dana su obecavala blizu 60 meteri jer smo znali imati te prinose na udarnim nj8vama. A sad kako je krenulo bit ce veselo....
60 meteri po jutru? Jesam li ja to dobro razumeo? Preko 10t/ha?
 
60 meteri po jutru? Jesam li ja to dobro razumeo? Preko 10t/ha?

Da, sorta sofru i iskljucivo radi nekih stvari:broj 1 uljana repica pretkultura, full ulog 3 zastite rotodrljaca sa sijacicom itd. Do prije 5 godina smo mislili da je 47-48 po jutru plafon za zito...ali pazi zemlja je zbilja dobra da odem u neki drugi mozda ne bi vise od 8 tona po ha mogao imati uz iste uvjete uloga itd.
 
Vozio osoku na njivi pa gledao malo psenice ,blagi uzas,niko nije radii zastitu i tunje stanje katastrofalno,za sad sigurno 30% obolelo....
Dvojica komsija me pitaju cime prskati,rekoh dzaba vam sad,kad pricam niko mr ne slusa,kazu budala sto ulaze...

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока
 
Paralelni svetovi ili .... neko gleda sa puta, neko kroz prozor.
Nisam nikakav stručnjak ali da li su stručnjaci pred istrebljenjem ?
http://www.agronews.rs/preko-milion-tona-psenice-bice-za-izvoz/

Istu stvar i vamo pricaju.... pricaju o rekordnim prinosima tko je odradio sve zastite.... eto ja i kolege smo 3 zastite radili pa opet bijelih klasova plus sad je presjeklo naljevanje.... moraju reci rekord da nam rekordno nisko plate.... tko god moze cuvajte zita NEMA.... znaci i da nema ovih problema sa bolesti i naljevanjem opet ga ne bi bilo jer je LOSE IZBUSALO a sad nas samo ove brkate sorte naoko varaju da niie orjetko. Brojte stabljike a ne velike klasove pa vidite jel rijetko ili ne....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh