Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Spram priloženih fotografija i lokacija, očigledno je da su pšenice solidnije i može se reći dobre u krajevima gde je bilo bar malo padavina kada je najviše trebalo. Mislim na period posle setve da se nicanje desi na vreme pre zime, i za trenutak prihrane da se djubrivo valjano rastopi i apsorbuje. Ko je iole vodio računa o proizvodnim operacijama u tim krajevima ima pristojnu pšenicu. Zaključak je da je kako je već više puta pisano glavna agrotehnička mera bar minimalna količina padavina u pravom trenutku, a to je volja više sile i srećna okolnost.
Dobitnu kombinaciju ovaj put, mada zadnjih godina je uglavnom tako su imali delovi Srema, centralne Srbije. Jesenas je i deo oko Subotice imao sreće, od proleća nije tako.
@Dobrinčan
Ako se dobro sećam upravo je baš i kod vas jesenas ubrzo nakon setve bilo preko potrebnih padavina. Takodje se potrefljavalo da kane malo kad treba i od januara. Dobro je da su bar negde pšenice u formi, ali ipak treba malo više objektivmosti. Kod mene je pitanje da li se od setve nacedilo 60l evo već 5 meseci od setve. Ni tih 3L 18.3. nije palo. U "Sahari" je svaka kap bitna. Ovde pšenice nisu skroz loše zato što većina daje maksimum što se tiče obrade i ulaganja, i zemljište je kvalitetno to stoji, ali kad kiše nema sve je džabe.
 
U pozadini se vidi groblje, a u Šumadijskim selima za groblje je birano gde je najgora zemlja. Tako da mora, a i želim na brdu da izvučem maksimum.

Dobro si pročitao, 700 kg djubriva, to je 28000 din. Kirija za ovu zemlju je 70 evra po hektaru.


Ja sam moje pšenice sejao od 16-og do 18-og, 19-og je palo 12 lit kise i posle 2 dana još 8 lit. Tih 20 lit su zlata vredile.
 
@smilad ista ova psenica 12 decembra,a pogledaj malo u desno kako se komsiska zelenila u to vreme,koja je dosta plice posejana i tih 5l kise sto je palo negde u oktobru za njegovu je bilo dovoljno da nikne,sada ta njegova pati zbog nedostatka vlage dok moja vidljivo gura...



Slike sam okacio cisto poredjenja radi sa psenicama u mom ataru.
 
@Dobrinčan
Slažem se sa tobom u vezi dubine setve, čak šta više i ja takodje sejem nešto dublje od mnogih.
Moje pšenice su trenutno neka sredina kada se pogleda šta se ovde postuje.
Ali, ponovo dolazimo do toga, da bi se zaista moglo vrednovati stanje useva spram napora i truda vlasnika, moraju se znati tačni podaci
o količinama i terminima padavina.
Pogledati zvaničnu kartu monitorninga suše na RHMZ, pa će sve biti mnogo jasnije.
Evo linka:
http://www.hidmet.gov.rs/ciril/meteorologija/uslovi_vlaznosti.php

Bez navedenih podataka o padavinama svaka diskusija je besmislena!
 
Kod nas za vikend kada sam prolazio na peskovitijoj zemlji vidno ufitiljile psenice. Sve sto su najvaljivali za ovu nedelju je ispalo nula litara. Sta ce biti videcemo, al ovakve kao Darkove nema, bez obzira na kolicinu vestackog djubriva.
 
Iskreno mislim da sad do izražaja može doći kvalitet setve, dubina. U dubljim slojevima ima sasvim dovoljno vlage za sad, ali je pitanje kakav je koren. Kod nas nisam primetio da se suse, mada daleko su od sjajnih. Svakako da bi im prijalo 20-30 l padavina.
 
Danas mi rođak sa sela poslao sliku moje pšenice sa njive gde je posejana u oktobru, otišla duboko u zemlju jer je bilo oranje, a nikla pre mesec dana posle snega.Sad napreduje ali se izgleda pojavilo nešto što liči na bolest, možda siva pegavost?
Mislio da prskam Falkonom za desetak dana, ali me ovo sad zabrinjava.šta li može ovo biti?


 
Pa tesko,posto nema nekih uslova za bolesti,suvo vreme....Da nije tu presao tocak od traktora?Sve mi tako izgleda i kao da ima ostatke od zemlje po liscu.
 
Obećao mi zaštitar iz PSS da će u ponedeljak doći da pogleda.Liči na septoriju mada može biti i fizčko oštećenje.Sutra idem da se lično uverim, a onda zaštitarka, pa se čujemo.Kažu da je još rano za bolesti jer nema ni kiše, a i temperature noću su oko i ispod nule, ali ko će ga znati.
 
Išopao je vetar a ona tanka i nikakva.Instalirajte aplikaciju MojPSS,pošaljite sliku i javiće vam se u najkraćem roku neko od stručnih ljudi.
 
Mogla je da bude malo češća.
56621f9e8a2bc3b111f2cbc089c4b9a1.jpg
7d3c5ca89c13f2fdbc44a4dc64df324e.jpg


Poslato sa LDN-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh