Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Trebalo bi da profesori sa poljoprivrednog fakulteta obavezno u svoje udžbenike gde se govori o oruđima za pripremu zemlje obavezno dodaju i novu mašinu - šibica.
 
Strucnjaci kao strucnjaci, veze nemaju. Zimus slusam predavanje renomiranog profesora emeritusa koji kaze doslovce: ,,Dzaba izvlacite stajnjak na njive, on nece povecati plodnost''. Pa kazu kukuruz obran u klipu sa preko 23% vlage se budja 100%, to je izjava savetodavca izenjera ratarstva koji penziju docekuje za par meseci u PSSS. Sta reci, kakvi su nam ,,strucnjaci'' mi smo odlicni.

- - - - - - - - - -

Jos me napravi ludim kad sam rekao da sam brao sa 26-7% vlage i sve bilo ok. Doslo mi bilo da mu kazem ti si covece budak ne zasluzujes da izdvajamo za tvoju platu a kamoli penziju ali ene.
 
Nađoh u literaturi da se paljenjem žeteonih ostataka gubi 21% P zatim 38% K i 98% N.
Zaoravanjem preostalog pepela,posle paljenja,ipak veći deo P i K se unese u zemlju dok se N skroz izgubi.
 
teorija kaze da se ubijaju i mikroorganizmi u povrsinakom sloju zemlji koji razgradjuju slozena organska jedinjenja u pristupacne oblike NPK.Aco gde si nasao ove podatke koliko se gubo a koliko dobija paljenjem...
 
Našao pre par dana u jednom časopisu,da me ubiješ ne mogu da se setim ali sam baš ovo zapisao.Nemoj me ubijati i onako sam za koju godinu gotov.
 
Je l sejao možda neko pšenicu "Maurizio"? Ubedili me danas da uzmem,a nisam nikad ni čuo za tu sortu...
 
Gotova jesenja setva za ovu godinu. Sorta Ingenio, iz ambara, 250kg/ha, zasticena Semesanom u prahu. Predusevi soja i lubenice, sve dva puta tanjirano pa setvospremac. Razbacan vestak 200kg/ha negde 16ice negde MAPa. Posle setve povaljano glatkim valjkom. Seme je ulozeno na 5-6-7cm dubine, povuci potegni je sa vlagom ali mislim da cu imati ravnomerno nicanje.
[video=youtube_share;pDuhaK1S77w]https://youtu.be/pDuhaK1S77w[/video]
469babdbd30bd664664d5efb8b324df8.jpg
0e55e444165857ec95321d1d0f5b474f.jpg
ecd56528d08c82959d4896314a9349a1.jpg
02ed53fbe1034a01852b9929a38fb14e.jpg
5a1e496ae9a8bcc2844cd5d584c6ed07.jpg


Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока
 
Mi posejali Sofru i Viriato od rajfajzena i KWS Foxyl. Videcemo sta ce biti. 7 kj ceka kisu, jer je uzorano i jednom spremljeno, grudvi kolko oces.

Sojista isto gruberom jedan prohod samo.
9cde851b7bd5ac35061375e98ff29470.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I mi zavrsismo setvu, ipak izbor pao avenju 225 kg po h, grendor 250 kg po h,predsetveno 3x15,oko 200 kg po h, sta ce biti videcemo
 
Drugar prošao podrivačem pa potanjirao parcela mu je do moje koja je samo tanjirana pa je zalomilo da sejem obe, na toj njegovpj iako je na oko isto izgledalo otpala mi ona
stvar od truckanja , kod mene ko limunada. Kod njega dosta zrna na povrsini kod mene nista. isti predusev ist kombajn kosio.
 
Petre što si sliko seme,sad će neki da se zgražavaju kako možeš sejati svoje seme pored tolikih jeftinih "originala":ppozdrav:
 
Petre koliko ste imali kise u skorije vreme pa ima ovoliko vlage ?? Ovde imalo toliko pre 2 mesec mozda, sad nema ni na 20cm toliko :osmeh:
 
@Steco, to je sto je, ja sam siromasak i cesto sejem iz ambara. ::novac::
@IMT577dv 15l u poslednjih 4-5 dana, sve to je palo na pripremljenu zemlju, znaci nista nisam pipao posle, samo sejalica prosla i valjak. Ako ubodem jednu kisu naredne nedelje, bice kao bombona.
E jbt, strasno, kalkulisemo s padavinama 1. Novembra.
 
Onda si imao srece, mi smo imali toliko u poslednjih mesec i po dana iz 3-4 puta. Ako pogode i padne jos malo kise u pon/utorak mislim da ces imati dobro nicanje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh