Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako je taj ingenio bio dobar!!

Neznam sta se desilo sa tom sortom, prve godine kod mene bila je ok, druge losija a trece i cetvrte ocajna. U zivotu ruzniju psenicu nisam video, zrno ocajno kao da je peceno u rerni, hektolitar los, pre nego sto stigne za zetvu izgleda dosta dobro ali u zetvi ne lici ni na sta. Neznam postoji li mozda problem sa zemljistem, ovde u mom kraju ubedljivo je najgora psenica Ingenio.
 
Ja ga sejem dosta godina u nazad. Prošle godine na parceli od 15 jutara bilo 6 sobreda i 9 ingenio. Sve isto radjeno. U žetvi prvo skinem sobred i izmerimo i dao prosek oko 47-48 meteri po jutru. Nastavim ingenio, i kada smo završili, saberem sve ukupno na 15 jutara prosek 38 meteri po jutru. Eto koliko je podbacio ingenio prošle godine....

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Bude on dobar,pogotovo na nekim "mrcinama" i prilicno je otporan na bolesti,ali covekova narav cudo,jednom zakenjas o'ma si u kanalu...
 
Tako je bilo prošle godine. Ali igrom slučaja za seme sam imao samo njega i ns40s. Tako da je i jesenas posejan pa ćemo ga videti i ove godine. Inače ove godine za seme posejani sobred, alcantara i ns40s...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Pre dve nedelje urdio sam jedan tretman psenice, Presing,Eko buster2,Vanteh i za korove na jednoj parceli,Lanselot na drugoj Mezzo.Juce sam odradio pola doze Falkon i opet Eko Buster2. Primetio sam da ima simptoma crne pegavosti,kada sam je prskao nije bilo nikakve bolesti lista ali od tada psenica je mnogo napredovala jer bilo je kise a ona je pre kise bila vise nego losa,gotova da se osusi.Neznam sada, dal je bolest zaustavljena ili ce napredovati.Uradicu Falkonom opet za 7dana svakako.
 
Željko, a da si sačekao da vidiš kakva je situacija,možda i ne moraš ponovo sa Falkonom.Za dve nedelje verovatno kreću i prskanja u cvatu, pa da ne trošiš pare.
 
Pa verovatno je zaraza postojala tada ali se nije videla, psenica mi nikada losija nije bila nego ove godine,bukvalno je vadim iz mrtvih.Kise nije bilo dugo, uhvatila je pokoricu jedva je docekala kisu, nikla je kasno, pre mesec dana bacio sam jos 300kg kana po hektaru i zakacio drljacu i prosao jedan prohod, jeste malo redji sklop tako je nikla ali imao sam dobra iskustava sa istom situacijom u proslosti.Okacicu slike ako ih nadjem, izgledalo je bas jadno.Sacekacu sa Falkonom, videcu u kom smeru ce ici za sada je vidan napredak ali klasanje nece biti jos za 20dana mozda i kasnije.

- - - - - - - - - -

HDKX38g
HDKX38g.jpg

9april
Mq5y7xQ.jpg

Danas
bq2Epeq.jpg
6s0NGyP.jpg
 
Mučila se ona pošteno a najviše joj je kiša nedostajala.Ne brini se ništa i ne preteruj sa fungicidima.Njoj samo treba vode i ničeg više.
 
Pratim skoro svakodnevno jednu malu njivu 40a koja mi je najbliza. Sorta Avenue formiran klas u stablu i pojavio se pocetak zastavicara. Neverovatno koliko je brzo preskocila faze od one kise pre 2 nedelje. I dosta je niza (i redja) nego ranijih godina.
ac40fbc97e5a9d1eb4291ddc8a026c4d.jpg
f717d50815cc1837f373cb6b4229d91b.jpg


Послато са Moto G (5S) уз помоћ Тапатока
 
Pratim skoro
Послато са Moto G (5S) уз помоћ Тапатока
ja sam prosle godine nju sejao, mnogo je ranije stigla od ostalih.. to je rana sorta i mnogo je niska dobra za vrsu.. nemoj da mislis ako je redja da nema neki prinos, ja sam imao prosle godine sve preko 6t po hektaru Avenue na skoro svim parcelama sto je za kod nas i super prinos.... opasna je psenica

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
ja sam prosle godine nju sejao, mnogo je ranije stigla od ostalih.. to je rana sorta i mnogo je niska dobra za vrsu.. nemoj da mislis ako je redja da nema neki prinos, ja sam imao prosle godine sve preko 6t po hektaru Avenue na skoro svim parcelama sto je za kod nas i super prinos.... opasna je psenica

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Sejem je od prve godine kako je izasla 2015 ili 2016 ne secam se tacno. Znam kako radja (7,5t je dosad najbolje rodila) i o cemu pricam da je redja nego obicno :osmeh:
 
meni cale rekao sta si uzeo ovo vidis kako retko i nisko kad na kraju premija cuti i vrse.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
Kad sam je sejao prve godine,nakudio sam je bas puno dok nisam uso kombajnom u nju,a kad je krenulo da curi okrenuo sam plocu.... Kod mene je ona zastipljena uvek bar na trecinu povrsina....

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Koji ste rod imali najlosiji kod psenice ikada a da je uzrok bila susa?ja msm da ce ova godina za rod psenice bice katastrofalna
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh