Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To je preostala hemija od komšije, od prethodne godine sto je prskao. Ovo imam i ja svake godine barem na jednoj parceli.
 
Poslednja izmena:
Airbus
9bdf2f2dcfa1f0b169b541cbbbfcfe90.jpg


Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
 
Postavio sam slike baš da čujem mišljenja jel sam u nedoumici , ja sam mislio da su to cikade ali sumnjam Uvek postoji
bila pšenica prošle godine i kod mene i kod komšije. Kada sam radio zastitu pre 15 dana video sam da je slabija u tom delu kao da propada.Komšija je prskao posle mene zato sam ja prosao kroz njegovu njivu a on je video moje tragove.Inače sam dobar prijatelj sa njim i da je prskao po vetru sigurno ne bi krio.
 
U subotu odradjena druga zašita.

KWS Basmati
ikQh0KL.jpg

dGlWOgV.jpg

g6lbtnf.jpg

R8aUHNw.jpg

pHEeUhC.jpg


KWS Solehio
9EVBT41.jpg

08GhM1H.jpg


KWS Modern
CQ4ZQmy.jpg



E sad... LG Nikol. Šta se ovde desilo ne znam. Pšenica je lepo napredovala. Prvi tretman kad je radjen sve je bilo u redu.
Predusov je suncokret, radjen na crno sa 1 lit terbisa, 1 lit tendera i 1 lit girasolina. Kasnije je išao pulsar plus. Pomislio sam da nije od zemljišne hemije, naročito s-metalohlora, jer je radjeno samo tanjiranje koje je bilo izuzetno plitko jer je bilo nenormalno suvo. U uvratinama je pšenica solidna, ali središnji deo je ovakav.

Sumnjam da je možda ja nisam upropastio prskanjem jer sam samo na ovoj parceli išao sa regulatorom Cerone uz Sekator, Furore za divlji ovas, Akanto plus kojem je istekao rok 3 meseca i Fastak. Cerone sam i ranije koristio ali nikad u kombinaciji sa Furore.

Ili je možda seme bilo zaraženo. Sejana je tavanuša, moje seme.

Neke stabljike si izuzetno niske, ali imaju klas. Kod nekih je izašao već, a kod nekih tek izlazi. Bukvalno pšenica je po visini u spratovima. Ima stabljika od 20 cm do 70 i više.

RMoNd3w.jpg

XgWRsU3.jpg

pN4bPyE.jpg

a8NMUr7.jpg
 
Cerone je najmanje stresan i najduze vreme primene u odnosu na druge regulatore,ja sam ga izbacio iz razloga sto mi je vise puta polegla psenica kad sam sa njim radio,ali nije ti on napravio problem. Pre bih rekao da je do semena,a inace one gore psenice su ti vrhunske.
 
Sad se vidi koje je podrucje dobilo kise u martu i aprilu i koliko, bokorenje i formiranje klasica evidentno nabitnije za formiranje prinosa.
 
Za sad mi bolje izgleda Modern. Njega prvi put sejem. Videćemo šta će biti. Solehio mi je prošle godine bio bolji od Basmatija.
Ove KWS sorte se dobro pokazale na mojoj zemlji. Dobro se bokore, nemam problem sa poleganjem, a ni sa bolestima.
 
Sejao sam rođaku 2017/2018 deklarisan Solehio,Modern i Amicus.Od te tri jednu je izabrao za seme 2018/2019 ali ja ne znam da li je u pitanju Modern ili Solehio jer sam izgubio sliku na kojoj sam obeležio a Amicus nije sigurno jer je on sejan u skroz drugom delu atara i njega smo prvog skinuli u žetvi kao definitivno diskvalifikovanog.
Solehio imam posejan baš za seme i čini mi se za sada kao vrhunska sorta.
 
Ovo mi je treca godina kako ga sejem,svake godine ubacim jos 2-3 sorte,da vidim koja ce ga eventualno zameniti,ali za sad ga nije ni jedna pobedila. Ove godine sam posejao Foxyl,za sad obecava dobio je sve kao i Solehio pa cemo videti koji ce kroz selektor

- - - - - - - - - -

2017.sam imao dve table po 9kj,jedna tabla je bila Anapurna,druga Solehio,prinos su obe dale 5200/kj,ali sam ostavio Solehio zato sto me je Anapurna stresirala tokom proleca(neko silno zutilo,pegice po listu)
 
Kod mene Modern prosle godine bio odlican uprkos sto je izgubio hl i poceo da klija usled previse kise.
Sad ga imam i nadam se da cu ga ostaviti za seme, prosle godine nisam zbog klijavih zrna.
Imao sam zelju da posejem i Solehio i Basmati ali nisam mogao da nadjem u okolini.
Nego vidim kod vas Modern isklasao i kad sam bio na sajmu vidim uz autoput da je veci deo psenica isklasao, a kod mene (a i u okolini) tek rane sorte isklasale. Ove ostale tek krecu, Modern je kasnija pa izgleda da nece brzo. Zbog cega je tolika razlika jbm li ga.
 
Nego vidim kod vas Modern isklasao i kad sam bio na sajmu vidim uz autoput da je veci deo psenica isklasao, a kod mene (a i u okolini) tek rane sorte isklasale. Ove ostale tek krecu, Modern je kasnija pa izgleda da nece brzo. Zbog cega je tolika razlika jbm li ga.
Kod nas je jecam klasao pre 10 dana,a psenica nece jos 5-7 dana tako da uvek ima gore. :osmeh:
 
Sejao sam rođaku 2017/2018 deklarisan Solehio,Modern i Amicus.Od te tri jednu je izabrao za seme 2018/2019 ali ja ne znam da li je u pitanju Modern ili Solehio jer sam izgubio sliku na kojoj sam obeležio a Amicus nije sigurno jer je on sejan u skroz drugom delu atara i njega smo prvog skinuli u žetvi kao definitivno diskvalifikovanog.
Solehio imam posejan baš za seme i čini mi se za sada kao vrhunska sorta.

Imam i Amicus, prvi put ga sejem. Slabo se nešto izbokorio. Medjutim, dobar je klas ali mi sve to deluje slabije od kws sorti. Najverovatnije da će i kod mene biti diskvalifikovan.
 
Imam ba njivi od 6kj gdje je psenica tri oaze gdje mi se pojavila zuta hrdja i nisu velike oaze 2-3kvadratna metra a prskano je vec od hrdje pa da li to treba opet prskati ?Jel tko imao takav slucaj?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh