Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Lane smo pukli sa ispod 3t/kj, ove godine imam pola jutra jecma zbog stoke.
Mislim da ni ove godine nece postojati cena koja ce moci da pokrije proizvodnju + arendu.

Ako gledas tako onda generalno nista se ne isplati u ratarstvo,znaci ne treba sejati?! A ipak se seje sve.

No,kako bude videcemo.Mozda cemo biti sa njom u debelom minusus a mozda i na pozitivnoj 0.:osmeh: Generalno kod nas osim psenice i suncokret nista ne ide (pricamo o ovoj godini,jer je susa uzimala danak i uljanoj repici).Kad bih isao kukuruz dobro ili soja sigurno bih 20% povrsina pod psenicom presejavao pa bih posejao soju ili kukuruz,ali nista od te 2 kulture ne ide,a da sejem suncokret po meni nije pametno.Ipak kako god bilo valjace nam,treba ce nam puno strnjike kao predusev za glavnu kulturu.:osmeh:
 
Obišli jedan deo danas...
Prva slika ns40s
Druga slika ingenio
Treća i ostale ns40s na donjoj zemlji
c7837d0996457b928ccfd2edcaadd509.jpg
9a53eee6a042e43be932f6afbb76781d.jpg
37e1fb0d33be62119cc5d952eb22a34c.jpg
440031098f98f782a99dfe41710eb50f.jpg
0ec1777db30ab72d105583426304a6a3.jpg
0c21531f5eb897700d8a2deb3fb696f3.jpg


Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Kod nas covek preorao 20kj psenice pre dva dana. Zasto,ne znam detalje , ali mozda i to bude bolja varijanta sada u ovom momentu ima vlage da bilo sta nikne za nedelju dana nakon setve


Inace kod kolege Diklofena, tuga ljudi gde je led prosao. Moj mu je savet da tu psenicu ne ostavlja nego no till setva sada sa njegovom novom diskosnom sejalicom cim se zemlja ijole prosusi i total nakon toga.Tako je lane jedan nas domacin uradio, i bilo je suncokreta na parceli. Bitno da se izvuce bilo sta, ovako psenice 5m nece biti po kj.
 
Poslednja izmena:
Simic,koliko je visoka jel si je izmerio?Cinimi se da ste vi dobili jednu kisu u jesen pa je nikla vasa tokom jeseni,jer vidim da i MK panonija ima na granicu sa vasim atarom oko 100ha uljane repice.

Kod nas ako iko ima dobru psenicu to je imanje Matijevic,sta je radio niko ne zna,da li je od uree sto je bacio ne znam ali je nikla i njegova u februar sada mozda je imala najlosije nicanje ali sada trenutno najbolje izgleda,ali ipak mislim da je i dobar faktor sejacica VADERSTAND.
 
Mislim da ove godine puno faktora utiče na trenutni izgled psenice,a najbitnija agrotehnička mera je ove godine izostala,naravno kisa u pravom momentu i bar dovoljna količina.Ja pratim u okolini i druge psenice,velikih i jakih gazda, obrni okreni kiša je najbitnija
 
Poslednja izmena:
Daa,Ureea joj jako puno pomoglo.I ja sam svake godine bacio ureju kao i mnogo njih iz kustilja ali ove godine niko od nas nije bacio zato sto nisu nam nikle psenice tad, ili su bile u fazi nicanja,samo iz tog razloga.Ne znam dali je Matijevic bacio ureju?Sad sam prosao pored njegovih psenica i njegove su niske kao nase,samo sto milsim da on seje LG anaprunu pa ta sorta ima tu tamno zelenu boju lepu,dok solehio nema takvu boju,ruzan je jako na oko u prolece.
 
I ako ja volim da bacim ureu pred kraj januara ili pocetkom
februara ove godine nisam. Da li sam pogresio videcemo. A znam par njih koji su bacali kraj januara-pocetak februara ureu po tek iznikloj psenici. Pratio sam i nista bolje nije izbokorena u odnosu na ostale u okolini koje nisu dobile ureu. Mozda je malo jaca u visini, ali to nije prevelika razlika mozda ima i do sorte, doduse imaju lepu boju ali to imaju i one kojima je bacena pristojna kolicina azota kasnije. A ovde nema nikle u novembru,bar gde ja zalazim i prolazim. Sve su pred NG i u januaru, i retko koja pocetak februara.
 
cekajte ljudi da prezivimo ovo nevreme sto zahvatilo celu Srbiju.danas u Centralnoj Srbiji ja ne znam koliko se puta navracala kisa sreca bez grada a vidim da na pojedinim mestista nije imao milosti kad je rokao..

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
Mislim da ove godine puno faktora utiče na trenutni izgled psenice,a najbitnija agrotehnička mera je ove godine izostala,naravno kisa u pravom momentu i bar dovoljna količina.Ja pratim u okolini i druge psenice,velikih i jakih gazda, obrni okreni kiša je najbitnija
I ja takođe gledam i pratim velike, jake gazde (ali i obične smrtnike) i mahom su svi bacili ureu rano a neki ekstra rano. Ništa bolje pšenice nemaju od nas koji smo bacili kasnije ili samo An kao što sam ja. Slažem se da je kiša jedan od najbitnijih faktora koji je izostao ove godine ali ubedljivo naj naj žita (bar na oko) su ona koja su sejana rano (početak oktobra) a svaki dan ''kasnjenja'' je bio poguban što smo kasnije i uvideli. I jako velik uticaj ima predusev ( uljana repica je mamara čini mi se). Suncokretište kao i njive koje su uzorane a nisu valjane jesenas bez obzira na predusev-katastrofa. Kukuruzište pa još ako je tanjirano je druga priča kao i gruberovano. Moje pšenice su sve u krugu od 1km i nisu dobile kišu 11.04 a ova sad.... ne znam koliko može pomoći. Možda i odmogne. Krenuće boleštine a nekog normalnog prinosa svakako neće biti, koliko mi se čini. A đurđinčani kojima je njiva pokisla 11.04 mogu odneti sv. Antunu bar jednu crvenu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh