Kada koristiti ureju ?

vidi:hrana na površini ne postoji,jer onda biljci koren nebi ni trebao,vlaga je uvek dole,na zapadu je procenat navodnjavanja 10% i više zavisno od koje zemlje dok je kod nas 1% čak i ispod 1%-neračunajući povrtarstvo
 
1. Koliko sam ja dao primetiti ti se nama nisi prestavio ... slobodno me Ispravi me ako gresim ...

diskusiju nastavljamo po predstavljanju :ppozdrav:
 
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
inače urea je prosta belačevina tj. protein i može da služi i za ishranu :D
tesko.urea je nusprodukt razgradnje belancevina ali nije belancevina.
 
Miroslave kapiras li Ti da se biljka nehrani mesec dva vec malo duze .a azot iz ureje je pristupacan u duzem periodu,a ne svaki cas dodavati po malo.Ko ima vece povrsine treba svakih 15 dana da kaci ciklon i da hrani usev.Treba malo i ekonomisati a ne samo teoretisati.
 
Dragan18 je napisao(la):
Pricao sam sa nekim ljudima i oni kazu da nije dobro uspartavati djubrivo u red jer se onda korenov sistem ne razvija jer ima svu potrebnu hranu oko stabla , tako se pravi kontra efekat jer kukuruz ima slab korenov sistem i manje vode moze da apsorbuje i plitak je te se u susnim periodima to jako manifestuje na prinos.

Ove godine jedna parcela mi je podbacila , Baš sam mislio na ovo što ti kažeš Dragane. Uvek sam praktizovao da zagrnem an oko 100 kg ali više neću :nono: :nono: .

Kolko po vama bila najoptimalnija količina uree po kj ?? Ili da se baca an pre setve ?? :sta:

Predusev je bila šećerna repa i soja. Sad sam zaorao 150 - 200 kg MAPa. :bravo: :bravo:
 
ja uvek idem ureu.ne zato sto sam ubedjen da je bolja od ana, vec zato sto je nesto jeftinija po kg azota i sto ide u manje dzakova.
kolicina? naravno Nmin metoda bi bila najbolja, ali to traje i kosta pa zato bacam "po sluhu" u zavisnosti od djubrenja i prinosa u prethodnoj godini. ove godine ce kukuruz dobiti oko 180kg/kj.
suncokret po prvi put nece dobiti nista a zito oko 130kg iz 2x (80+50)
 
Brale dobro ti solis svoju zemlju, moj cale ne praktikuje bas neko preterano djubrenje sve ima svoju granicu i sa ekonomskog aspekta a i sa agrotehnickog . Da je cena kukuruza recimo min 18 din.( kao sto nije) onda bi i razmiljali da bacamo vise vestaka. Ove godine smo bacali 100 kila uree na oranje nije se imalo para za vise, ali mislim da ne bi trebalo preko nekih 250 kg da se ide. Najbolje bi bilo kad bi se analizirala zemlja da se vide potrebe zemlje za djubrivom , normalno trenutno stanje zemlje poredis sa potrebama naredne biljke.


AL kako stari ljudi kazu ono sto bacis vestaka vratice ti se barem toliko da pokrijes trosak.
Post je spojen: [time]1258308888[/time]
_________________________________________________
nemoj da se igras sa suncokretom, on jako izvlaci zemlju i treba da mu je dobro pod glavom
 
dobro je to djubreno prethodnih godina a suncokret je izuzetan "lovac" na "odbegli" azot iz dubljih slojeva do kojih psenica i kukuruz ne mogu lako da stignu. nive su dobile po 200kg DAP-A (34kg azota po jutru), tako da...nek se snadje malo ako mu fali...
 
tarana je napisao(la):
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
inače urea je prosta belačevina tj. protein i može da služi i za ishranu :D
tesko.urea je nusprodukt razgradnje belancevina ali nije belancevina.
prosta belančevina-protein.stojim iza rečenog
Post je spojen: [time]1258316376[/time]
_________________________________________________
kiraj je napisao(la):
Miroslave kapiras li Ti da se biljka nehrani mesec dva vec malo duze .a azot iz ureje je pristupacan u duzem periodu,a ne svaki cas dodavati po malo.Ko ima vece povrsine treba svakih 15 dana da kaci ciklon i da hrani usev.Treba malo i ekonomisati a ne samo teoretisati.
dodavati po malo niko nije ni rekao.radi se o tome da se u urei nalazi amonijačni oblik azota NH3 što ti u prevodu znači da je biljci potrebno duže vremena da ga usvoji.to što narodski se kaže da duže deluje.e to ti je to
 
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
tarana je napisao(la):
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
inače urea je prosta belačevina tj. protein i može da služi i za ishranu :D
tesko.urea je nusprodukt razgradnje belancevina ali nije belancevina.
prosta belančevina-protein.stojim iza rečenog
Post je spojen: [time]1258316376[/time]
_________________________________________________
kiraj je napisao(la):
Miroslave kapiras li Ti da se biljka nehrani mesec dva vec malo duze .a azot iz ureje je pristupacan u duzem periodu,a ne svaki cas dodavati po malo.Ko ima vece povrsine treba svakih 15 dana da kaci ciklon i da hrani usev.Treba malo i ekonomisati a ne samo teoretisati.
dodavati po malo niko nije ni rekao.radi se o tome da se u urei nalazi amonijačni oblik azota NH3 što ti u prevodu znači da je biljci potrebno duže vremena da ga usvoji.to što narodski se kaže da duže deluje.e to ti je to
E bas zato je i koristim, jer ureu unesem u zemlju oko 2-3 dana pre setve, i ona pocne da deluje otprilike bas kad bi uspartavao vestak, a i za susnih leta "duzim delovanjem" pomogne biljci da lakse podnese sušu!
 
Morali bi pomenuti i to da razbacivanjem po oranju bude manja iskoriscenost nego pri spartanju, a posao se brze uradi.
 
bravo-to je cela suština delovamja uree :ppozdrav:.ali treba raditi analize zemljišta pa videti šta zem.nedostaje ili ima u višku pa se onda proračuna za datu biljku šta joj treba i to se onda dodaje.sve što se bezveze baca,to je bezveze i bačeno.nepravilno đubrenje,prskanje dovodi do degradacije zemljišta i to je veštačka hemija koja se unosi,zemljište je živo i mnogo je veći život u zemlji nego na zemlji.u 1gr. zemljišta je preko 2 milijarde mikro flore i faune(biljni i životinjski svet) a to je 9 nula.zato kažem i ponavljam nepravilno unošenje hemije dovodi do degradacije koja je uzela maha i koja će se tek odetiti u narednim godinama.
 
isto kao i paljenje zetvenih ostataka " jer to oplemenjuje zemlju" koliko sam se puta toga naslusao, u vojvodini je u poslednjih 50 godina doslo do jako velike degradacije Humusa u zemljistu zbog paljenja i ne unosenja organskih djubriva i ne zaoravanja zetvenih ostataka . Paljenjem se sterilise prvi sloj od 5 cm tj. svi korisni mikroorganizmi u tom sloju se ubiju sto je jako lose zbog sledece stvari
Mikroorganizmi razgradjuju organske materije do neogranskih koje biljka koristi , ako nema zetvenih ostataka u zemlji mikroogranizmi pocinju da razgradjuju Humus kojeg ima sve manje i manje u zemlji . U jednom trenutku nestane humusa i zemlja je skroz degradirana i postane kao pesak. Naucno potvrdjeno. Oranjem se pospesuje aeracija zemlje i aerobni mikroorganizmi pocinju gore pomenutu razgradnju. (zato je nas dzoni primetio da mu bolje radja kukuruz kad vise puta ore )
ZATO PAORI NE PALITE NJIVE NEGO ZAORITE . za Backu je karakteristicno da ima oko 4% humusa u zemlji , u banatu u pojedinim delovima(gde je mocvarnije) ima oko 8% humusa (taj humus je neiskoriscen jer nema aerobnih gore navedenih procesa jer je zemlja zbijena i poplavljena vodom) . u Ukrajini ,koja je jedno vreme radila sejanje svake 2. godine , ima oko 8 % humusa u obradivoj zemlji.
Post je spojen: [time]1258325253[/time]
_________________________________________________
ufff sad sam otisao u OFF :off_topic: ::000::
 
Karbamid ili urea (CO(NH2)2) je organsko azotno jedinjenje jednostavne gradje.Transformacija karbamida odigrava se u dve faze .Prvo se vrsi hidroliza karbamida do amonijum -karbonata,a zatim se amonijum karbonat razlaze na amonijak(NH4),vodu i ugljen-dioksid.

Post je spojen: [time]1258392052[/time]
_________________________________________________
sad sam pitao profesoricu UREA nije belancevina
Post je spojen: [time]1258395845[/time]
_________________________________________________
CO(NH2)2 nastaje zamenom OH gupe u karboksilnoj kiselini znaci u COOH , OH se otpusta i na to mesto prima NH2

urea se industrijskim putem dobija CO2 + NH3= CO(NH2)2 + H2O

urea izgleda ovako
jpvep1.jpg

1zcfmh0.jpg
 
u tvom citatu se kaže ovako slušaj:Karbamid ili Urea je organsko azotno jedinjenje JEDNOSTAVNE GRAĐE.to jednostavne građe ti u prevodu znaci-PROSTA BELANČEVINA.e sad u literaturi negde piše jednostavne a negde proste građe a to ti je ISTO.UREA nastaje KAO PRODUKT RAZLAGANJA BELANČEVINA GDE SE kao proces tog razlaganja dobije tzv.prosta belančevina.UREA=PROSTA BELANČEVINA.shvataš li sada?

Edit by Branko: postovi koji nisu u vezi sa temom premešteni u off.
 
Nazad
Vrh