Kada koristiti ureju ?

Dragan18 je napisao(la):
pa pre oranja sam mislio dicki :ppozdrav:
Po meni pre oranja u jesen ne. Moze urea za pre oranja u kasnu zimu ili rano prolece.U suprotnom velika kolicina se ne iskoristi-ode dole u zemju.
 
Kao u tome je fora,da sidje dole pa da biljka koristi kad je susa? :sta:
 
i ja je bacam predsetveno, znači u proleće pa jedan prohod spremačom, a drugi prohod pred setvu... Za zaoravanje veštaka u jesen imam neke dileme, najviše me brine da se ne ispere u toku zime i da onda u proleće/leto kada je intenzivan porast biljaka nema dovoljno đubriva...Neko mi reče da zaoravam NPK a ureu da bacam u proleće, ali i NPK ima azota u sebi, tako da ni to nije baš idealno. Ušpartavanje veštaka nisam nikada radio, a iskreno u mojoj okolini nikoga nisam ni video da to radi, čak sam i skinuo one kutije, lakše se radi.
 
ja sam bacao 100kg/kj ureje na žet-ostatke kukuruza i zaoravao, godinama tako radim
 
koji je naredni usev za te parcele koje tako uradiš, opet kukuruz? Da li bacaš još nešto đubriva u proleće, NPK; KAN :cao:?
 
naredni usev na toj parceli je soja, gde bila soja i pšenica na te parcele bacim NPK ili NP najesen (za kukuruz) +predsetveno UREA, gde bila soja tu dođe pšenica(ako još vredi sejati) na toj parceli koristim NPK-NP količina zavisi od analize zemjišta.

p.s:sadržaj humusa u zemlji je iznad 4.2%
 
NPK je bolje baciti u jesen jer su fosfor i kalijum tesko pokretljivi i treba im vise vremena da pocnu da deluju...
 
Tako je Mityoo. Po neko baca ureu na zetv.ostatke kukuruza da se podstakne truljenje, ali iskoriscenje azota u narednoj gajenoj kulturi osim zita je malo pa je zato po meni ne isplativo.Za podsticanje raspadanja jeftinije an ili kan.
 
dicki! jesi prerračunao u procentima koja jeftinija, desi se da urea jeftinija od an-a
znam it to da an deluje odmah a ureja kasnije
 
Deni kazes da se desi,sto nije pravilo. Jedno 300-400din. po jutru minimalno je usteda + usteda na tome sto je ucinak na radnju bolji.
 
Malo filozofski.Bacanjem pre oranja bilo koju kombinaciju npk ili np dodamo i odredjenu kolicinu azota te podsticemo razgradnju zetvenih ostataka.Ureu bi logicno trebali koristiti posle zetve psenice ako zaoravamo slamu ,prilikom ugorenja.Uglavnom je cena cistog azota u urei jeftinija od kg azota iz an-a
 
Dicki na kom delu atara radš zemlju ? ja imam u zakupu pored 7-jula
 
Dragan18 je napisao(la):
Pricao sam sa nekim ljudima i oni kazu da nije dobro uspartavati djubrivo u red jer se onda korenov sistem ne razvija jer ima svu potrebnu hranu oko stabla , tako se pravi kontra efekat jer kukuruz ima slab korenov sistem i manje vode moze da apsorbuje i plitak je te se u susnim periodima to jako manifestuje na prinos.

Uvek najesen zaorem svu količinu NPK đubriva a AN ušpartavam. I nikada nema greške. Ne znam da li neko pamti 2000-tu godinu? Tada nije bilo kiše od ranog proleća pa sve do kraja augusta. Tada sam sa ovakvim sistemom imao prosek 3850 kg/kj kukuruza. A bilo je ovde ljudi koji su te godine imali i ispod 2000kg/kj
 
Ako zanemarimo biljne ostatke, onda bi (po ovim postovima do sada) idealno bilo zaorati u jesen PK, a u proleće bacati azotna đubriva,( a pošto je već bačeno PK), onda samo urea. Tako je sprečeno ispiranje azota... a žetveni ostaci kukuruza se može tarupanjem isitniti, pa zaorati, , i tako ubrzati proces raspada. :cao:
 
Farmer II je napisao(la):
Ako zanemarimo biljne ostatke, onda bi (po ovim postovima do sada) idealno bilo zaorati u jesen PK, a u proleće bacati azotna đubriva,( a pošto je već bačeno PK), onda samo urea. Tako je sprečeno ispiranje azota... a žetveni ostaci kukuruza se može tarupanjem isitniti, pa zaorati, , i tako ubrzati proces raspada. :cao:
Tako je i po meni. Po meni je bolje pri spartanju [ako moze pre kise]ubaciti prihranu azotom, nego u predsetvenoj pripremi.Do duse treba malo vise rada za vece povrsine...
 
kiraj je napisao(la):
Malo filozofski.Bacanjem pre oranja bilo koju kombinaciju npk ili np dodamo i odredjenu kolicinu azota te podsticemo razgradnju zetvenih ostataka.Ureu bi logicno trebali koristiti posle zetve psenice ako zaoravamo slamu ,prilikom ugorenja.Uglavnom je cena cistog azota u urei jeftinija od kg azota iz an-a
u urei se azot nalazi u amonijačnom NH3 obliku koji se duže vremena razgrađuje i teže ga biljka usvoji,a u an-u je amonijačno-nitratni oblik koji biljka pre usvoji preko korena.znači azot nemože biti jeftiniji u urei u pitanju su OBLICI azota:amonijačni-urea,am.nitratni-AN,kalcijum-nitrat-KAN.KAPIŠ?
Post je spojen: [time]1258297785[/time]
_________________________________________________
inače urea je prosta belačevina tj. protein i može da služi i za ishranu :D
Post je spojen: [time]1258298227[/time]
_________________________________________________
Dragan18 je napisao(la):
Prosle jeseni nismo nista bacali na oranje,prvi prohod setvospremacem za zatvaranje brazde pa smo onda bacili 100 kg URee i jos jedan prohod setvospremacem pa setva, ove godine smo imali 6200 kg kukuruza po jutru na jednoj parceli sorta je F02 sejano na 23.5 cm.

Pricao sam sa nekim ljudima i oni kazu da nije dobro uspartavati djubrivo u red jer se onda korenov sistem ne razvija jer ima svu potrebnu hranu oko stabla , tako se pravi kontra efekat jer kukuruz ima slab korenov sistem i manje vode moze da apsorbuje i plitak je te se u susnim periodima to jako manifestuje na prinos.
e reci ti ovako tim ljudima što lupetaju da kukuruz ima slab korenov sistem:kukuruz ima 7 VRSTA KORENOVA baćo moj-bočne,adventivne,dubinske,vazdušne itd. te to što je rečeno je najveća glupost koju sam čuo.što bi na zapadu se onda unosio tečni azot direktno u redove,jer je to najbolji i najpristupačniji način davanja azota biljci(Najbrži) :nono: :cao:
 
MAJSTORE

nisam ja rekao da kukuruz ima SLAB KORENOV sistem . AJde razmisli malo ako imas hrane na povrsini zasto bi isao u dubinu ? a u susnim periodima VLAGA je dole , A da ne spominjem da na zapadu svi Poljoprivrednici imaju navodnjavanje na svojim njivama i oni ne mogu da zamisle svoju proizvodnju bez navodnjavanja :ppozdrav:

vcw3g2.jpg
 
Nazad
Vrh