Kada koristiti ureju ?

Kod kukuruza je OK da se ide ureom i možda max 150 kg/kj, na peskovitijoj zemlji(??), kod suncokreta NE urea! Suncokret se inače ne đubri azotom i ako baš hoćete da ide azot, onda 50 kg/ha a.m. amonijum-nitrata ili još jednostavnije 100 kg AN/kj ili 150 kg/kj KAN-a.
 
A kod nas gde je kisela zemlja? Samo KAN,je l tako? Da li predsetveno,kroz depozitore na sejalici ili kasnije kroz špartač?
Znam da je Garisa stručan,pa da iskoristim njegovo prisustvo na forumu :osmeh:
 
Deo KAN-a, ide pre setve, a drugi deo u špartanju tj međurednoj kultivaciji. Kiselo je kiselo. Koliko kiselo? ispod 6,5 ili 6? Azot uvek ide po celoj površini. Probao u depozitorima ali ovo su rekli stručniji. U depozitorima sam imao bolji efekat 2007 kada je bila suša. Drži se cele površine. Pazi višegodišnja primena AN-a smanjuje pH ka kiselom.
Pozz Gariša.
 
Kakvi 6-6,5. Kod nas je oko 5,čak i ispod toga. An i ne koristim već odavno,Ureu takodje izbegavam. Najviše koristim KAN,NPK i MAP.
 
Kod kukuruza je OK da se ide ureom i možda max 150 kg/kj, na peskovitijoj zemlji(??), kod suncokreta NE urea! Suncokret se inače ne đubri azotom i ako baš hoćete da ide azot, onda 50 kg/ha a.m. amonijum-nitrata ili još jednostavnije 100 kg AN/kj ili 150 kg/kj KAN-a.

A zašto ne urea na suncokret? Pa ja već godinama najbolje rezultate poštižem sa 100 kg/kj Uree....
 
Nista ne dobijas, samo bujnu lisnatu tamno zelenu biljku , a prinos nista veci ako gledas ekonomsko ulaganje, veci efekt je samo NPK ,novac-prinos.
 
Шта ви причате и одакле вам то да сунцокрету не треба уреа!?! Свакој ратарској култури је потребан азот, то су инфомације из неких квази извора
 
Nista ne dobijas, samo bujnu lisnatu tamno zelenu biljku , a prinos nista veci ako gledas ekonomsko ulaganje, veci efekt je samo NPK ,novac-prinos.
Suncokretu treba manje azota nego kukuruzu ili pšenici, ali mu opet treba, a bujnija lisnata masa = bolja fotosinteza = bujniji koren = ...
 
Što se tiče uree ja za ovu godinu , zaorao sam 100 kg uree po kj ( predusev š.repa i kukuruz ) i sad kad dozvoli vreme stavim još 100 kg uree ( predusev š.repa , kukuruz i soja ) i zatvorim brazdu.
 
Od boga zdravlja ove godine je plan da se ide koroz sejalicu urea, 30% usteda samo na kolicinu, plus na isparenje (jer nikad ne stignem za 24h da je zatrpam) i efekat na usev trebalo bi biti bolji.
 
Nazad
Vrh