Kada koristiti ureju ?

M

misic

Guest
Interesuje me kada je najbolje koristiti ureju u prihrani kukuruza .Kakva su vaša iskustva .
 
Ja ureu bacam pre prvog setvospremiranja. Ako je lepo, ravno, izmrzlo oranje onda direktno na oranje pa setvospremač (kao ove godine krajem februara) a ako je grudavo i gadno uzorano, onda prvo poravnam drljačom (zatvaranje brazde) pa tek onda urea i setvospremač (u ovom slučaju to bude u prvoj polovini marta - zavisno od vremenskih prilika). Drugo setvospremiranje ide par dana pred setvu.
Dosta ljudi u mojoj okolini baca ureu pre poslednjeg setvospremiranja, dakle pred setvu. Stručnjaci preporučuju što ranije a ono prihranjivanje istovremeno sa šprartanjem ili zagrtanjem više niko ni ne spominje. Pročitaj ovo, ima interesantnih ideja na ovu temu http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.sr.gov.yu/index.php?name=MDForum&file=viewtopic&t=60
 
Čak šta više stručnjaci iz agrozavoda Vrbas na predavanjima koja su organizovana tokom zimskih meseci su preporučivali da se sva količina azotnog đubriva unese u jesen pred oranje i da se duboko zaore.
Ja sam ureu razbacio pred prvo setvospremiranje pre 15-tak dana.
:ppozdrav:
 
:D

Ureu ili AN koristim samo prilikom drugog spartanja. Uspartam u redove oko 70kg Ureje, ili 100kg AN-a. Prilikom prvog spartanja vrsim folijarnu prihranu sa Kemirom.
Folijarnu prihranu radim jos bar jednom. Rezultati budu isti kao i kada predsetveno bacim djubrivo, ali usteda bude poprilicna. :bravo:
 
hm...kod prvog špartanja lisna masa je mala..mnogo od te folijarne prihrane padne u prazno..
a kod drugog špartanja za ureu može da bude kasno..njoj treba skoro 3 nedelje da počne da deluje, ali kad pokisne..
 
Za zito je treba baciti do polovine februara, a za kukuruze najbolje zaorati ili baciti jedno 2-3 nedelje pred setvu
 
ja je slabo koristim jer su mi zemljista pretezno kiselkaste reakcije
 
Pricao sam sa jednim agronomom po tom pitanju on preporucuje da se baci oko 70 kg ureje na strnjiste i da se sve tako zaore . E sad reakcija je sledeca ... biljni ostaci se pomesaju sa urejom i ubrzavaju truljenje i formiranje humusa! to je sto se tice jeseni !

A neko je spomenuo da se baca urea pre setvospremaca ili ako je grudava zemlja prvo drljanje pa urea i setvospremac - i ja koristim istu tehnologiju!

Ove godine nisam pri spartanju bacao nista od vestaka ali sam bacio pri spremanju ... a psenicu sam samo folijarno prihranio kao i jecam !
Imao sam oko 3,5 t/jutru
 
Da li je neko probao da baci ureu pre oranja i koji je efekat? :sta:
 
bewisa je napisao(la):
Da li je neko probao da baci ureu pre oranja i koji je efekat? :sta:
Urea pre oranja ide ako je manjak azota u donjim slojevima! A to nemoze se znati bez analize zemljista.
U prolece je pozeljno bacati ureu, normalno pred spremanje, opet zavisno od tipa zemljista, kvaliteta, useva koji se planira itd... Jer azot se ispira...
Tako to ide barem u mom kraju. :cao:
 
Urea pre oranja ima smisla ,ako se zeli pospesiti razgradnja zetvenih ostataka.
 
Dragan pomenu da je cuo savet od agronoma,a ja pitao da li je neko
to probao.Naravno da se urea baca u prolece sto ranije i kod nas. :cao:
 
Malo imas trgovaca koje zanima poljoprivreda, njih interesuje
kako da sto vise zarade na nama. ::lose::
 
Prosle jeseni nismo nista bacali na oranje,prvi prohod setvospremacem za zatvaranje brazde pa smo onda bacili 100 kg URee i jos jedan prohod setvospremacem pa setva, ove godine smo imali 6200 kg kukuruza po jutru na jednoj parceli sorta je F02 sejano na 23.5 cm.

Pricao sam sa nekim ljudima i oni kazu da nije dobro uspartavati djubrivo u red jer se onda korenov sistem ne razvija jer ima svu potrebnu hranu oko stabla , tako se pravi kontra efekat jer kukuruz ima slab korenov sistem i manje vode moze da apsorbuje i plitak je te se u susnim periodima to jako manifestuje na prinos.
 
Dragan18 je napisao(la):
Pricao sam sa nekim ljudima i oni kazu da nije dobro uspartavati djubrivo u red jer se onda korenov sistem ne razvija jer ima svu potrebnu hranu oko stabla , tako se pravi kontra efekat jer kukuruz ima slab korenov sistem i manje vode moze da apsorbuje i plitak je te se u susnim periodima to jako manifestuje na prinos.
po toj logici, najbolje je ne baciti ništa, jer će korenov sistem lepo da se razvije.
 
To za korenov sistem je tacno.U konbinaciji sa oranjem preko 35cm i oko 200kg ureje
300kg NPK.Malo skuplja konbinacija ali isplati se.
 
Nazad
Vrh