Uljana repica 2018/2019

Jel neko zaoravao uljanu repicu ?Kakva je situacija tamo gde kisa nije dosla na vreme?Strucnjaci kazu da sacekamo,ali ja se pitam sta da sacekam da nikne u martu?!:haha:
 
Šta da zaoremo?Nema ništa da se zaore.Slikano koji dan pre snega.Setva oko 15.9
a073c2645e77437dbc11a9ed671aa25d.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

- - - - - - - - - -

Ratar ,čuo sam pre neki dan na priču da je ista situacija bila u Alibunaru 2004 na 2005 god i da su zbog ne nicanja repice ubacili ječam koji je posle prve kiše nikao.Nisu prskali od korova na proleće (digli ruke od te parcele) .U proleće je repica krenula i ugušila ječam pa su umesto ječma kosili ipak repicu.
Znam čoveka kod koga se desilo to samo nisam ga sreo da proverim istinitost priče.
 
Šta da zaoremo?Nema ništa da se zaore.Slikano koji dan pre snega.Setva oko 15.9
a073c2645e77437dbc11a9ed671aa25d.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

- - - - - - - - - -

Ratar ,čuo sam pre neki dan na priču da je ista situacija bila u Alibunaru 2004 na 2005 god i da su zbog ne nicanja repice ubacili ječam koji je posle prve kiše nikao.Nisu prskali od korova na proleće (digli ruke od te parcele) .U proleće je repica krenula i ugušila ječam pa su umesto ječma kosili ipak repicu.
Znam čoveka kod koga se desilo to samo nisam ga sreo da proverim istinitost priče.



Totalno luda godina skroz.Ja sam se pripremao da je podrivam svu,jer sam je letos gruberisao na 15cm i sad sam isao sa gruberom da probam na 25cm medjutim kad sam otisao na jednoj njivi koje je kasna setva 85% od 20ha vide se redovi i to me sad zbunilo,otisao na drugoj njivi u taj potez vidi se opet redovi malo slabije ali se vide oko 50%ajd da kazemo.

Ali po meni ostaje posto sad najavljuju otopljenje i topljenje snega i najave za katolicki bozic oko 10stepeni pa cu je ostaviti do posle nove godine ako ce biti ista situacija sve gruberisem na 25cm i orem nesto sa drugim traktorom sem ovih 20ha gde se vide 85% tu ostavljam.
 
Ova parcela sa slike je ugarene posle pšenice,tanjirana letos posle jedne kiše i spremljena pred setvu sa setvospremačem,povaljano i pre i posle setve međutim ta kiša koja je trebala da dođe i došla je ali oko 4 l (ako se sećam kod Ilića u Dobanovcima je prijavio 20 tada) eto rezultata inače ekstremno teška za rad, ritska crnica.U Alibunarskom ataru imam istu agrotehniku parcele ali nisam sejao repicu samo sam je spremio kada sam radio repicu da ne bi išao na pšenicu za tu malu parcelu preko ruke.Posejana pšenica nikla iz 1 u 1 ko da je normalna godina inače ostale pšenice katasrofa.Tu je laka peskovita zemlja ali je kanda bolje čuvala vlagu.
Ne diram ništa do 1.4 posle ću videti.
 
Burazer preorao 7kj i pored zalivanja nema nista,ali je razlog masina za sejanje,posejala Tume 4000 masina za direktnu setvu ali gazda masine nije dobro namestio i eto ti belaja
 
Slika je nova,svi ljudi koji su sejali do 5 septembra imaju solidne uljane repice.
Na pocetku je jako kilavo nicalo i videle se prvo strafte,ali polako se popunjavala i kad su dosle kise extra repica.
Dok sve posle 10.sep je katastrofalno da se jedva vide redovi ili samo delovi parcela su zeleni po malo a ostalo se crni.
Neverovatno koliko je znacilo i to malo vlage u zemljistu sto je bilo.

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
 
Nazad
Vrh