Uljana repica 2018/2019

I ja bih trebao raditi jos jedan tretman insekticidom tj nurelom,u nedelju sam bacio 150 kg sulfana po jutru. Rabadzija sta koristis od fugicida? Nisam Jos radio u repici nista sa fugicidima
 
Jel je napada nesto i sada kada počinje da cveta,tj u cvetanju? Iz kod razloga sada fungicid?
 
Imas nekoliko bolesti ( Siva trulez,bela trulez,crna pegavost) koje treba u pocetku i cvetanju tretirati,prosle godine sam primetio da je bilo mahuna koje su se bile osusile.Prvo pocne da se krivi ,zakrzlja i osusi se.
https://www.agro.basf.rs/agroportal...ictor_v1_oilseed/ps_cp_pictor_v1_oilseed.html
Cekao sam zadnji momenat za prskanje sjajnika,vec se i rutava buba pojavila a i malo dopinga u vidu uree joj nece skoditi
 
Ja sam prskao prosli ponedeljak nurelom i evo posle 8 dana opet ima sjajnika i naravno pojavila se rutava buba. Repica je kao tvoja znaci gorni pupoljci cvetaju, mislim da odradim jos jedan tretman i gotovo. Kolega nije prskao prosli put ,danas mu pogledam repicu to se crni od sjajnika,gornji pupoljci pojedeni skroz. Nabavicu i fugicid da odradim
 
Ja danas završio sa ulaskom u repicu. Prvog aprila sam išao pre onog vetra što je trajao do prekjuče da je zaštitim od sjajnika. Išao sam sa Nagan ME 0,23l/ha i folijarno FF Speed s. Slike od tad:



Insekticid ništa uradio nije po pitanju sjajnika, to sam video odmah sutradan. Tako da sam spremio ponovo Nurelle D 1.15l/ha, imao sam u ponudi i Citrin (samo cipermetrin 200g/l) ali sam se odlučio za ovaj prvi, ponovo dodao folijarno i danas sam oprskao:



Posle mene je došla kiša, nije puno palo ali hvala Bogu što nas je pogledao, nadam se da će je biti još- preko potrebna je. I mogu da kažem da sam jako zadovoljan kako je izgurala do sad, s obzirom kakva je situacija u mom ataru.
 
Ja danas završio sa ulaskom u repicu. Prvog aprila sam išao pre onog vetra što je trajao do prekjuče da je zaštitim od sjajnika. Išao sam sa Nagan ME 0,23l/ha i folijarno FF Speed s. Slike od tad:



Insekticid ništa uradio nije po pitanju sjajnika, to sam video odmah sutradan. Tako da sam spremio ponovo Nurelle D 1.15l/ha, imao sam u ponudi i Citrin (samo cipermetrin 200g/l) ali sam se odlučio za ovaj prvi, ponovo dodao folijarno i danas sam oprskao:



Posle mene je došla kiša, nije puno palo ali hvala Bogu što nas je pogledao, nadam se da će je biti još- preko potrebna je. I mogu da kažem da sam jako zadovoljan kako je izgurala do sad, s obzirom kakva je situacija u mom ataru.


zna ti ta doza nurela šokirati biljku u nekim uvjetima. 0,8 litara po ha je sasvim dovoljno ukoliko ne puše jak vjetar
 
Iskreno, nisam u tom pravcu razmisljao. Jer, da je piretroid odradio posao kako treba, ja ne bih razmisljao o Nurell. Inace, zanimljiva pojava sto se tice tih piretroida je to su prosle godine odradili valjan posao sa 0,2l/ha (preporucena doza je 0,15l/ha), pretprosle nisu imali delovanje na sjajnik, kao i ove. Vec sam pisao da prvi put radim repicu, ovo sam saznao kad sam rekao ovima u zadruzi da buba ne crkava ni posle 24h. Oni sad prskaju popravno sa tim Citrinom.


Sent from my E5603 using Tapatalk
 
Pre podne malo spremao pa u povratku da obidjem repicu. Prskao sam druge parcele a ova mi ostala za sutra
vy6qfc.jpg
rhlees.jpg
t5pvzl.jpg
v8m0px.jpg
 
I sjajnik i rutava buba su insekti koji lete,to se moze prskati svaki dan.Kakvu stetu pravi rutava buba,da li i nju prskate tj.suzbijate?
 
Jeste da lete, ali kazem kod mene ih vise nema, posle Nurela se nikad nisu vratili prskao sam pred cvetanje.
Sto se rutave tice, stetu pravi na cvetovima jede ih. Ja generalno nisam nikad prskao od nje, pojavi se malo samo na uvratini i to je to, znacajnih problema nisam nikad imao bar je kod mene takav slucaj. A ona radi kad i pcele u najtoplijem delu dana, tako da ako bi prskao dosta pcela bi nastradalo.
 
Slazem se sa tobom @Aca97, Nurelle D je majka za ove insekte,ja sam prosle godine cak 2x isao nurellom na istu parcelu (mada ne preporucuje se da se ide 2x godisnje na istu parcelu), isao sam i FOBOS EC kao drugi ili treci tretman protiv insekata.Ali sto se tice hemije fungicide i insekticide po meni nema bolje od kuce BASF i Bayera.
 
Nazad
Vrh