Video kamerice za snimanje poljoprivrednih radova

dukej

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
9.496
Lokacija
Srbobran
E ovako, ovde na forumu sam video jako lepih snimaka poljoprivrednih operacija tj. snimaka poljoprivrednih mašina i radila u radu. Oduvek mi je bila želja da i ja tako mogu nešto snimiti, da snimak bude miran i čist.
Kad pokušam nešto da snimam, radim to sa mobilnim telefonom, al' ti snimci su jako slabo upotrebljivi. Uglavnom nikad nije fokusirano ono što snimam, a o drmanju i naglim pokretima da i ne govorim - čisto mi se zavrti u glavi kad tako nešto gledam. :osmeh:

Jedan forumaš (ne sećam se više ko) je kačio jako lepe snimke oranja (mislim i drugih poslova), kamerica je bila fiksirana na plugu i savršeno se lepo videlo kako daska radi, zavrće zemlju i zaorava... Pitao sam tad tog forumaša sa kojom kamericom je to snimio i odgovor je bio GoPro (ne znam koji model).

Tad sam malo guglao i video da ima jako puno modela tih kamerica, a spram modela i različitih cena. Osim GoPro postoji i niz drugih proizvođača takvih sportskih (akcionih) kamerica, kopija i ko zna čega sve. Osim samog proizvođača uz te kamerice je vezano puno drugih karakteristika (npr. rezolucija) koje dodatno komplikuju izbor neupućenima u te stvari. (npr. ako je meni dovoljna full hd rezolucija zašto bih bacao pare na 4k i sl.)

Pa eto, zamolio bih forumaše koji imaju pojma o ovoj materiji da napišu koju o tome, na šta obratiti pažnju, šta je bitno a šta i ne toliko, možda neka svoja ili tuđa (npr. pručavali to na netu) iskustva, eventualno neke preporuke i sl. Nešto što će pomoći nama neupućenima oko izbora.

Hvala! :ppozdrav:
 
Da, to je taj video. Kad je postavljen na forum pitao sam kolegu koja je kamera i on mi je odmah odgovorio, samo što sam zaboravio koji je model. Sad sam video u komentarima da je GoPro Hero4 Silver.

Hvala!
 
dobra stvar s tim kamerama je sto mogu da se koriste kao kamere za operacije, stavi se kamera nazad i poveze se sa telefonom ili tabletom preko wi-fi-ja i onda gledas na telefonu il tabletu sta se desava iza
 



Mislim da je ovo sretnije rješenje za nadgledanje što se dešava u pozadini. Kamera za pomoć pri parkiranju za automobile, kombije i sotala vozila. Ima svoj ekran, sve se spoji na struju i nema problema. Kod mene je montirana iznad sječke na kombajnu i PUNO mi pomaže da vidim što se događa kad idem u rikverc i dokle mogu u rikverc ići, da li se itko mota iza kombajna da ga ne pogazim, na cesti ako je netko s autom slučajno u mrtvom kutu, ovdje se sve fino vidi.

Ovo je naj osnovniji model sa 5" ekranom i mogućnošću priključivanja dvije kamere, kamere nemaju noćni način rada ni prijenos zvuka (meni nepotrebno). Koštalo naručeno iz Kine 28$ i vrijedi svaku paru.

Iduća će biti s većim ekranom i možda kamerom širokog kuta i ona će preuzeti ulogu ove a ova će ići iza kabine i gledati će u bunker i prema motoru.
 
Bilo koji od GoPro-a serije posle trojke će ti raditi posao ipo.

Znači 3+ silver, 3+black ili GoPro session su neki minimum ispod kojeg ti ne bi preporučio da uzimaš. Ovi kinezi, tj. kineske kamere tipa SJ4000 itd imaju kamere poput ovih na telefonu. I to što piše da je sa 4K rezolucijom ne znači ništa. Snimak je krš, a pri tome, moraš imati i računar koji će ti to pustiti.

Skoro sam baš gledao, GoPro session i 3+ silver su mogli da se nadju za 100-150e na sajtu kupujem-prodajem.

Inače, ja sam radio za njih 3ipo godine i testirao kamere i opremu u skoro svim mogućim uslovima.

A ako imaš sredstava kupi i neku noviju i jaču. GoPro4 black edition ti je duplo bolji i jači od npr 3+ black. Dva procesora na A9 matičnoj i bolja autononija baterije, elektronski stabilizator slike, stereo zvuk, itd, itd...
 
Gde si naručio? Alibaba?

Ma koji alibaba, tamo se naručuje po 1000 komada i više, alibaba je za velike kupce. Otišao ne ebay.com i tamo tražio nešto naj jeftinije toliko da vidim jel to zbilja radi kako treba. i zbilja, došlo sve i radi kako spada, čak sam bio uvjeren da neće biti dovoljno kabla od kamere do ekrana a oni poslali 7m. Nije kamera na idealnom mjestu u kombajnu, stavio bih ju gore u hlad da sunce ne smeta i da ne moram gledati u stranu, al taj metar-dva kabla ću prežaliti i kupiti kod nas.

Za sad sam zadovoljan kako radi, sve se dovoljno čisto vidi. Nije extra HD rezolucija il kako se to već zove al dovoljno da vidim da iz sječke ispada slama uredno i pri okretanju koliko točno mogu još ići u rikverc i da se netko slučajno ne nađe iza kombajna.
 
@Bobo, to je super ideja! Pusti neki snimak kada završiš instalaciju ;)

Nije moja ideja, viđao sam to već kod kolega na kombajnima. Već je ugrađena i puštena u rad, prezadovoljan sam kako radi. Pita me otac, zašto ću snimati iza kombajna, pa sam mu objasnio da ova kamera nema mogućnost snimanja videa, samo prenosi sliku na ekran u kabini, onda mu je bilo jasno čemu služi ;)
 
@North Army, ima drugar moj na kolima navodno tu neku sa kojom se vidi i po mraku, ali slabo se vidi pa je morao da ugradi jače sijalice za rikverc svetla kako bi obasjalo malo više... Možda bi ti jeftinije bilo i jednostavnije da ugradiš far/led reflektor pozadi...
 
Vidi na ebay-u, ima 50 modela... kamera za oćni rad na sebi ima infra crvene diode koje osvjetljavaju a ne osljepljuju nikoga tko gleda u nju jer to svijetlo samo elektronički uređaji vide, dakle kamera će snimati osvjetljeno a ti to golim okom nećeš vidjeti, nego na ekranu. Što skuplja kamera i ekran, to bolji efekt i veća kvaliteta slike, što je i logično.
 
Reč je kamerici sa kablom, a ekran je u kabini. Kako si ti to smislio da bude sa mobilnim?
 
@Mims, moze da se skine program za android telefone i da se upare preko wi-fi tako da onaj u kabini vidi sta onaj drugi snima. Neka varijanta p2p (pear-2-pear) odnosno, da uprostim, neka vrsta streaming-a, ali bez neta. Tako da ako neko ima stari telefon koji mu nije u funkciji (zvanja) moze da ovaj stavi iza na neko postolje, a da u kabini gleda sta on snima...
 
Nazad
Vrh