Chat u malinarstvu

Kakve veze ima ko je ? Da su njegovi postovi zavisni od toga iz kog ugla covjek gleda onda nebi bili tacni a ovako covjek je iznosio cinjenice od pocetka.

Momo prijatelji, ništa čovek nije rekao što i ti i ja nismo znali. Samo je bilo pitanje vremena kada će do toga doći. Rešenja mu nisi ni originalna a ni bas ostvariva. Čovek je verovatno ekonomista koji analizira stanje na tržištu za nekog. Sve podatke koje iznosi imaš na netu sa procenama kretanja i naredne 3-4 godine.

- - - - - - - - - -

I još nešto ali ne manje važno
Nikname mnogo govori o nekome ko stoji iza njega

Nego možda bi bilo korisno da ovde iznesemo neke predloge koje bi naši vrli predstavnici iskoristili u pregovorima ( čitaj nalogu) sa državom ili nekim drugim sa kime pregovaraju.

Uvatili su se ko pijan plota cene maline i ne puštaju. Ovi drugi kažu da ne mogu (ili neće), al uzmimo da ne mogu da odlucuju kolika će cena biti, pa da vidimo šta odlučuju i šta mogu garantovati
 
To znaci da su te hladnjace, zbog neuslovnosti osudjene na velikog brata ili propast..
 
@Zoran55
Problem je cesto novac a nekad ljudi i ne znaju pa umesto da grade manje objekte a vise paznje da posvete standardima oni ne ,prave samo da hladnjaca bude veca a nimalo paznje ne posvecuju drugim stvarima koje su isto znacajne i bez kojih se ne moze raditi. Treba imati znanja bez znanja sve je dzaba.
 
@Gak gm

Nema veze odakle dolazim, moji stavovi su takvi. Ne bavim se direktno proizvodnjom, nemam vremena da se posvetim tome, moji se bave proizvodnjom maline slike sam postavljao na forumu kako zasadi izgledaju. Ja sam se bavim kosanltingom u izvozu duboko zamrznutog voca. Imam preko deset godina iskustva u tom poslu a neka trzista sam prvi otvorio sa npr 300gr pakovanjem voca i kontejnerskom isporukom.

Obzirom da sam radio i u malinjaku, hladnjaci, vozio viljuskar i sta sve jos sa pravom tvrdim da posao pozbajem dobro od pocetka do kraja a ono sto ne znam sam znam koga treba da pitam. Ne analiziram stanje ni za koga, samostalno radim. Moja resenja su jedina ostvariva a ponovicu ih opet. Da bi uzeli sudbinu u svoje ruke proizvodjaci moraju da se udruze, moraju da imaju na vrhu strucne ljude i hladnjacu gde bi se njihova malina zamrzavala , preradjivala i izvozila. Sve ovo mora biti koncipiramo na trzisnim principima i svako mora da plati ulaznicu da bi usao u jedan ovakav projekat. Tek kad svako plati budite uvereni da ce svako jako dobro cuvati taj svoj uneti kapital. Svaka druga opcija gde neko nesto dobije u donaciji je osudjena na propast jer ljudi ne postuju i ne cuvaju nesto sto im je ''palo sa beba''. Pisao sam kako mozete u celu pricu uvuci i profesionalce iz sveta tako da taj pocetni konsalting bude na najvisem nivou a kasnije uz te ljude polako da stvarate iz svojih redova kadar prema svojim potrebama. Nazalost moje reci se ovde ne uzimaju ozbiljno... Ti ljudi koji dodju da rade za vas ne treba da rade za platu nego na procenat pa koliko je sposoban toliko neka i zaradi. Ostavite se ulice, ulica nikad nikome nije pomogla. Promenite svoje predstavnike, ovi ne znaju, imaju volju i zelju ali ne znaju, ne mogu da naprave rezultat. Necu komentarisati to da predstavnici proizvodjaca cesto za svoje predstavnike imaju i kompromitovane ljude, npr pojedinci dobili pare od drzave jednu hladnjacu unistili i sad bi opet da se pitaju, ovaj drugi dovodio nekog nepostojeceg sttanog kupca da bi svoje interese ostvario u politici, ovaj treci zalaze se za proizvodjace a zet mu jedan od vecih izvoznika, ovaj cetvrti potkupljiv itd itd.

Udruzite se po modelu koji sam predlozio a rezultate prve pozitivne mozete da ocekujete od 2do 4 godine.
 
@Zoran55
Problem je cesto novac a nekad ljudi i ne znaju pa umesto da grade manje objekte a vise paznje da posvete standardima oni ne ,prave samo da hladnjaca bude veca a nimalo paznje ne posvecuju drugim stvarima koje su isto znacajne i bez kojih se ne moze raditi. Treba imati znanja bez znanja sve je dzaba.

Strani kupci traze vece kolicene, tako da sa manja hladnjaca u startu nisi interestantan kupcima i tesko ces da plasiras robu..
 
Nazalost moje reci se ovde ne uzimaju ozbiljno... Ti ljudi koji dodju da rade za vas ne treba da rade za platu nego na procenat pa koliko je sposoban toliko neka i zaradi.
Udruzite se po modelu koji sam predlozio a rezultate prve pozitivne mozete da ocekujete od 2do 4 godine.

Pa naravno da se ne uzimaju za ozbiljno, ovo sto sam boldirao vam je bilo ponudjeno ovde pre dve godine i od tad ste se "pravili mrtvi" pa evo ponovo idemo sa istom pricom.
Ako vec smatrate da ste najsposobniji sto se ne prihvatiste posla?
Bradonja pre mesec dana upao na temu pa vrsi psiholosku procenu malinara, zna koliko kosta proizvodnja, video je gde su kriticne tacke u malinarstvu pa da nas prosvetli, pa mi nismo "dosegli nivo" ozbiljnih poljoprivrednika .. uuuuu jbt, a sa malinom nema nikakve veze ili se mozda i "tvoji" bave proizvodnjom malina?
Isto kao kad bi ja upao na temu o govedarstvu, sa kojim imam veze taman toliko sto mi je baba pre 20 godina drzala 4 krave pa da mlatim i nerviram ljude kako nemaju oni pojma o poljoprivredi ali imaju srece sto sam ja dosao pa cu sad da im otvorim oci..svasta.
Preko dve godine covek vrti jednu istu pricu o bahatim malinarima koji su "kupovali stanove po Beogradu.." i hladnjacama koje "rade na zilet" i "nece da prezive sledecu sezonu" pa je sad vreme da "proizvodjaci stegnu kais" jedno 2-4 godine (ove dve zadnje ne racuna) a hladnjace nemaju prostora za ustede jer su dosegle vrhunac evolucije.
Za to vreme nama proizvodnja sve manja a hladnjace nicu ko pecurke posle kise.. a obrazlozenje, e to je tek smejurija " Ljudi misle ako izgrade svoju hladnjacu da ce novac padati sa neba", isto kao da slusam onog Kvazimoda iz Informera.

"Obzirom da sam radio i u malinjaku, hladnjaci, vozio viljuskar i sta sve jos.." i za to vreme zavrsavao menadzment, pronikao u tajne trgovine, otvorio firmu za konsalting, probio nova trzista.. ovo mi zvuci kao ostvarenje americkog sna..respect.
 
@Mardav

Nije sve u kolicinama, ima nesto i o standardima kvaliteta, nacinu rada i sl. Ne cesto ali se desava da ni cena nije presudna vec neke druge stvari.
 
Najverovatniji razvoj malinarstva u Srbiji (moje vidjenje):
- nad 20-ak napravi neku zadrugu ili kako već god da je nazovemo,
- uzmemo nepovoljan kredit i napravimo pogon za preradu (naprimer griža jer mislim da je to najjednostavnije)
- platim sve takse, angažujem stručna lica u proizvodnji, dobijem potrebne sertifikate i dozvole za izvoz
- na to potrošim i kredit i svu ustedjevinu i moji i svih i zadruzi
- onda uzmem drugi kredit pa kupim malinu iz n zemlje jer je jeftinija od ove moje i naše. To moram da uradim da me kolege iz zadruge ne umlate jer sam sve potrošio
- angažujem PP da plasiram proizvod
- zaradim neki kintu koja nije dovoljna ni za namirivanje kredita ni za egzistenciji zadrugama
- zato ponavljam prethodne radnje 5-10 godina dok ne ispričam iz dugova i počnem da zaradjujem
- E sad sam na konju. Mogu da kupim i kvalitetnu domaću malinu ako je jos neko bude proizvodio. A ako je ne bude bilo nije ni bitno jer ću da zadružnih par hektara uzimati nešto a sve ostalo uvoziti i prijavljivati kao domaće, kako to već ide

- - - - - - - - - -

I tako probudim se sav i goloj vodi, pogledam oko sebe i shvatim da sam sve sanjao, da me niko ne juri za pare.
Ustanem, popijem rakijicu, uzmem vile i nabacam ovcama sena i kažem hladno: baš sam sretan što ne posadi malinu kad mi svi savetovase
 
Ja ne razumem što bi ste se vi onda dalje opterećivali malinom.

Otkupna cena se nikada više neće vratiti na te vrednosti o kojima vi sanjate, to je ekonomska zakonitost, krčite malinjake i tražite nešto plaćenije.



* * *

Ukrupnjavanje zasada, mehanizovanje procesa branja, sopstvene hladnjače kako ne bi morali odmah "predavati kartelu", sopstveni prodori na tržište široke potrošnje.

Organska proizvodnja, možda...
 
@Srb1n

Nije problem do mene problem je do Vas samih jer niste dovoljno ozbiljni. Ja da ulazim u jedan projekat i da tu ''trosim'' svoje kontakte sa nekim neozbiljnim ljudima ne pada mi na pamet. Kako mi ista da radimo kad vi prvi mislite da postoje ''izvozne dozvole''? A hiljadu puta sam napisao ako ne verujete meni pitajte ljude koji rade u spediciji rado ce vam objasniti ne bi li dobili jos jednog klijenta. Lepse je verovati u teorije zavere i govoriti drugi su krivi.

Da li je americki san ili ne ali ja imam reference, za razliku od prestavnika proizvodjaca gde me je jedan na forumu prekinuo i rekao, kakve veze veze ima rasbo iskustvo i reference on se trudi... Itd da ne duzim, u ozbiljnom svetu bilo kod nas bilo preko cene rezultati i reference se uvazavaju. Jedino kod nas je bitno ko je glasniji. Dok god se povodite tim principima vi necete napraviti rezultat jer se to tako ne radi.
 
Šta je onda svrha tvog piskaranja

- - - - - - - - - -

Imaš kontakte, 10 godina u poslu, znaš sve što treba i ne treba da znaš, nece s da pomogne s praktično nego samo razradjujes teorije šta bi trebalo.
Sve u svemu - smuckaj i prospi.
Ništa nisi bolji od politikanata, koji samo znaju da pričaju i stvaraju profit, naravno samo za sebe.

- - - - - - - - - -

Savetodavaca nam je p.k.

- - - - - - - - - -

Ili možda da te kandidujemo za predsednika necega
 
Da bi uzeli sudbinu u svoje ruke proizvodjaci moraju da se udruze, moraju da imaju na vrhu strucne ljude i hladnjacu gde bi se njihova malina zamrzavala , preradjivala i izvozila. Sve ovo mora biti koncipiramo na trzisnim principima i svako mora da plati ulaznicu da bi usao u jedan ovakav projekat.
Hm, hm..teoretski lepo zvuči ali....

Za šta, za koji zadati cilj je ovo način?
Da bi se pronašao način ostvarenja cilja mora se najpre definisati sam cilj.
Koliko se ovde vidi definisani cilj je cena sveže maline od dva evra.
Ovim predloženim se taj cilj ne može postići.
Ne može ničim, ne postoji način kojim se taj cilj može dobaciti.
Šta je onda rešenje?
Pa spustiti nišane, gađati niže, nema druge.

Gde je ta meta koju treba gađati?
Možda je to pravo pitanje, ali mislim da je evro po kilogramu ok cena.
I pored toga treba postići da se ne dešavaju ekstrmna kolebanja.
Sa evro po kilogramu se prosečnim radom i ulaganjem može ostvariti tri hiljade evra po hektaru, a kako srpsko prosečno domaćinstvo poseduje oko četiri hektara, znači prosečan profit bi bio dvanaest hilajda evra godišnje.
Hiljadarka mesečno, malo li je za srpske prilike?
A što bi se očekivalo više od toga na malini?
Nema ni jednog jedinog razloga.

Dakle problem je u definisanju cilja a ne u traženju načina.
 
@Gak gm

Zelim da se cuje istina , zelim da ljudi znaju sta se desava a ne da vecito budu obmanjivani i korisceni cesto u dnevno politicke svrhe.

@ironman

Cilj treba da bude da se podeli profit u proizvodnji malina, znaci da sav profit zavrsi kod proizvodjaca naravno posto se odbiju prethodni troskovi. Pa i cena od 2 eura je moguca pa i 3 eura je moguce ali onda mora da se menja sortiment, mora da se uvede global gap , onda se malina bere za prodaju u svezem stanju i zavrsava na zapadnom trzistu od 5-7 a mozda i vise eura zavisno gde se proda. Zasto se bi kombinovale letnje i jesenje sorte, letnje sorte samo za zamrzavanje a jesenje sorte da idu za prodaju u svezem stanju do prve slane..
Ja imam ideje , resenja su sasvim logicna i trzisna ali oni ne zele da rade, zele nimalo da rizikuju jer nisu preduzimljivi. A upravo je to ono sto odvaja ljude od onih koji se samo bave ptoizvodnjom od ovih drugih koji su preduzetnici, privrednici pa pokusavaju nesto drugo, nesto vise, rizikuju, pokusavaju, trude se...
 
Četiri hektara je red duzine 20 km, samo za branje treba 90 radnika, za koje treba obezbediti smeštaj i bar tri kuvara da spremaju hranu. A gde su svi ostali radovi do berbe: đubrenje stajnjakom najmanje 150 tona, okopavanje, zakidanje zaperaka dva-tri puta, frezerovanje, bacanje vestackih đubriva bar tri puta, prskanje najmanje sedam puta. Ovako nesto ne bi napisao ni neko ko nikad nije video malinu.

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока
 
400-600 evra po hektaru je plafon koji mogu dosegnuti sa postojećim i budućim otkupljivačima baziranim na "tradicionalnim vrednostima i načinima".

Plafon !!!

To je realnost koju će dopustiti multinacionalni kapital.

Jeste deviza"budimo realni, tražimo nemoguće", ali i narod kaže: voleo bi ja kćeri da te za carskog sina prose, no vidim ko mi oko avlije obigrava.

A za 5 godina će ta malinogorja ostati bez bilo kakve radne snage...

Za 10 godina Prijepolje kao varoš neće postojati, to je statistička neumitnost...
 
Pa i cena od 2 eura je moguca pa i 3 eura je moguce ali onda mora da se menja sortiment
,
To je već drugi proizvod, druga logika ga prati, ovde imam na umu ono što većina očekuje, vilamet, tradicionalno gajen i pakovan, i dva evra.

A i tvoj predlog, koji se, načelno, može braniti, ima ozbilja nedostatak, makar po mom sudu.
Nedostatak mu je da bi trebao da bude implementiran u okruženje koje na njega nije spremno.
Recimo, to udruženje, zadruga, kako god to zvali, bi pored menadžera moralo da ima i neku svoj, interni, mehanizam kontrole kvaliteta.
Šta misliš, koliko bi bilo potrebno da neko, član toga, kome bi se reklo da mu kvalitet ne odgovara propisanom, zahtevanom, krene sa pričom lopovi, uzeli ste mi pare a sad moju, najbolju malinu na svetu, ponižavate.
Ili koliko bi im trebalo da menadžeru koji proda njihov rolend po evro ipo krenu da pokazuju slike sa interneta od deset evra, i da krene priča o pljački, potkupljivanju, monopolima, zaverama, svim i svačim?

Miliš li da um onoga ko nije sposoban da shvati da svako može da izveze sve, osim nekoliko izuzetaka među kojima malina sigurno nije, ima ikakve šanse da ukapira da se mora pomiriti sa manjom cenom on neke koju je on utripovao da je prava?

Dakle, rešenje koje predlažeš pije vodu, ali ne u ovim uslovima i sa ovakvim mentalitetom.
Mora najpre proći neko vreme da se izleče poseldice nerelanih očekivanja, da ambicije splasnu, pa da se u takvom ambijentu fino štima raspodela.

I neophodno je još, a na to proizvođači malo ili nimalo mogu da utiču, da država prestane da širi demagogiju (a to tako lako donosi glasove pa se teško od toga odustaje) o bitnosti, da sruči istinu u lice da je industrija (u najširem smislu) važnija od poljoprivrede, da tu zaista stavi akcenat, i to će, posredno ali neizostavno, činiti dobro poljoprivredi.


- - - - - - - - - -

Četiri hektara je red duzine 20 km, samo za branje treba 90 radnika, za koje treba obezbediti smeštaj i bar tri kuvara da spremaju hranu. A gde su svi ostali radovi do berbe
Pa ne moraš gajiti četiri hekrata maline.
Računica je da onoliko koliko gajiš donosi profit da prosečno gazdinstvo ima hiljadarku mesečno.
Toliko treba da donese i šljiva npr, i kruška recimo, pa ti gaji pola hektara maline, hektar krušaka, dva šljiva, to može da se organizuje u jednom gazdinstvu, i eto ti hiljadrake mesečno.

- - - - - - - - - -

400-600 evra po hektaru je plafon koji mogu dosegnuti sa postojećim i budućim otkupljivačima baziranim na "tradicionalnim vrednostima i načinima".

Plafon !!!
Pazi, ako uzmemo da je pp u pravu kad kaže da malina u gajbi košta 0,8 evra, sa prionosom on vagon ipo, i ceni od evro, eto tri hiljadarke.
A to nije tako daleko od ove relnosti.
Ispada sa se džabe kmeči.
 
svaki profit ispod 10.000e po hektaru je tesko njesra... to su nikakve pare .....kad podelis sa 12 meseci i 5-6 clanova domacinstva to ispadne oko 160e i manje mesecno. to je prezivljavanje, platiti poreze ,popravke ,hranu ,vodu , benzin , odecu ,obucu,hemiju itd.....
ovi botovi sto pricaju da se treba zadovoljiti sa 100e po hektaru i nestajanjem celih gradova i to na koridorima i nestajanjem drzave i kako je to normalnost , definitivno nisu normalni i pune dzepove politicko- tajkunske-mafije.
hibridni- informativni -psiholoski- ekonomski rat protiv seljaka se nije promenio odavno...
bot-stoku na ignore!
 
svaki profit ispod 10.000e po hektaru je tesko njesra.
Dobro.
I ti recimo imaš taj hektar po malinom.
imaš i još tri (prosek)
Koliko ti donose oni, jer i na njiam nešto gajiš?
I oni po deset.
Znači četres iljadarki.
Na mesece to ispada preko tri.
Prosečna primanja srpske porodice su sigurno ispod hiljadu (da ne proveravam).
I što bi seljak trebao da ima tri puta više od proseka?
 
@ironman

Imate pravo najveci problem je nas mentalitet i zato resenje koje sam predlozio nije realno sprovodljivo.

Imamo velike
sanse u izvozu svezeg voca ali nismo se dobro organizovani, bosanci velikim koracima grabe napred i njihovu robu sam vidjao po Austrii npr. Ne pratimo trziste , sporo reagujemo, ne menjamo se.
 
Nazad
Vrh