Chat u malinarstvu

Pa dobro,objasni mi kako ta kooperativa izgleda u praksi.Nemoj samo reci kao u Italiji i sl.
Nego taksativno navedi.
A kako mislis ti da se ulazi na veliko trziste,tako sto kazes-Evo ja cu vam prodati taj i taj proizvod jeftinije nego vas dobavljac! A oni ozareni skoce i kazu:Bravo!Tebe smo cekali!Ne ide to tako decko...

- - - - - - - - - -

Da im se zabani da pišu, ili samo da im okačimo žute trake?

I ti si se našao da pišeš kako neko ne stoji dobro sa kućnim vaspitaNjem.

O gde si Limeni,brate moj,a ne znas dasi mi brat!
Ja kad vidim ovu plavu trojku sljiva,tako ti se obradujem.....:osmeh:Znam da donosis neke dobre vesti za nase krvopije....
 
@jevto

Nije trziste to kako ga vi zamisljate... Znate desilo mi se pre, covek mi kaze, pa ja sam tu pokusavao da udjem godinama i nisam uspeo a ti kazes da mozes. Ja mu kazem mogu, jer moj dobar prijatelj je dobar sa vlasnikom i zato moj odnos nije isti kao i niegov. Cesto i nize ponudjena cena nece izazvati njihovu reakciju, zasto? Iz prostog razloga sto mi sve radimo kratkorocno a oni dugorocno. Znaci, nemozete se vi kao dobavljac pojaviti niotkuda i racunati da ce oni da vas uzmu za dobavljaca. Zasto bi, zasto bi rizikovali da prekinu saradnju i dugogodisnje korektne odnose zbog nekog tamo dobavljaca koji se pojavio niotkuda i nudi robu ispod svake cene kada je ima koliko hocete. Takav dobavljac im ne treba. Treba im partner koji ce im dugorocno isporucivati robu, i na visokim i na niskim cenama. Na trziste se ulazi kada je nestasica robe, pa polako, niza cena nego ostali dok ne dobijete svoj deo i onda polako gradite svoju poziciju ali to ne ide preko noci vec se radi dugorocno i predano... Ali sta vam ja pisem kada vi sve najbolje znate...
 
Nema malog Ravnogorca pocetnika sto se kune u slobodno trziste.Nadam se da je poceo da proucava ekonomsku literaturu.:osmeh:Valjalo bi da ukrstim argumente sa nekim ekonomistom,ali nemam sa kim PP elektricar,Limeni agronom?,ovaj mali TRI diplome....
 
Primer Zadruga u Francuskoj.
Svako veće selo ima zadrugu sa puno mašina: kombajni, berači, balirke, rotacione kosačice, prikolice rasturače đubriva... Zaposleni u Zadruzi je mehaničar, koji održava i izdaje mašine. Svaki zadrugar može da iznajmi mašinu besplatno, samo treba da se na vreme najavi. A mi vozimo traktore stare 30 - 40 godina i motokultivatore... Tako se radi u ozbiljnim državama...

Izgleda da dolazi vreme da svaki seljak gleda da proizvede što više hrane za svoje domaćinstvo i da što manje ide u prodavnicu.

Do sada su hladnjače odbijale novac za hemiju i đubrivo na završnom računu, a sada na početku, pa se dešava da nema dovoljno uplaćenog novca za berače.
 
Nemam ja nikakvih vesti osim da je malina u Poljskoj 40 evrocenti, letnje sorte, ne polka i slične, ali to se valjda zna.
I naravno da grešiš (a kako bi ti inače) imaju smisla te kooperative, ali ne mogu biti na kalemljenje, tj ne mogu se direktivama uspostavljati, mora društvo da sazri za tako nešto, a sazreće kad se..pazi sad...prihvati da poljoprivredna proizvodnja nije ta na kojoj se država, privreda, mogu razvijati.

Nemoj da mi tražiš da ti to pojašnjavam, to je gardivo za više razrede, ti se bavi onim što je tvom uzrastu primereno, kakav je čiji nik, odakle je ko, kakav mu je avatar...a nekad kasnije, mnooogo kasnije, možda i dobaciš.
 
Da.da evo cela Poljska bere maline,letnje sorte,valjda Miker,Vilamet,Fertodi,...rucno za 40 evro centi.Sasvim slucajno,nasi robovi idu u Poljsku,Cesku i Slovacku za plate od oko 600 evra neto.Zanimljivo je to...

No,mani se jeftinog podilazenja braci preko srpskog potocica Drine.Ne umes ti to.To zna AV,on ima tu genetiku....a ne ti.on je rasan tu su i Svabe protestanti dodali malo svojih,da ne kazem simentalskih gena.Ti si busa srbijanska,zato cuti.
 
@jevto

Meni je jako drago da se vi u sve razumete a najvise u trziste. Voleo bih samo da znam kakvo iskustvo imate?

Ja posedujem reference sa deset razlicitih trzista u razlicitim kategorijama i kvalitetima maline. Nekome je to mozda malo i zanemarljivo. A znate kako sam postigao to, tako sto sam ucio i neprestano ulagao u sebe, prvo sam upoznao kompletan proces proizvodnje, onda sam radio na sebi i sam sebe usavrsavao, isao na razne seminare , ucio strane jezike, pratio razne sajmove, placao razne savetnike koji imaju zavidno iskustvo da mi pomofnu, ukazu gde gresim, mozda daju preporuke. I tako , ja sam isao korak po korak... Jos uvek ucim i radim na sebi, samo sa iskustvom dobijete osecaj za trziste ucite na svojim greskama i nekako pravite lakse rezultat ma koliko bilo tesko ili se cinilo nemoguce. Vi izgleda mislite da sve stepenike preskocite... Ne ide to tako...
 
Da li se na poljoprivredi drustvo moze razvijati?Dobrim delom da.To sam objasnjavao na blogu.
Cak i Miskovic to potvrdjuje.
Kako danas stvari stoje?
I danas dobrim delom srpsko drustvo prezivljava od agrara!Kako?
Izvoz srpskog agrara premasuje 2 milijarde evra,i pojedinacno to je najjaca oblast u strukturi izvoza.Zatim,neto devizni efekat je veoma visok,mnogo visi nego kod fabrika koje su produkt stranih grinfild investicija.To je uz inostrane doznake gradjanima kljucni faktor u poboljsanju loseg platnog bilansa sa inostranstvom.
U zemlji,jeftini primarni poljoprivredni proizvodi su sirovina dobrog dela srpske lake-prehrambene industrije.To omogucava relativno jeftinu ishranu gradskog stanovnistva
odrzavanje socijalnog mira.Jeftin resurs daje kljucni doprinos da ta industrija bude konkurentna,kako na daomacem,tako i na stranom,posebno regionalnom trzistu.Ali maler :svinja: cak se i Siptari dosetili da postoje i vancarinske barijere.Dakle firme posluju i zaposljavaju radnike,koji imaju kakve- takve plate i naravno 63% na njihovu neto platu ide nasoj dicnoj drzavi.Opet oko tih pogona postoje dobavljaci raznih sirovina i usluga u vezi masina,ambalaze,i sl.Koji opet zaposljavaju neke svoje radnike i opet u krug....

E kad se subvencionise poljoprivreda na srpski nacin,glavni dobitnik su strane banke koje uzimaju pune kamate od drzave,jer poljoprivrednik placa 1 ili 3 procenta kamate.To podstice i prodaju poljoprivredne mehanizacije,tako da uvoznici i proizvodjaci masina (uglavnom spolja) profitiraju.Ali to znacajno dize BDP drzave,naplatu poreza i obrt novca,a poljoprivrednicima omogucava kakvu-takvu novu mehanizaciju.Zato bar taj segment drzavne politike iskreno i u potpunosti podrzavam!
_
 
ZA DRUGA PUTINA Ja se iskreno nadam da ste nekada bili na zapadu i da ste videli kako to sve funkcionise tamo jer se bojim ako su vam gastarbajteri pricali kako je na zapadu i kako se tamo radi da su mozda i zaboravili neke detalje da vam prenesu da bi stvorila verna slika kakvo je stvarno stanje stvari . Izvinite ako ste se osetili povredjeni sto sam nedolicno pricao o ljudima iz SNSa a koji vode nasu drzavu mozda ste EMOTIVNO VEZANI za ovu stranku ali to ne treba da vas uznemiri jer moze stvarno da se ispostavi da je Vulin odsluzio vojni rok ili da ovaj iz sahte ustvari nije iz sahte nego su novinari izmislili ili da premijerka preferira znojave topionicare i drvosece a ako ste pristupili kao mlad deckic ovoj opakoj organizaciji jos nije kasno da se pokajete svi mi gresimo ljudski je pokajati se i krenuti pravim smerom a sto se tice nase drzave mi funkcionisemo kao BANGLADES ,OBALA SLONOVACE INDIJA ILI GVINEJA BISAO ovde je totalna anarhija kriminal i to legalni se razvio nenoremalno i sve grane privrede i sfere drustva su ogrizle u pljacku i kriminal a mene zanima DALI ZNATE DA JE SRBIJA GODINAMA I UVOZNIK MALINE pa posto se ovde prica o udruzivanju pitao bih gospodina PP a KO TO UVOZI MALINU sada zadnjih 2 do 3 godine je mozda Bosanska roba ali i pre10 godina kada je Srbija bila najveci izvoznik u Evropi bilo je dobrih kolicina koje su se uvozile BIO BIH ZAHVALAN NA ODGOVORU ZA GOSPODINA POZNAVAOCA PRILIKA O CEMU SE TU RADI
 
Danas vidim u Banja Luci pored tržnog centra reklama na bilbordu "lubenica 0.15km kg" , u maloprodaji znači , to vam je oko 9 din otprilike . Radili smo nekad lubenicu , i bilo je da bude niska cijena , tada se znalo šta je raditi , kačiš tanjirače da se lakše uzore jer je teško zaorati lubenice ili kupus . Nije nam padalo na pamet da blokiramo saobraćaj jer je lubenica jeftina . Otprilike samo to da kažem.
 
Danas vidim u Banja Luci pored tržnog centra reklama na bilbordu "lubenica 0.15km kg" , u maloprodaji znači , to vam je oko 9 din otprilike . Radili smo nekad lubenicu , i bilo je da bude niska cijena , tada se znalo šta je raditi , kačiš tanjirače da se lakše uzore jer je teško zaorati lubenice ili kupus . Nije nam padalo na pamet da blokiramo saobraćaj jer je lubenica jeftina . Otprilike samo to da kažem.

Ok.A ima li u tom ili nekom drugom marketu sveze ili zamrznute maline po 90 dinara za kg otprilike,u maloprodaji?
 
To ne moze da se dogodi gospodine JEVTO jer DON KING pravi od DINARA PET e tako rade pravi domacini,pa svi mi u gradu koji se bavimo preprodajom voca i povrca i pritom ne radimo ni Beograd ni Novi Sad, radimo na duplu zaradu 80 posto voca mozda i jace i to za period 24 sata iz ruke u ruku znaci putovanje voca od kvantasa do lokalne zelene pijace se naplacuje duplo a putovanje na zapad zahteva poseban TRETMAN ALI KADA BOLESNIK UMIRE NA APARATIMA NETREBA BITI GRUB I SAOPSTITI MU DA JE ZAVRSIO KARIJERU NEGO UVEK IDE PRICA DRZI SE BICE BOLJE NE SMES DA SE PREDAJES SAMO NAPRED tako i nasim malinarima ide neka nebulozna podrska da istraju na svom putu ka ambisu E sada ima nakupaca koji kada prodaje penzionerki kaze da nema nikakvu zaradu i da prodaje po ceni koliko je platio da bi zeni bilo lakse i da bi lakse podnela. A dali neko zna na forumu po koliko je otisla za izvoz ova malina sto je placena 60 dinara kao klasa 2 pitam zato sto je po Vojvodjanskim selima prodavana po 300 dinara kg tj po pola kila se prodavalo 150 jer je velika kriza u narodu a krenula je sa 200 dinara pola kila pa je pala na 150 pola kila kako li je isla ova od 60 to jedino moze znati gospodin poznavaoc jer je jedini blizak toj dokumentaciji a opet ako zbog poslovnog KODEKSA to nije mozda preporucljivo za objaviti potpuno cu razumeti poslovni kodeks zbog mnogo stvari i pozeleti sve najlepse u buducem radu
 
Poslednja izmena:
Mrtvi okoti, ili u prevodu pasji sinovi poput putina i mornara, i poremecenog mome sarica se sjatili na temu.
Posto ne mogu sve da ih opsluzim, evo javno obecavam degeneriku iz robaja sa cetvrtog sprata da cu licno koske da mu polomim, cim mi to vreme dozvoli.
 
ZA MARKONIJA SA KOP a Za trenutak sam pomislio da sam na nekom cetu iz dzudoa ili karatea medjutim posto mnogo dobro poznajem mentalitet u celoj Srbiji i znam da bi vama na Kop U Rusi pozavideli kako CEPATE ZESTINU i vidim moj dobri Markoni da si se ti veceras unakazio od zestine a predpostavljam da nisi jeo nista nego si se ulubio na gladan stomak .Jedi nesto nasilu da proradi zeludac a probaj ako mozes i da izbacis to iz sebe bice ti lakse .I lezi spavaj odmori se dobro videces da ce ujutru sve biti drukcije i lepse pa cemo da caskamo o malinama VELIKI POZZ ZA TEBE I DA MI SE REGENERISES DO SUTRA DA BUDES U FULU I SAMO POZITIVNU ENERGIJU DA SIRIS VIDECES DA NIJE TESKO I DA JE TO STIL KOJI CE TI PRISTAJATI u skladu sa PREPOZNATLJIVOM HARIZMOM LAKU NOC ZELI TI MORNAR
 
@Mornar

Zna se dobro ko uvozi malinu, ti se podaci dobiju na dva klika. Malina je globalna utakmica i uvek kad je jeftinija u Bosni obzirom da mi imao vece trziste i tradicionalne kupce ona se uvozi iz Bosne. To zabraniti nije moguce jer vidite kada Kosovo krene samovoljno da tumaci CEFTA sporazum odmah nastanu problemi a mislite da de isto ne bi desilo i Srbiji ako bi krenuli proizvoljno da menjamo odluke i donosimo zakone i uredne kako nama odgovararaju. Kljuc je mozda u drzavi da subvencionise proizvodnju, mozda da se uzima iz posla kad je bolja cena a da se vraca u posao kad je cena nepovoljna. Samo jedna od ideja.

Vidim da neki na forumu imaju ocigledan problem sa lepim ponasanjem, kulturom i domacim vaspitanjem, pitam se samo do kada ce se to tolerisati jer ocigledno da jedna ista osoba ne moze ni sa kim da komunicira.
 
PP


Evo Kosovo ne postuje CEFTA,pa sta???Hoce li AV da ih natera???:haha:

Zalice se maloj Federiki i baki Merkel....:haha:
 
Mislis da je nas AV mali Perica?O pa to su novi momenti u nasoj jalovoj diskusiji......
 
Znaci zakacite tanjiracu i potanjirate maline, ali prethodno povadite kocice i skinete zicu, creva za kpk,mrezu... da ne glavi tanjiraca, kao sto neki rekose za lubenicu... Sta sve nece covek procitati ovde, trudim se da ne komentarise gluposti ali na ovo nisam mogao ostati imun... Za one koji ne znaju, malina je visegodisnja biljka koja prvi rod daje 15 meseci posle sadnje (ako je prolecna sadnja) mislim na letnje sorte, dok npr lubenicu posadis u prolece i beres je vec u sledecem godisnjem dobu...znaci sadite lubenicu i ako nije zadovoljavajuca cena vi je jednostavno pretanjirate i to dodje kao organski oplemenjivac zemljista...
 
Nego Limeni,sta da radimo sa tobom i tvojim muzejskim eksponatom od traktora?Jer lakse ce kamila proci kroz iglene usi nego vi tehnicki pregled!Nije valjda da ti traktor ne ide na tehnicki!?:svinja:Ti ne znas koliko je tehnicka ispravnost bitna!Ajde sebe sto ugrozavas,ti nisi bitan nikome,po tvojim recima.Ali mozes da te udaris neki luksuzni auto i slomis mu branik i far od nekoliko hijada evra,ej bre!Pa to su vagoni tvojih sljiva,da ti izvrsitelji prodaju stan na cetvrtom spratu,stecen radom u drustvenoj firmi.
Ali zato ako ikad prodjes tehnicki ::novac:: Osiguranje ce pokrivati sav rizik.
 
Nazad
Vrh