Chat u malinarstvu

Misli sta hoces, tvoje pravo, ali me to uopste ne zanima.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Ovo je BIO malina,.. Takva malina se placa proizvodjacu do 20din skuplje od konvencionalne... Inace malina je na 3,1 evra izvezena u Srbiju,sto znaci da iz Srbije ide po jos vecoj ceni!!! U mom kraju je aktuelna organska proizvodnja, prosecna cena za Vilamet bila je 140din, Polka je sad 130din , 1500gr u gajbici visok procenat rolenda,ORGANSKOG. Verujem da je plasman tog proizvoda veoma lak i profitabilan, ali kolac se ne deli posteno... Sad ce reci neko pa skuplja je duplo od kovencionalne, pa jest, al mogla je cena konvencionalne skinuti se na 10din pa ova bude 50din to je onda 5 puta vise, i proizvodjac onda treba bude zadovoljan... Trziste tako proizvedenom malinom nije zasiceno, al opet je cena srozana daleko ispod rentabilnosti, zasto? Nazalost, ali tako to funkcionise kod nas, Srbija je to...

Proizvođaču 140 dinara, izvozna cena 370 dinara, a cenu izvoza iz Srbije ni ne znamo. Strašno.
 
@Snezana

Vise je ona placena ali dobro... Necu da komentarisem kad vi sve bolje znate. Izvozna cena kazete, a znate li koliko kostaju sertifikati, koliko je tesko naci trziste, vi samo vidite veliku cifru i vama odmah ''novac pred ocima''. Vi niste sposobni da stvari dublje sagledate...
 
@Srb1n
Rekao sam vam ako vi ne mozete da prilagodite cenu kostanja svoje proizvodnje u odnosu na trziste pre svega mislim.na balkan, ubedjen sam da nasi kupci veoma lako mpgi naci alternativu.
Sta ako sledece godine cena maline opet bude sto dinara?

Ja sam PRILAGODIO cenu kostanja ali ti nisi pisao o PRILAGODJAVANJU nego o ceni od 0,80e za Vilamet SA SVIM TROSKOVIMA, RUCNO BRANE, DO GAJBICE.
E to ti nama napisi po stavkama, to je resenje svih nasih problema a ne prilagodjavanje cene kostanja.
Prilagodjavanje cene kostanja ja lako izvedem.."zakinem" malini na djubrivu pa umesto skupljeg i kvalitetnijeg bacim jeftinije i losije, izbacim prskanje Timorexom, proredim prihranu i mene 1kg maline kosta izmedju 0.3-0.4e ALI (ovo ali je problem) koliko tog zakidanja malinjak moze da izdrzi pre nego sto pocnu problemi od smanjenja prinosa, kvaliteta do pojave bolesti?
U Mondiju ima spisak od 42 kooperanta koji jos uvek "nisu dostavili uzorak na analizu" prevedeno na prost jezik odustali su od proizvodnje jer ko do sada nije doneo malinu u hladnjacu nece je ni doneti.
A evo danas je u Mondi dosla visnja iz Turske sad ce i malina jer treba ispostovati ugovore i izbeci placanje penala.
Zivo me interesuje jesi li rekao tim "prijateljima" koji su te poslusali pa sad sade jer "treba raditi sve kontra od onoga sto radi vecina" da mogu da se nadaju da ce biti u plusu "na desetogodisnjem proseku" i da se i za sledecu godinu ocekuje ista cena od 100 din?

Eh jedno zaboravih zasto 500tona, lepo lakse je 20njih kontrolisati nego 200...
Da ne zaboravim na ovo kad si vec rekao ono sto sam te navodio da kazes..
Ovo moze da znaci samo dve stvari, ili je drzava nesposobna da radi svoj posao pa uvodi bezvezna ogranicenja ili (zlo)namerno gusi konkurenciju izvoznicima na Rusko trziste.
U oba slucaja neko mora da odgovara jer je (meni) neverovatno da ni jedna inspekcija i sluzba koja treba da stavi pecat da roba iz Srbije ode u Rusiju po povlascenom statusu ne stavi prst na celo i zapita se odakle Srbiji mandarine.
 
@Snezana

Vise je ona placena ali dobro... Necu da komentarisem kad vi sve bolje znate. Izvozna cena kazete, a znate li koliko kostaju sertifikati, koliko je tesko naci trziste, vi samo vidite veliku cifru i vama odmah ''novac pred ocima''. Vi niste sposobni da stvari dublje sagledate...

Skuplje od 150din nije nigde placena... Sertifikuje se celokupna povrsina kooperanata i analizira se po grupama, tako da troskovi hladnace za tako nesto bar po mom ugovoru iznose od 250-300 evra, a to je na 10t predatog proizvoda opterecenje 3-4din po kg... Trziste postoji za velike domace i strane firme, za male hladnjace postoje samo te VELIKE,pa koliko im udele... Ne znam koja je vasa svrha pisanja kontra od stvarnosti, ako to radite za platu onda vas razumem, jer lakse je pisati nego brati kupinu koja se privodi kraju... Po vama samo hladnjace imaju rashode, a proizvodjacu proizvod pada sa neba, e pa sa neba moze da padne samo grad pa zavrsi berbu i pre pocetka... Aaa da, ima osiguranje, protivgradna mreza uh pa to je rashod, otkud to proizvodjacu, koliko din po proizvedenom kg to dodje? Evo jedan primer, 1000 koraca puta 2.5evra, racunajmo 10god vek trajanja, to je 250 evra godisnje rashoda za proizvodjaca, vidite i mi proizvodjaci imamo troskove i ulaganje...
 
@Srb1n

Kada sam napisao prilagode troskovi proizvodnje mislio sam da se domacinski i racionalno ponasa prilikom proizvodnje a ne da se sve placa a da ukucani sede po kafanama, jer ako se tako racuna onda naravno 1,20eura moze da kosta proizvodnja. Sto se tice tih koji su mene pitali, da uspeo sam da im dokazem desetogodisnji prosek jer ljudi pojedini koji ulaze u posao sa malinom prvo se dobro raspitaju a onda rade. To su ljudi koji dugorocno glesaju na posao i koji znaju da se ovakvo stanje i ranije desavalo. Sledeca moze biti opet 100din ali moze biti i 200din? Zasto odmah gledate sve pesimisticki, sada je situacija losa ali do nove berbe moze se dosta toga izdesavati.

Sto se tice Rusa, nisu oni naivni nimalo vec smo mi pokusali da ih predjemo a onda su Rusi smislili nacin kako da nas lakse kontrolisu. Nadam se da vam je jasno da povlastice koje uzivamo kod Rusa nisu plod njihove stvarne potrebe za robom vec vise politicka prica koju mi nazalost zloupotrebljavamo. Posto nasa drzava niie nasla za shodno da kazni ljude i firme koje taj sporazum zloupotrebljavaju Rusi su nasli nacin kako sebi da olaksaju posao.
 
@Srb1n
Kada sam napisao prilagode troskovi proizvodnje mislio sam da se domacinski i racionalno ponasa prilikom proizvodnje a ne da se sve placa a da ukucani sede po kafanama, jer ako se tako racuna onda naravno 1,20eura moze da kosta proizvodnja. Sto se tice tih koji su mene pitali, da uspeo sam da im dokazem desetogodisnji prosek jer ljudi pojedini koji ulaze u posao sa malinom prvo se dobro raspitaju a onda rade. To su ljudi koji dugorocno glesaju na posao i koji znaju da se ovakvo stanje i ranije desavalo. Sledeca moze biti opet 100din ali moze biti i 200din? Zasto odmah gledate sve pesimisticki, sada je situacija losa ali do nove berbe moze se dosta toga izdesavati.

Sto se tice Rusa, nisu oni naivni nimalo vec smo mi pokusali da ih predjemo a onda su Rusi smislili nacin kako da nas lakse kontrolisu. Nadam se da vam je jasno da povlastice koje uzivamo kod Rusa nisu plod njihove stvarne potrebe za robom vec vise politicka prica koju mi nazalost zloupotrebljavamo. Posto nasa drzava niie nasla za shodno da kazni ljude i firme koje taj sporazum zloupotrebljavaju Rusi su nasli nacin kako sebi da olaksaju posao.

Proizvodnja kosta 1.20e zato sto bahati malinari umesto da rade u malinjaku vataju zjale sa ukucanima po kafani?
Pa ti si stvarno izgubio kompas..
Sto se tice cene za iducu godinu ja sam citirao tebe pa mi je bas bilo zanimljivo kako si tada podrzavao vadjenje maline a "tvojim prijateljima" savetujes da sade..sto kaze nas narod pored takvih prijatelja neprijatelji mi nisu potrebni.

Predvidjena cena za sledecu godinu 100din... Morace malo da se odvadi ili da se izdrzi pa ko moze da izdrzi..

Ne kontrolisu Rusi hladnjace nego robu a ovo sto se desava pokazuje da je nasa drzava nesposobna (ili ne zeli) da iskontrolise alave hladnjacare koji u Rusiju salju sve i svasta.
Znaci nista "Rusi ne smisljaju" niti "nalaze nacin" nego kontrolisu svaki kg robe koja im dodje i vracaju, zaustavljaju uvoz kad nadju ono sto su nase sluzbe trebale da nadju pre nego sto takva roba predje granicu.

Ja sa tobom prekidam svaku komunikaciju dok ne napises po stavkama cenu kostanja proizvodnje ili priznaj lepo da si lagao za tu kalkulaciju od 0.80e i "Djura ce ti oprostiti sto te tukao".
 
Kada se pravi kalkulacija svaki rad treba da se računa kao rad, bez obzira ko radi. To je jedino ispravno. Nije normalno očekivati da radnici sa strane budu plaćeni a da članovi porodice rade besplatno.

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока
 
@Srb1n
Svakome ko misli na brzinu da zaradi novac ja mu savetujem da malinu vadi. Znam sta sam napisao, ne pokusavajte da stvari izvlacite iz konteksta.

Kako god ja sam sve predvideo sta ce se desiti.

@Majstor Gera

Treba svaki rad da se plati ali radnici iz kuce su poboljniji zasto? Ne mora da se misli na prevoz , na pripremu hrane, na smestaj jer ukucani to sve imaju, tu su, nece se za njih spremati posebna hrana, spavaju gde i inace spavaju a a njihova dnevnica je realna nece se doci u situaciji da se plati vise nego sto realno taj rad vredi sto se sa drugim radnicima moze desiti.

Dok se mi raspravljamo ovako ja vidim da polako gibimo kupce, odlaze ljudi tamo gde je malima jeftinija a bolja a u ovom slucaju je to Bosna.

Moramo da se menjamo, da vise radimo, da se brze prilagodjavamo trzistu, moramo biti bolji od konkurencije, sto pre to shvatimo bice nam bolje.
 
Ne zna @prazna_prica ni da nabroji stavke a hteo bi da "dokaze" proizvodjacima da su nesposobni.
Ubi se pisuci kako su proizvodjaci lenji i nece da rade, valjda cuo od velikog vodje kako prica to isto za radnicku klasu pa kao Srbin lenj a Nemac vredan pa mora vise da se radi a ne vidi budala da mu narod radi za pisljivih 200e.
Daj Nemcu 200e platu pa da vidis koliko dugo bi ostao Nemac a Srbin gde god da ode ako je normalno placen bude cenjen radnik.
 
@Komadara

Ima ljudi koji ce da rade, ne sirite defetizam.

@Srb1n

Uvek se trudite da moje reci izvucete iz konteksta, medjutim ja jako dobro znam sta sam napisao. A napisao sam ako nisu zadovoljni ovakvim stanjem stvari i ako im uslovi na trzistu ne odgovaraju onda treba da se potrude da stvari promene a da bi to uspeli moraju vise da rade, moraju da se menjaju , moraju da vise rade. U tom kontekstu ja kazem da moraju vise da rade i gde gresim? Resenja sam ponudio treba samo da se radi.

@pole
Ni u cemu ja nisam ucestvovao samo sam realno i trezveno vama izneo stanje stvari na trzistu. Vama se ta istina ne svidja ne svidja se ni meni ali tako je kako je bice bolje siguran sam, na osnovu svog iskustva.
 
Nazad
Vrh