Chat u malinarstvu

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.333
Lokacija
Apatin
Da bi se moglo pisati o gajenju i prodaji maline bez mnogo btige što je offtpic, otvara se ova tema. Sad uviđam da bi njeno ranije pokretanje svima olašlalo praćenje svih tematika oko malinarstva.

Ovde važe pravila kao na ostatku foruma, samo što nema tačno određene teme, pa se diskusija može slobodno odvijati.

Niko nije obavezan da čita šta se u ovoj temi napiše, a ako se odlučite da ipak čitate, nemojte posle mnogo da kukate.
 
@jevto

Hajmo da mi kazemo kakvo drustvo i drzavu zelimo? Imali smo socijalizam, nije nam valjao, sada imamo kapitalizam ne valja nam ni to. Da li mi znamo kao narod sta zapravo zelimo? Razumem da neko ima drugacije stavove od mene ali primitivizam i slicne stvari ne mogu i necu da razumem. Ja sa svima komuniciram u prijateljskom i fer korektnom tonu isto ocekujem i od drugih. Tako sam vaspitan, ali kada neko nema ono osnovno vaspitanje onda je sve dzaba.

@jucaxxx

Nisam direktno ukljucen u proizvodnju, ali moji to rade tako da znam koliko sta kosta i znam kada se podvuce crta. Price kako proizvodnja kosta ovoliko ili onoliko kod mene ne prolaze. Ja na zalost nemam vremena da se posvetim proizvodnji....

Na nekom postu sam pročitao tvoj komentar tipa da hladnjacari finansiraju kompletnu proizvodnju. Pa ti je neko objasnio da to nije baš tako. A ti sada (a i ranije si potencirao) kako si proizvođač (ne ti nego tvoji) pa reko da te pitam kako si uspeo da ti hladnjacar finansira kompletnu proizvodnju. Podeli tajnu sa nama da nešto pokušamo da iskoristimo
 
@jucaxxx

Nisam direktno ukljucen u proizvodnju, ali moji to rade tako da znam koliko sta kosta i znam kada se podvuce crta. Price kako proizvodnja kosta ovoliko ili onoliko kod mene ne prolaze. Ja na zalost nemam vremena da se posvetim proizvodnji radim druge stvari. Slike od 22 Maja da vidite kako to sve izgleda.
https://postimg.cc/gallery/2ysjll1b0/

Ja sve sto kazem to i dokazem i pokazem i nemam potrebu nikome da se dodvoravam, pisem onako kako jeste.

Na ovu cenu maline moji moraju da zavuku ruku u dzep i da doplate ali idemo dalje, kad se trziste malo rascisti bice bolje za sve a ja ne zurim, bolje da se radi ista nego da se ne radi nista. Ne moze nista preko noci.

- - - - - - - - - -

Vi mene posmatrate kao nekoga ko je odnarodjen, ko ne razume obican svet itd, naravno da razumem i obicne ljude i shvatam sta znaci kada su mislili da ce nesto biti a to izaostane. Ipak znam i trzisna kretanja i znam sta i kako moze nesto da se proda i po kojim cenama. Ne postoji oblast u malinarstvu da neko moze da mi kaze nesto sto nije. Cak i sto ne znam vrlo dobro znam ko je stracnjak u datoj oblasti tako da mogu uvek da pitam. Skoro sam bas morao da se konsultujem sa jednim strucnjakom oko nekih detalja vezanih za mikrobioloske karakteristike maline. Ja nemam problem da pitam sta ne znam, nisam od onih koji misle da sve znaju.
O ne brajkane moj ja reko da tebe i razumem cak sto vise stvorio sam sliku u glavi da si ti pravi profesionalac u onome sto radis.
Ti si tu da pises bas kad treba i o onome sto treba da skrenes pricu tamo gde treba i verovao ili ne to kod tebe bas ceeeeeeenim.Kamo srece da smo i mi obicni seljaci dosledni ko ti.A sad sto se tice cene ja licno sam prosle godine prestao da berem na 120 u sred berbe jednostavno mi nije odgovarala cena.Ove godine sam jos u januaru odredio minimalnu cenu ispod koje ne ulazim u malinjak a to je 150 din, ne nagovaram nikog i ne osudjujem cak sto i vise znam da mnogi MORAJU da budu zadovoljni cenom od 80 din .Ne kazem da batalite sa tim sto radite samo smanjite malo puno je napacenog i ozlojedjenog naroda sa kratkim fitiljem.
 
Druze nije sramota biti sirotinja vec nesto drugo

U pravu si, sramota je kad ti je sirotinja opravdanje za prostakluk,
Sirotinja i nekultura često idu skupa, ali prostakluk ne mora.

Ok ti si je dao na 60 i sad radis ono sto moras
Tumačim li ja ovo dobro ako čitam kao: neko mi je rekao platićemo ti višnju duplo, pod uslovom da na poljoinfo pišeš kako ti mi kažemo, i sad ja to odrađujem?
Ako da, pa dokle ide ta vaša paranoja to je stvarno fantastično.
Zar stvarno misliš da će iko da pomisli na ovaj forum kad se o ceni govori?
Misliš li da iko bitan uopšte zna da ovo mesto postoji i da ga i malo briga šta se na njemu piše?
Ubiće vas ta iluzija o samobitnosti, te mi smo važni za državu, te mi smo važni za ovo ili ono, te mi pišemo na uticajnom mestu, sve paranoja do paranoje.

I tako paranoični ćete nešto pametno da izmozgate?
Kako da ne.

Rešenje je u prihvatanju realnosti, pisao sam o tome, rešenje je u klinču na tržištu pa ko živ ko mrtav, rešenje je u traženju alternativog posla, ko može, ko ne, to mu je što mu je, premeri guber pa se toliko ispruži.

Džava sve što može i što treba jeda kaže sve to onima koji od nje nešto očekuju.
I tako će se cena najbrže stabilizovati na nekom nivou.
Najbolniji ali najefikasniji i jedini siguran način.
Ko propadne u tome, jebiga, nije bio sposoban i treba da propade.
 
A kako ne protumaci da sam ja skontao da ti je roba duplo bolja od ostale i sad radis da bude 3x bolja ?
Samo ne razumem zasto mesas mene sa prostaklukom nisam te vredjao vec kao lepo zamolio .
 
Posle prošlogodišnje berbe krenule su najave cene od 80 dinara od strane hladnjačara, kao i više puta ponovljene tvrdnje @pp da je cena proizvodnje kg maline 0,8 €. To je uticalo na većinu malinara da smanje maksimalno ulaganje u đubriva i hemiju. Korišćeni su jeftini preparati, retko ko je koristio Lunu, Signum ili Svič. Sve bi možda prošlo dobro da nije bila kišna i gradobitna godina i da je protivgradna odbrana bila efikasna. Kao posledica svih ovih okolnosti je loš kvalitet maline. Bilo je i trule i buđave maline, pa je dosta maline otišlo u drugu i treću klasu. Kad je već počelo klasiranje pojedine hladnjače su i za nekoliko buđavih plodova proglašavale svu količinu drugom klasom. To je izazvalo veliko ogorčenje malinara. Svima je bilo jasno da su tehnolozi na prijemu bili pod pritiskom šefova da što više maline prime u drugu klasu. Ovo se neće lako zaboraviti.

Pitanje za @pp je u potpisu: Da li je ovo laž?
 
@Majstor Gera

Za proslu godinu sigurno nije tacno. Trenutno rolend oko 1,35 exw Srbija i griz oko 1 eur exw Srbija. Bio sam na nekim seminarima od strane CBI holandska nevladina organizacija, drzali su predavanja u PKS. Za neke stvari nisu losi a za pojedine su losi.

Ne znam zasto se bunite sto ue druga klasa ili treca kad je vlazna, budjava mozda i sl. Onaj ko kupuje ima pravo da kupi za svoj novac sta zeli i nema tu puno filozofije. A ako cemo i po zakonima, procitajte malo pa cete videti da ta druga i treca klasa nije ni predvidjena da se kupuje...
 
Samo ne razumem zasto mesas mene sa prostaklukom nisam te vredjao vec kao lepo zamolio .
Ovo mi je važno, ne bih da ostane nerazjašnjeno.
Nisam tebe mešao sa prostaklukom, na druge sam mislio, na one o kojima sam ogvorio kad sam govorio o sirotinji.
Dakle, ne na tebe.

A kako ne protumaci da sam ja skontao da ti je roba duplo bolja od ostale i sad radis da bude 3x bolja ?


A na to si mislio :)
Nije bila duplo bolja, bila je dobra, ali sam imao i sreće da u mom kraju stiže malo ranije, i tad je 60 dinara bilo relativno lako ostvariti, mnogi su prodali po toj ceni.
Tad se, čak, činilo da cena neće ići na dole (negde ima i moj komentar gde kažem upravo to, da mi je utisak da neće padati, toliko o mojim utiscima).
 
Voleo bih da se ove ukljuce ljudi koji nemaju predrasude i koji uvazavaju i postuju drugacije misljenje i stavove. Iakonogo puta osporavan na kraju se ispostavilo da sam bio u pravu. Upravo ti najglasniji sada ne zele to da priznaju. Neki od mojih stavova su, da proizvodnja jednog 1kg wilameta ubranog u plasticnu gajbu iznosi 0,80eura, moj stav je i da je izvoz slobodan, vise puta sam pisao o tome sta je sve potrebno za izvoz. Moj stav je i da proizvodjacima niko ne moze pomoci dok oni sami ne uzmu sudbinu u svoje ruke na nacin koji sam vise puta opisao.
 
Kako silne hladnjace imaju "negativne bilanse" njihov broj je sa 650 "pao" na 800..a od tih 800 njih 124 IMAJU PRAVO da izvoze robu..ako moze da izvozi ko god hoce i ne treba nikakva dozvola KO ODOBRAVA izvoz za ovih 124?
Ili mozda i ostale mogu ali nece da izvoze?

"Nedimović je podsetio i da je na terenu inspekcija hladnjača.

"Zatvorili smo 6 ili 7 hladnjača, a mi u ovom trenutku imamo 800 hladnjača, a 124 imaju pravo da izvoze robu", rekao je on."
 
@Srb1n

Broj hladnjaca se povecava ali u sustini uglavnom se grade manji objekti. Zasto svih 800 ne izvoze, pa nemaju kupce zato i ne izvoze. Mnoge ne mogu da dostignu standarde koje namece zahtevno evropsko trziste. Npr haccp standard je dosta prevazidjen, sad se trazi ifs ili brc . svi ti standardi kostaju, zahtevaju dodatne radnike i veliki broj hladnjaca ne moze da isprati.
 
@Srb1n

Broj hladnjaca se povecava ali u sustini uglavnom se grade manji objekti. Zasto svih 800 ne izvoze, pa nemaju kupce zato i ne izvoze. Mnoge ne mogu da dostignu standarde koje namece zahtevno evropsko trziste. Npr haccp standard je dosta prevazidjen, sad se trazi ifs ili brc . svi ti standardi kostaju, zahtevaju dodatne radnike i veliki broj hladnjaca ne moze da isprati.

U prevodu, napravio sam hladnjacu da bi se kurcio a ne sto mi treba?:bravo:

Sad videh da je otvorena nova tema pa ako moze neka moderacija prebaci post tamo..izvinjavam se..
 
@Srb1n

Do pre 3-4 godine bila je masovna gradnja hladnjaca jer se ''tada balon naduvavao'' a kada je taj balo poceo da se prazni tako je pocelo i da splasnjava interesovanje za izgradnju hladnjaca. Pitajte nekoga ako meni ne verujute kako su prosle male hladnjace sa originalom prosle godine? Kako su prosle pretprosle? Mi nemamo originalne ideje nego cim vidimo i pomislimo da negde moze da se zaradi novac hajmo onda svi da krenemo sa time da se bavimo... Posle kada malo zagrebu ispod povrsine shvate da to i nije bas tako lepo i divno kako izgleda.
 
Pa kada nije lako ni divno, zasto se broj hladnjaca ne smanjuje nego se povecava?

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
@frigy

Ne smanjuje se broj hladnjaca jer najvecim delom se grade hladnjace manjih kapaciteta gde ljudi razmisljaju, malo zamrznem svoju malo od komsije i prijatelja i to je to.
Takvih hladnjaca ima jako puno. Ljudi mi
sle ako izgrade svoju hladnjacu da ce novac padati sa neba ali brzo ih surova istina u tome demantuje.
Trziste je surovo i nepredvidivo a svako ko nov udje u posao ne moze bas tako lako nauciti kako trziste funkcionise.

 
Ajde, pre svega, da nešto raščistimo.
Pitanje za @pp
U kakvoj si vezi sa malinama: sezonac, proizvodjac, otkupljivac, hladnjacar, izvoznik ili uvoznik, država ili nešto drugo.
Ovo je potrebno da nam kažeš da bi znao šta i na koji način da komuniciramo. Razumeces da na isti način ne komuniciraju sezonci i nešto drugo (Uz puno poštovanje prema sezoncima i mnooogo manje prema ovim poslednjima).
 
Kakve veze ima ko je ? Da su njegovi postovi zavisni od toga iz kog ugla covjek gleda onda nebi bili tacni a ovako covjek je iznosio cinjenice od pocetka.
 
CBI je VLADINA a ne nevladina organizacija. Malo je neozbiljno reći da podaci nusu tačni. Ako podaci nisu tačni zbog čega su svi njihovi sajtovi blokirani?
@Majstor Gera

Za proslu godinu sigurno nije tacno. Trenutno rolend oko 1,35 exw Srbija i griz oko 1 eur exw Srbija. Bio sam na nekim seminarima od strane CBI holandska nevladina organizacija, drzali su predavanja u PKS. Za neke stvari nisu losi a za pojedine su losi.

Ne znam zasto se bunite sto ue druga klasa ili treca kad je vlazna, budjava mozda i sl. Onaj ko kupuje ima pravo da kupi za svoj novac sta zeli i nema tu puno filozofije. A ako cemo i po zakonima, procitajte malo pa cete videti da ta druga i treca klasa nije ni predvidjena da se kupuje...

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока
 
E moj Momo dete li si, ti misliš da oni čitaju šta on piše...

Pročitali su možda prvi ili drugi post i nije im se svideo zato što ne buče UAA vlada, uaa kartel, blokirajmo Srbiju i kapak...

Za njih je ubačeni element koji unosi crva sumnje u njihovu jabuku razdora.

Nisu oni dosegli nivo drugih seljaka sa ovog foruma koji se ozbiljno bave poljoprivredom.

Pazi jednu od njihovih postavki: veliki malinari će propasti, a opstaće hobi jer su im manji troškovi !

Čuvala majka, nego što iz godine u godinu o jadu zabave ljude po putevima... Al je, izgleda, sudija svirao kraj žurke na putevima.
 
Nazad
Vrh