Chat u malinarstvu

@Srb1n

Obzirom da necete da vadite malinu, znaci li to onda da idete u minus sa proizvodnjom jer vas proizvodnja kosta puno vise od realne? Koliko mozete jos da izdrzite taj minus? Evo sad bas sedim sa jednim prijateljem, zavrsio poljoprivredni fakultet u Beogradu ne znam tacno koji smer. Radio je kalkulaciju tako sto je islitivao po 10ak proizvodjaca koliko kosta proizvodnja , koliko vremena treba za nesto, onda je uzeo srednje vrednosti i dosao do proizvodjacke cene 0,80 eura.

U Bosni je pothladjena malina prodavana po 0,60 eura isporuceno u fabriku. Nema potrebe to da dokazujem ugovorima jer vi verujete samo u ono sto vama odgovara , realnost je sasvim drugacija.

Opet kazem, ne mozete sve da dobijete na forumu i to besplatno... Predvidjena cena za sledecu godinu 100din... Morace malo da se odvadi ili da se izdrzi pa ko moze da izdrzi... Zato sam vas i pitao na pocetku koliko vi mozete da izdrzite jos?

Moras da dokazujes ugovorima da bi ti mi verovali ovako mozes da lupas kolko hoces. Taj tvoj prijatelj zavrsio fakultet pa sad misli da je najpametnije a mi koji proizvodimo malinu smo glupavi pa ne mozemo da se uklopimo u cenu od 0,80evra. Umesto da radi kalkulaciju nek procne da proizvodi malinu pa cemo da vidimo dali ce se uklopiti u cenu 0,80evra.
 
@Miki44

Ja kad sam postavljao ugovore neki napisase kako oni nisi pravi, kako su netacni itd itd Jedan rece kako taj ugovor nema sve stavke koje jedan takav ugovor treba da sadrzi. Rece cak kako ce postaviti pravi ugovor i nikad ga ne postavi...

Kazem sa kim sam pricao i kazem kako ie jedan skolovan covek dosao do rezultata. Ko uspe da se uklopi uspe ko ne uspe ima ko hoce... Pisao sam kako treba da radimo mi to nismo radili i sada se trkamo ''sa cenom nadole''...
 
Nek udje u proizvodnju pa cemo videti dali ce biti zadovoljan sa ovom cenom. Razumeo mi kad bi 10% proizvodjaca nebi bila zadovoljna sa ovom cenom ali cela Srbija nije zadovoljna.
 
@pp
Nadam se da su ti tvoji proracuni obuhvatili i ove radove nakon berbe (ako se ovo ove godine moze nazvati berbom). Nas dvoje 5 dana ukljanjanja starih izdanaka, a potom jos 7 dana podizanja i podvezivanja mladara i cupanje trave koja je posle ovih kisa krenula kao luda.
To bi u dnevnicama preracunato bilo 12 dana x 2.500 x dve osobe = 60.000. Inace povrsina je 50 ar-i i ove godni je ubrano 4.000kg, kada je cena pala na 60 vise nisam brao.
Ali sta ti znas sta je trava, sta je mladar, sta lastar, sta podvezivanje. Zna samo da napises neke cifre i brojeve... a voleo bih da bar jedan dan stanes na ovo sunce, ne moras nista da radis, samo da te pece direktno u glavu.
Ili da poslusas sve savete strucnjaka, da savrseno obradis sve, da ga zalivas sistemom kpk od maja (sto do sad nije bilo nikada da takva temperatura bude u maju). I onda dodje berba, oni ti daju cenu 80 dinara, pa te jos ubije i kisa, a ti sedis u sklonistu u gledas kako sve ono sto si radio od februara propada, jer se ne moze uci u zasad od tolikih padavina -E OD OVOGA NEMA GOREG OSECAJA, JER SI BESPOMOCAN. Ali sta ti znas o tome, ti zasednes ispod neke klime, upalis komp i po necijem nalogu nama SOLIS PAMET kako se to isplati raditi. A ovo je druga godina zaredom da je ovako, a ne sledeca nece biti nista bolja. Ja sam za sledecu smanjio za 20 ar-i. Za dalje cu videti, no jedno je sigurno, analiza zemljista, 7 prskanja, Italpolina djubriva vise NEEE!!!
 
poznavalac_prilika

Imam prijatelja na zlatiboru kod njih je cena 40din dali bi stom cenom trebao bi biti zadovoljan?
 
Ako se kalkulacija dva profesora poljoprivrednih fakulteta razlikuje za 0,43€ kako može jedan poljoprivredni inzenjer da da tačnu kalkulaciju? I to na osnovu rekla - kazala.
@pp
Kad nešto tvrdite potrudite se da to i dokažete. Ako ne znate sami da uradite kalkulaciju angažujte ponovo profesora Mihajla Nikolića, ali ako može da uradi kalkulaciju stavku po stavku. Jedna stavka je svima poznata: branje 0,42 - 0,5 €.

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока
 
@Miki44

A kad je cela Srbija dobro prosla sa malinom i kad se novac zaradio to se brzo izgleda zaboravilo???

- - - - - - - - - -

@milos2506

Moracemo da prihvatimo surovu istinu da smanjimo ocekivanja jer nam trziste trenutno ne da da vise zaradjujemo.
 
@Miki44

A kad je cela Srbija dobro prosla sa malinom i kad se novac zaradio to se brzo izgleda zaboravilo???

- - - - - - - - - -

@milos2506

Moracemo da prihvatimo surovu istinu da smanjimo ocekivanja jer nam trziste trenutno ne da da vise zaradjujemo.[/QUOT

Ovde se vise ne radi o zaradi, nego o gubitku.
Ne znam samo sta vise raditi u ovoj zemlji. Ovo je druga godina za redom da nista,ali NISTA nema cenu gde se moze zaraditi neki dinar. Od jagode, preko visnje, maline, kupine, sljive ...
Pa zar je svuda trziste prezasiceno???? Da li je moguce da ovoj drzavi nista od tog voca ne treba?
Maline je nesto i obrano, a ovo je dno dna sa kupinom, niko je ne bere po ovoj ceni, a rodila kao luda. Ovo je greh. Pa kupina je sjajna sirovina...
 
@Milos2506

Kako kupinu niko ne bere kad se bere? Sto se tice cene proizvoda, ko nam je kriv sto smo unistili svoje preradne kapacitete i sad sve prodajemo kao sirovinu a u ovom trenutku trziste je prezasiceno...
 
U ovom trenutku kupinu NE BERE 80% ljudi. Sto znaci da ce toliko roda propasti. Ovde kod mene je beru samo stari i najugrozeniji ljudi po ceni od 15 dinara za kg. Ako ti je to branje onda ok...
 
@Milos2506

Kupina se bere. Jel treba slike kupine da postavljam? Pustite price te da se ne bere. Kupina se i izvozi sto zamrznuta sto pothladjena... Drugo, kupine je ostalo i od prosle godine...
 
WoooW, bravo ti ga PP, sad si nam sve objasnio... Kucao covek na Google-u "kupine" i skinuo prve tri slike kupina u gajbicama...

"Sta bre i ko bre ne bere kupine?! Mojne da ti ih slikam da vidis kupine" :haha: I covek postavi slike kupine u gajbicama :osmeh:

Ne-ne, ti si BEYOND GODLIKE LEVEL :bravo: Nemam komentar...
 
@Proximus

Zanimljivo vas je citati kako svemu nadjete zamerku... Stanje sa kupinim je sledece, kvalitet je ocajan ove godine, mnogo kise je unistilo secer u kupini a usled slabe agrotehnike u vecini slucajeva kvalitet samog ploda je ocajan, plodovi su puni vode, prisustvo budji itd itd. Prodaje se industrija jedino i to uz prethodno mesanje sa proslogodisnjom robom.

Drago mi je da kod vas ima humora, verocatno zato sto ste dobro prosli sa malinom, ostali su poprilicno neveseli jer gubitak ili pozitivnu nulu ne mogu lako da istrpe...
 
Ma ja u svemu vidim neki humor i ljudi oko mene me zbog toga vole i salim se dosta i na svoj racun...

Elem, pa sto se tice moje maline, krenulo je super zaista. Mislim, za moju malu proizvodnju super... Ali koliko god to bilo malo, jbga, nekome je veliko...

No, kao sto rekoh krenulo super i branje i prodaja i porudzbine i nije bilo problema sa kisom kao kod vecine, ALI, s'obzirom da sam se izborio sa svim nedacama od prosle godine uspesno i to sprecio ove, u daljem napretku i poslu me je sprecila glupava azijska musica koja mi je totalno unistila i desetkovala malinjak uz svu zastitu na vreme i prskanje i tra-la-la cuda koja sam radio i brao redovno naprosto nije bilo dovoljno tako da sam u debelom-debelom minusu i prilicno deprimiran svim tim sto se desilo, no, ajd' sta sad... To mi je nauk da samo sledece godine ne polazem toliko nade u to i ako se i dogodine pojavi tako neko njesra u malinjaku necu vise raditi ili cu najprosrije pokositi taj letnji deo i ostaviti samo za jesen kada sva ta gamad ode negde u toplije krajeve...

Sad pokusavam sa optimizmom spasiti sta se spasiti moze i nadam se da ce moci nesto na jesen da se ubere posto sve sto je bilo zadnjih 10-15 dana i u narednih 10-ak dana moram da unistim jbga...

Ukratko ovo stanje se zove "uzalud nam trud svirači" :osmeh:

Uostalom, da ne ispadne da kukam ili slicno, htedoh samo reci da pored svih tih nedaca ja opet imam pozitivu... Kako doslo tako ce i da ode i sta sad... Jbga... Otisle pare... Nema veze, zaradicemo druge... Zao mi vremena utrosenog, al' ajde... Vreme svakako ide i njega vratiti ne mozemo bilo mi spavali u kuci ili u basti...
 
Ljudi ne dozvolite da vas lopovi od hladnjacara i preprodavaca pljackaju. One postavljene slike od kupine je greota prodavati za 30-40 dinara za kilogram. Vasu robu preprodavci po Vojvodjanskim pijacama preprodaju za 150-170 dinara u pakovanjima od 250 grama. Nadjite nacin da svoju robu, samostalno plasirate obicnom narodu koji je zeljan iste. Tvrdim da ce svaka kuca ovde kupiti bar 20-30 kilograma za dzem, sok, slatko, zamzavanje i platiti kupinu 80-100 dinara i malinu minimum 150.
Napravili su kartel u svakoj grani privrede i rade sta hoce jer su u ceo proces ukljuceni, znamo dobro.... Da ima volje i pameti u ovoj drzavi ogorman deo vase proizvodnje bi drzava kordinisano "otkupljivala" i plasirala za obroke deci u skolama, vrticima, vojsci, pacijentima u bolnicama... Svaki roditelj bi radije zeleo i platio svom detetu ovakvu hranu, nego smece koje im serviraju svakodnevno za ne bas male pare...
 
poznavalac_prilika

Ja ne kazem da nismo zaradjivali od malina, ali dobro znamo da je cena bila niska prosle godine i takodje znamo da smo upola manji rod imali nego inace zbog suse. I ove godine imamo 30% manji rod a cena duplo manja nego prosle godine.

- - - - - - - - - -

https://postimg.cc/gallery/32sb0z2he/

- - - - - - - - - -

@frigy

Ko nema interes ne mora da radi... Ali kad se okrebe situacija a roba bude trazena nemoj posle da glavom udarate u zid ida kazete joj sta uradih, uradismo...

Ovde u Srbiji vise nemamo interesa nista da radimo koji god posao da zapocnemo drzava nas u startu unisti.
 
@Miki44

A kad je cela Srbija dobro prosla sa malinom i kad se novac zaradio to se brzo izgleda zaboravilo???

- - - - - - - - - -

@milos2506

Moracemo da prihvatimo surovu istinu da smanjimo ocekivanja jer nam trziste trenutno ne da da vise zaradjujemo.

Pa ne zivi se samo te godine kada si dobro prosao, zivi se i narednih godina, ulaze se i dalje a kako preziveti par losih god. Ne razumem te ponekad, neces da priznas da je lose, bas lose i da sve ovo neko diktira i debelo profitira. Maline ce uvek biti, ali nece imati ko da je radi i bere..
 
Nazad
Vrh