Chat u malinarstvu

Hvala,hvala....Iskreno i trudili smo se.Veliki rad tu lezi,pa mi zao da se unisti.Ovim putem pozivam ako ima neko zainteresovan da mu izdam deo malinjaka.Najbolje bi bilo da to bude porodica negde iz okoline Uzica ili Bajine Baste.
 
Evo i Jovana se " poprilicno " razume u problematiku


a i ovaj predstavnik malinara tuc pa muc sav je smeten

A tek ovaj direktor direkcije ( tako nesto ) samo nesto cima ramenima .

Ko ih sastavi :haha::haha::haha:
 
Imamo li mi nekog u udruzenju da je pismen pa da se spremi za gostovanje-duel, da ponese zvanicne podatke da poturi ovom nalickanom "strucnjaku" pod nos?
Zasto se ne iskoristi prilika da se pokazu zvanicni podaci Uprave carina, Drzavne komisije, Udruzenja hladnjacara...nego se prica iz glave pa te covek "poklopi" i kaze "to su podaci nekih privatnih agencija".
PAPIR MU IZVADI, pa kad smo mi ovde mogli da nadjemo podatke valjda i ovi iz udruzenja mogu da ih nadju.
I zasto niko ne pita pod cijim brendom se izvozi uvezena malina nego se predje preko "slobodnog trzista"?
Uvezi prijatelju sta god hoces, i malinu i jabuku.. ali ne mozes da je izvezes kao domaci proizvod.
A kad vidim ovu blatnjavu gajbicu sve mi nije dobro..
SVAKI put kad imate prilog ili novinski tekst gde se vodi rasprava oko cene maline izmedju predstavnika malinara (kakvi god da su) i ministarstva, hladnjacara..prvo sto se vidi je strokavi berac ili blatnjava gajbica a ako treba da se pojaca utisak ide i prilog iz hladnjace sa sterilnim uslovima i radnicima sa maskama, rukavicama, mrezicama za kosu.
Kad to vidis u startu moze ovaj iz udruzenja malinara da prica sta god hoce "slika vredi vise od hiljadu reci".
 
Imamo li mi nekog u udruzenju da je pismen pa da se spremi za gostovanje-duel........................................

Vala bas , njemu je izgleda jedino bitno sto je navukao kosulju i okacio kravatu ,a to sto u duel igri muca to nema veze.

Pa i ova Jovana sto o malinama zna 100x manje od njega dominira i dribla ga sa svake strane .

Ovo ti je za javnost 3 losa ubise Milosa ( cenu )
 
Poslednja izmena:
@Srb1n mogao bi ti recimo da nam budes predstavnik.............

Jos jedan glas za Srb1n
user-offline.png

2227b6bc0f44fb19b0d.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa stvarno, verujem da bi bolje branio nase interese nego 10 Radovica

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
Obzirom da teritorija Brus/Aleksandrovac nema nikakvo udruzenje, ja sam za da se odmah spojimo sa Kraljevom (ionako se samo spustimo sa Goča i tu smo)... znaci vec zastupas OZBILJNU kolicinu!!!
Razmisli o tome...
 
Meni stvarno nije jasno(na stranu jezicke "greske" kad par puta ponavlja "necu da imentujem" umesto imenujem) kako covek koji je bio osnivac stranke i visegodisnji poslanik u lokalnoj skupstini dozvoli sebi da zamuckuje u javnoj raspravi o tako vaznoj temi sa nekim ko je duplo mladji od njega a takodje dosao potpuno nepripremljen umesto da iskoristi priliku pa da ga argumentima "sahrani" uzivo u emisiji.
Znaci imate sa jedne strane coveka iz politike, osnivaca-preletaca iz SPO u NS, odbornika...itd koji bi trebao da bude "namazan" i elokventan a taj isti dozvoli da ga jedna Jovana koja se u poljoprivredu razume koliko i u nuklearnu fiziku navuce da ovaj izjavi ako drzava ne da pare idemo na ulicu..STRASNO!
Uhvatili se kako se jos nije utvrdila proizvodjacka cena pa se licitira od 70-120din, pa ako to ne znas uhvati se za ono sto znas, za cenu u otkupu koja je u proseku bila 91din sto je KATASTROFA,cenu u izvozu, proizvedene-izvezene kolicine pa neka to objasnjava(ako moze).
Kad neko gleda sa strane pa vidi predstavnici malinara "pregovaraju" sa Privrednom komorom, Ministarstvom poljoprivrede, Udruzenjem hladnjacara i ni sa kim ne mogu da se dogovore naravno da pomisli pa sta hoce ovi malinari kad im niko ne valja a u stvari podpredsednik Privredne komore Rade Ljubojevic, predstavnik hladnjacara u pregovorima(cista slucajnost ubedjen sam) opet Rade Ljubojevic koga ne interesuje ni jedan argument, niti ga interesuje sto je Nedimovic u martu demantovao njihovo spinovanje da je izvoz maline stao i javno rekao da se malina izvozi po 2.3e, da su zalihe 20-30.000t ali je samo u februaru izvezeno rekordnih 6.000t..ma j*be se njemu ko je sta rekao on ponovo izlazi sa ciframa o proizvedenih 95.000t PROSLE GODINE i o zalihama od 40.000t koje su prenete u ovu sezonu.
A zasto to radi?
Pa zato sto mu se moze, zato sto mu lazi prolaze nekaznjeno a ja kad sam o tome pisao @gvozden i @bradonja pod*bavaju "kako je sve po zakonu, pa ko ce da bude u Privrednoj komori ako nece privrednik" ali zaslepljeni nekom sujetom ne vide sustinu a to je da se hladnjacari zaklone iza drzave pa "pregovaraju" sa seljakom-poljoprivrednikom a u stvari samo kupuju vreme dok ne pocne berba jer znaju da seljak ako ne preda isti dan malina propade.
 
Da si potkovan znanjem i cinjenicama to je svima dobro poznato i svaka cast na tome, ujedno i potvrdjuje moj predlog da je na mestu.
De se ti izjasni da li bi nas predstavljao, stvar je ozbiljna pa bi valjalo da znamo na cemu smo.

Ujedno, da ne bude da favorizujem kolegu sto je moj sugradjanin, zamolio bih i ostale clanove ukoliko imaju jos nekog da predloze da to ucine ovde javno.
Srbine predsednice
 
Ja znam Novakovica koji je predsednik udruzenja i znam ga kao vrednog i postenog.
Covek je najozbiljniji proizvodjac iz naseg kraja pa je red da on bude predsednik ali bi zaista na nekom od narednih sastanaka udruzenja trebalo napraviti plan delovanja i istupanja u javnosti pa onom koga izaberu da izadje na duel ili kad daje izjave obezbediti relevantna dokumenta, pripremiti pitanja pa da vidimo moze li se nesto promeniti.
Ja stojim na raspolaganju i mislim da ono sto sam ranije predlozio da od svakog kg maline odvojimo po 1 din na racun udruzenja za zakup termina na TV ili da se od toga plati Leposavicu da nas zastupa i predstavlja nije neki udar na nas budzet koji ne bi mogli da izdrzimo.
 
Da li je neko gledao jutarnji program i gostovanje direktora Privredne komore Srbije za poljoprivredu (onaj nalickani iz videa kolege @Miloica) gde covek kaze da smo prosle godine proizveli 95.000t, izvezli 103.000t i uvezli "10.000t iz BiH i to je to sto se tice uvoza"?
Covek kaze da je utvrdjena akontna cena od 120din i na pitanje voditelja "da li su proizvodjaci zadovoljni tom cenom" ovaj odgovara " vecina proizvodjaca je bila zadovoljna proslogodisnjom cenom pa ce biti zadovoljni i ovom"!!!
U kojem crtanom filmu zive ovi ljudi jbt?
Kaze "prosla godina je bila katastrofalna, sto se najbolje vidi po kolicini rolenda " a mi PROIZVELI 95.000t u KATASTROFALNOJ godini pa koliko proizvodimo kad je idealna godina, 400-500.000t.. :sta:
Pomenuo voditelj a ovaj nije demantovao da je Ljubojevic kao najveci otkupljivac ponudio akontnu cenu od 137din.
 
Ljubojević-Sirogojno je ponudio akontnu 120 rsd. Svojim očima sam video ponudu. 137 ko sam vozi na otkupno mesto u gajbicama do 2kg na podne i uveče.

Ima ceo niz zezalica u pogledu uslova otkupa, higijensko-hemijskih uglavnom. Nisam se puno utupljivao u detalje.

Ponuda je navodno otvorena do pre prvog hemijskog tretiranja zasada, ali to čovek nije bio siguran dal je sin lepo shvatio.
 
Istrazivao sam malo situaciju u vezi trzista maline.Meksiko je rapidno povecao proizvodnju i time ugrozio domacu proizvodnju u SAD,oborivsi cene robe.Naravno da je ovo uticalo na nesto nizu globalnu cenu maline.Vise je uticalo na cene sveze maline,kao i nizih kategorija zamrznute,a manje na IQF (rolend),sto nas prevashodno interesuje.

Meksiko je ugrozio proizvodnju SAD pomocu NAFTA trgovinskog sporazuma.Nezadovoljstvo ovim sporazumom je bilo veliko u SAD ne samo u poljoprivrednom sektoru...

Evo kako je udruzenje proizvodjaca crvene maline iz Savezne drzave Vasington (The Washington Red Raspberry Commission) reagovalo.Napravili su sazetu objektivnu analizu problema i izlozili je nadleznim drzavnim organima (finansijskom komitetu Okruznog veca - The County Council Finance Committee i Agenciji za usluge u poljoprivredi - USDA) uz pomoc senatora ove savezne drzave (Doug Ericksen).

Osim toga udruzenje je angazovalo advokatsku kancelariju iz glavnog grada da preispita slabe tacke tog trgovinskog sporazuma i predlozi pravno moguca resenja.Na osnovu toga u ovom dokumentu su predlozena povoljna resenja po americke proizvodjace.

https://www.lyndentribune.com/news/officials-hearing-about-bleak-market-situation/article_831adc62-8536-11e8-a0d5-673c01952627.html


4. Improve NAFTA. Farmers support free trade and fair trade. Current rules support the Mexican disposal of a fresh market by-product into the U..S market, threatening the future of our niche industry. Government leaders must understand we can’t have a system that supports unregulated foreign producers at the expense of regulated American farmers.

5. Broaden food safety laws. We have new regulations to protect consumers. While farmers support reasonable regulations, it is also true that without stricter health, safety and environmental requirements on imported food the playing field is far from level. Farmers support legislation that would require retailers to accept the burden of selling products that do not meet acceptable health and safety standards when patterns of negligence are exposed. Retailers determine what is made accessible to consumers and need to be accountable for decisions that harm consumers.

Rezultat je revidirani NAFTA sporazum (sada se to zove USMCA) koji je izboksovala Trampova administracija.Takodje su u sporazum potpuno implementirani zahtevi proizvodjaca iz tacaka 4 i 5.

https://www.thepacker.com/article/nafta-20-signed-north-american-trade-partners



The USMCA will provide long-term certainty for both industry and consumers in all three countries,” CPMA president Ron Lemaire said in news release. “The USMCA will increase trade, provide business stability and bolster our North American competitiveness for generations to come.”
Lemaire said CPMA was pleased with many elements found in the new USMCA such as the Sanitary and Phytosanitary Chapter, the Competitiveness Chapter, the maintenance of bi-national panels to resolve disputes on duties, provisions on biotechnology, and the formalization of the bilateral Consultative Committees on Agriculture.












- - - - - - - - - -

Sada sam obavesten da i Descour izlazi sa akontnom cenom od 120 din. za prvu klasu plus 5 din. za dva puta dnevno predaju plus 5 din. za koriscenje njihovog programa zastite.
 
Malinari se bore za cenu od 140centi.
Odbijen je zahtev.
Sta to znaci?
Znaci da ce malina biti po klasama i to cena nece prelaziti 70dinara.

Zapisite ovo da ne bude da niste obavesteni.

Obecavaju vam 130 din da ulazete,radite,da bi malina bila sto viseg kvaliteta jer im izvoz od toga zavisi, a kad dodje berba dobicete 70dinara.

Ne nasedajte.

Opametite se vec jednom.

Ponavljam vam,zapisite ovo da imate u junu podsetnik da sa
Vam rekao istinu.

Tacka.
 
I tako se vaspostavi da malinari budu zadovoljni sa 1€/kg, a ko omasti drugi evro?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
Ko ima IPTV može da pogleda na O2, ako vrati nazad, emisiju Dobra Zemlja, sve rečeno o ceni maline za ovu godinu. Jedino rešenje je da se smanji proizvodnja, vezanje tri u metar, minimalno đubrenje i zaštita, branje bez berača porodično, pa koliko se nabere. Šteta je da se uništavaju malinjaci, i ovo vreme "cene na tržištu" mora proći.
 
Nazad
Vrh