Chat u malinarstvu

@Snezana

Idete iz krajnosti u krajnost.

@Amper91

Vi se uhvatite najvece cene i onda mislite da je to pravilo a u stvari je izuzetak. Nije ni sa BIO malinom sve tako sjajno i bajno, imate tu sertifikate i obnovu istih sto itekako kosta, pa i trziste za tu robu zna nekad da bude takvo da nikakve traznje nema. Ako vi mislite da to sve lako ide sa Polkom i Polanom pa.pokrenite vi onda posao, sta vas sprecava? Vi sami pisete da mislite a izmedju misliti i znati razlika je ogromna.

@Srb1n
Rekao sam vam ako vi ne mozete da prilagodite cenu kostanja svoje proizvodnje u odnosu na trziste pre svega mislim.na balkan, ubedjen sam da nasi kupci veoma lako mpgi naci alternativu.

@Zoran55

Znaci vi necete da radite a ovamo kukate stalno kako je neko drugi kriv... Dobra vam je taktika... Samo je problem sto ne prolazi, nece niko nista da vam da za dzabe. Resenje koje sam vam ponudio je sustina vaseg problema i uz njegovu primenu vi mozete dugorocno resiti svoje nezadovoljstvo sa malinom. Sta ako sledece godine cena maline opet bude sto dinara?
 
Kada osnujes zadrugu ili bar udruzenje, kapa dole, a dotle tvoja demagogija, nema prolaz. primerom dokazi ostvarljivost tvojih predloga.. I imaces podrsku, ovako, slaba vajda. Znas li ti koliko je ovde malinara, odraslih u malini, koji imaju svoje mini hladnjace, radnika i boraca.. Pusti mene , ja sam preorao 60 ari i jos 20 cu sada. Razlog, losa cena i nedostatak radne snage. Mozemo je posaditi i imati koliko hoces, kada nema ko da je obere. Masinski brana je 45 din. Znaci, povedi svoje sugradjane u progres i imas podrsku.
 
@Zoran55

Po vama je sve demagogija jedino ne bi bila demagogija sa neko dodje i malinu plati po ceni po kojoj ste vi zamislili. E to se nece desiti. Primeri za ostvarljivost mojih ideja postoje u Italiji, Austriji itd, mozemo zajedno da idemo kad god pozelite... Sadasnjim nacinom rada nista necete promeniti. Pogresni ljudi vas predstavljaju, ljudi bez znanja i iskustva a u takvom slucaju mala je verovatnoca da moze doci do nekih boljih rezultata.

Mozda je za vas bolje da je izvadite, ne razumete posao a i tradicija nije na vasoj strani. Ziveli ste vi i pre malina zivecete i posle nje ubedjen sam u to.

Uvek kritikujem i uvek nudim resenje.
 
@Snezana

Idete iz krajnosti u krajnost.

@Amper91

Vi se uhvatite najvece cene i onda mislite da je to pravilo a u stvari je izuzetak. Nije ni sa BIO malinom sve tako sjajno i bajno, imate tu sertifikate i obnovu istih sto itekako kosta, pa i trziste za tu robu zna nekad da bude takvo da nikakve traznje nema. Ako vi mislite da to sve lako ide sa Polkom i Polanom pa.pokrenite vi onda posao, sta vas sprecava? Vi sami pisete da mislite a izmedju misliti i znati razlika je ogromna.

@Srb1n
Rekao sam vam ako vi ne mozete da prilagodite cenu kostanja svoje proizvodnje u odnosu na trziste pre svega mislim.na balkan, ubedjen sam da nasi kupci veoma lako mpgi naci alternativu.

@Zoran55

Znaci vi necete da radite a ovamo kukate stalno kako je neko drugi kriv... Dobra vam je taktika... Samo je problem sto ne prolazi, nece niko nista da vam da za dzabe. Resenje koje sam vam ponudio je sustina vaseg problema i uz njegovu primenu vi mozete dugorocno resiti svoje nezadovoljstvo sa malinom. Sta ako sledece godine cena maline opet bude sto dinara?

Izvozna cena u Srbiju pokazuje dal je sjajno ili ne.... Sto se tice pokretanja posla da je ovo 2000-ta godina mozda bih i resio podici mini hladnjacu, ali posto nije , nebih se gurao posto nemam novca za "pranje"... Sto se mene licno tice ja cu povuci iz vocarstva, ali i iz drugih grana poljoprivrede jer je dovedeno do propasti, ali ne zbog proizvodjaca i njihove alavosti vec zbog drugih...
 
@amper91

Izvozna cena BIO maline a vi proizvodite konvencionalnu.

A sta po vama ovde se pere novac u ovom sektoru? Zanimljivo, jako zanimljivo koliko nasi ljudi vole i uzivaju u teorijama zavere. Znanje, iskustvo, rad daju i uvek ce dazi rezultate. Taj rad mora biti smislen i vodjen od ljudi koji znaju posao. Vasi predstavnici to ne znaju i zato se desava to sto se desava.
 
Bez obzira na tradiciju, zar stvarno mislis da ne znam da je prizvedem. Da nisam u berbi , svaki dan brao, kao i porodica. Za tebe je teorija zavere ova kradja, ciji smo svedoci. Kako god. ali bez ljutnje, nisi ti za ovaj forum i ovu temu.Ponovio si se sto puta, nisi nasao sagovornike i koga branis, nas ili nekoga drugog.
 
@Zoran55

Tradicija nije na vasoj strani, malina se u vasem kraju proizvodi ne duze od 5-6 godina tacnije sve je pocelo one godine kada je otkupna cena bila nerealno visoka sto je uticalo na to da svakodnevno citamo tekstove po novinama kako se sa malinom dobro zaradjuje itd itd. Onda u posao ulazi gomila ljudi koja pravi kalkulaciju ne na prosecnu otkupnu cenu na desetogodisnjem nivou vec na najvecu cenu u poslednjih deset godina. Mi sa time podizemo enormno povrsine ali nam kvalitet znacajno opada. U medjuvremenu dolazi do hiperprodukcije maline, ista stvar kao kod nas ponavlja se u Bosni, Kosovu, Ukrajini svi odjednom pocinju da sade malinu i posledica toga je povecana ponuda sto za posledicu ima smanjenje cena u izvozu. Vi ovde pisete i nekakvoj pljacki... Kakva je malina usla ove godine u hladnjace? Usao je lom... Usla je mali a izuzetno loseg kvaliteta. Procenat rolenda ide nekad i do 30% ???? A griza imamo koliko hocete??? Necu govoriti koliko je ta malina skupa za preradu i koliko je rizicna za dalju prodaju zbog povecanog prisustva budji... Ne znam da li znate koliko je srpskih kamiona reklamirano i vraceno iz Nemacke i Austrije??? Zbog loseg kvaliteta... Nista to ne valja, nista, pisem o wilamettu...

- - - - - - - - - -

@Zoran55

Zasto ja nisam za ovaj forum , jer zato sto ja pisem istinu a ta istina vama ne odgovara? Koga branim, nikoga, gledali ste valjda moje zasade? Kada sam video sta se bere i predaje letos, rekao sam sebi ovo ne valja nista... Ne moze djubre da se predaje a da se ocekuje dobra cena... Realno malina willamete je bila djubre... E sad... Nisu proizvodjaci tu krivi jednostavno vremenske prilike su bile protiv svih nas...

@brka45
Da se blokira necija privatna imovina jer tak neko nije hteo da plati vise za malinu koju ste mu vi i slicni isporucili a koja je bila veoma.niskog kvaliteta po svim parametrima??? Da li vi citate sta pisete? Uz sve to vas i vama slicne niko nije terao da malinu prodate hladnjaci. Ali ako ste vec to uradili to automatski znaci da ste saglasni sa uslovima koje ste unapred znali. Ne znam zasto se sada bunite? Svoj proizvod ste mogli usluzno da zamrznete i da ga kasnije prodate po trzisnim cenama ili cak da izvezete. Mogli ste da se udruzite sa svojim komsijama i da napravite udruzenje koje sam ja predlagao pa da svoju malinu unapred dogovorite za poznatog kupca. Opcija koliko hocete ali ne vi ti ne zelite vi zelite protiv zakona nekoga da blokirate...

- - - - - - - - - -

Sta sam ja trebao da radim, mojima da kazem ej idite blokirajte hladnjacu a malina uzasna... Dobro je i 100din da je neko hteo da je.plati. ja sam realan i samokritican a to sto mnogima to.ne odgovara to nije moj problem.
 
Tako je.
Tržišna ekonomija je šarena laža za mase. U zapadnim zemljama štrajkuju za kojekakve "gluposti", brane ljudi svoja prava.
A hladnjačari ako misle da ne propadnu treba da, citiram vas "rade više, bolje, efikasnije..." ili da izađu sa tržišta jer su nesposobni.
Takođe da se utvrdi to poreklo privatne imovine.

I svakoj hladnjači koja uveze malinu preorati ispred kapije da nikad ne može više da radi. A ne uvoznu malinu prodavati kao srpsku. Nek otvore hladnjače tamo odakle je donose i nek rade šta hoće sa njom.
 
Poslednja izmena:
@brka45

Zasto je trzisna ekonomija sarena laza? Kazete ljudi strajkuju , da strajkuju kad imaju razlog i znaju svoj cilj. Koji su vasi razlozi? Kakve ciljeve vi imate?

Evo primer sta se desava kada nestrucni ljudi dobiju pomoc koju ne znaju da iskoriste.

https://www.vitez.info/kiseljak-novi-vlasnici-hladnjace-za-jagodicasto-i-bobicasto-voce/

Jel treba jos dokaza da shvatite da morate imati strucne ljude... Inace OrangePlus je cerka firma Cropsa koja je robu prodala njima. Multinacionalna kompanija koja jako dobro poznaje trziste i zba da radi. Jel treba njih da zabranimo? A ovamo se zalazemo za strane investicije? Za radna mesta? Sta da radimo? Pre nego sto bilo sta napisete razmislite dobro jer svaka prica ima svoje lice i nalicje.

Jos jednom, ja sagledavam realno stanje stvari i u takvim trzisnim uslovima nudim vam resenje. Na vama je da razmislite.
 
Po tvojoj prici na nama je da radimo kao stoka a da nam malinu placaju iz godine u godinu sve manje i manje, pa da li se ti drogiras covece, idi kod svojih koji ti gaje malinu pa im kenjaj tu pricu do sutra. Normalan i pametan covek ce sigurno naci sta ce gajiti, malinu sigurno vise nece.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
@frigy

Uz duzno postovanje, da li vi citate moje postove? Jel gledate na posao kratkorocno ili dugorocno? Moji podizu zasade. Rade sve suprotno od ''krda'' .. Pa jedna je godina losa naisla, gde nije samo losa godina po pitanju trzista vec i katastrofalni trzisni uslovi su uticali da otkupna cena bude takva kakva je. Ali zasto tako brzo zaboravljamo ona dobra vremena?

Resenja ako vam trenutni stanje stvari ne odgovara:
1) udruzivanje
2) organska proizvodnja
3) malina koja je namenjena za prodaju u svezem stanju
4) angazovati ljude koji znaju posao da se ne bi dogodilo ponovo ''Prilike'' ili Vitez u Bosni...
 
@amper91

Izvozna cena BIO maline a vi proizvodite konvencionalnu.

A sta po vama ovde se pere novac u ovom sektoru? Zanimljivo, jako zanimljivo koliko nasi ljudi vole i uzivaju u teorijama zavere. Znanje, iskustvo, rad daju i uvek ce dazi rezultate. Taj rad mora biti smislen i vodjen od ljudi koji znaju posao. Vasi predstavnici to ne znaju i zato se desava to sto se desava.

Ja proizvodim ORGANSKO jagodicasto voce. Uci sad u posao sa hladnjacom pored stotina drugih i par stranih i par domacih koje vedre i oblace svima ostalima je cista ludost, zato sam rekao da nemam novca za pranje, jer bih i kao hladnjacar zavisio od veceg hladnjacara tako da mi dodje svejedno... Pominjete model Italije ili Austrije, ovo je Srbija... Nemamo drzave , a imamo pojedince jace od drzave, a tu su i stranci nasi spasioci, jel ono bese krops jos prosle godine najavio cenu od 100din? Takve firme nam kroje kapu... Vi nas ubedjujete da je belo crno i obrnuto, ima jos takvih , ali sreca je nas koji znamo sta vidimo sve vise... Sve je otislo dzaba malina, kupina, jagoda, visnja, sljiva, sve...
 
@frigy

Ne trebaju saveti ali je lepo videti da uvek predvidim sta ce se desiti jel da?

@amper91

Pa vi tvrdite da sve najbolje znate a kad vam kazem da udjete u posao onda nadjete izgovor, zasto?



Pominjem modele koji funkcionisu a koji bi mogli da se prilagode nasim uslovima rada i poslovanja. Najlakse je reci da nesto ne moze , a da li je zaista tako? Kako je to po vama pojedinac jaci od drzave? Pa jel taj pojedinac jaci od svih ostalih na trzistu? Opet teorije zavere a istina je sledeca. Pomenuta firma jako dobro poznaje trziste evrope i sveta i na osnovu toga su u uvek u mogucnosti da daju dobru trzisni procenu.
To sto je sve otislo po malim cenama je trziste, svega ima u izobilju i zato su cene niske. Uvek je tako, bude nisko pa kad zafali robe na trzistu opet se cena vrati i sve tako u krug valjda to znate..
 
Ni saveti niti predvidjas, ti motas jedno te isto u krug kao pokvarena ploca.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Pošto izgleda da će i sledeće godine biti ista situacija sa cenom, umesto odvadjavanja od zaliha od prethodnih godina, kojih nema, definitivno idem na odvadjavanje maline. Kada se već sada najavljuje loša cena za sledeću godinu opet će se desiti isto: loše đubrenje, loša zaštita i opet će biti buđave maline.

@pp Hajde, pokaži nam kako može da se uradi malina na 0,80 €, ako ne znaš pitaj svoje. Samo nemoj da to bude: Čuo sam od više ljudi. Kad nešto tvrdiš to treba i da dokažeš.

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока
 
Koja istina crnjane, sve sto ti pises mora da je istina, svi ostali izmisljaju jel?
Sto se mene tice mozes da pises do sudnjeg dana, zabole me bas

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
@Majstor Gera

Ja dokazivah i postavljah vise stvari ovde na forumu i sta je posledica toga, kad god je to u suprotnosti sa vasim misljenjem uvek sam bio omalovazavan a to vise ne zelim... Ako ne mozete vi da proizvodite ima ko hoce a samim tim jer proizvode jeftinije i bolje od nas, polako ali sigurno mi gubimo deo trzista. Mi to ne vidimo, smejemo se a ne zelimo da se menjamo. Pisacemo mi i sledece godine u ovo vreme pa cemo da vidimo. Resenja postoje a ja sam ih prezentovao. Odlucite se...

- - - - - - - - - -

@frigy

Sve sto napisem ja to i dokumentujem ali i kad tako uradim vama je to prevara, laz, vi prihvatate samo onu ''istinu'' koja vama odgovara... Ja vas postujem kao sagovornika a vi mene? Vi izgleda niste spremni ni da prihvatite neku osobu koja drugacije misli od vas?
 
Nazad
Vrh