Chat u malinarstvu

Smederevski region se vodi kao vinogradarsko podrucje ali nazalost da nije Makedonskog grozdja nasi ljudi nebi znali kako izgleda grozd jer vinograda kod nas ima da se nabroji na prste jedne ruke.Zapadna Srbija je podrucje poznato po dobrom krompiru ustvari najboljem i tamo su se drasticno smanjili zasadi da ne kazem desetkovali.Dali treba da pominjem nas stocni fond koji je u izumiranju i uvozimo neke ko zna cim spricane crkotine iz juzne Amerike .Sada drzava daje ogromne subvencije da povrati izgubljeno ali dzaba niko ne zeli vise da sadi vinograde i sa stocnim fondom je isto.Mozemo mi da budemo i ironicno i provokativni i svakakvi ali nasa drzava nema nikakav izvoz osim ovo malo vocnih kultura i ako se i to ugusi IZGUBICE SIGURNO I IZVOZNICI A NE SAMO PROIZVODJACI .Drugo kod nas vec postoji Ruska firma koja otkupljuje razno voce i placa domacinski na licu mesta tako da me ne bi zacudilo da Ruska ili strana firma otvori svoje hladnjace i otkupna mesta po zapadnoj Srbiji i zaobidje u sirokom luku posrednike.Ovo je drzava gde nikome nista nije zagarantovano na duze staze pa tako ni otkupljivacima.Ovo nije smesno jer tesko je gledati kako sve strane firme cvetaju i ostvaruju ogromne profite a verovatno da su pri tom oslobodjeni raznoraznih poreza prema drzavi Srbiji dok ono malo sto je u nasem vlasnistvu crkava sistematski .To je samo situacija za IZRAZITI SAUCESCE I TREBALO BI IZBACITI SVAKU DOZU CINIZMA KADA SU OVAKVE STVARI OD VITALNE VAZNOSTI I ZA SRBIJU I ZA NJENO GRADJANSTVO U PITANJU
 
@Zoran55

Hajdemo ovako, da promenimo ugao gledanja. To da li je lose ili nije da zanemarimo, lose je to je svima jasno...

Da ste vi direktor nabavke jedne strane firme iz Nemacke, Austrije, Belgije, Danske ili bilo koje druge zapadnoevropske zemlje i treba da nabavite malinu sta bi vi uradili? Jel bi je kupili tamo gde je skuplja ili tamo gde je jeftinija? E vidite tako oni koji rade nabavku razmisljaju iskljucivo o svojim interesima kao sto isto cinimo i nas dvojica... To kakve posledice njihova ne kupovina maline ce izazvati kod nas to njih ne zanima, oni rade nabavku i cilj im je da sirovinu nabave sto jeftinije. U tom slucaju srpska malina nema puno sansi da se proda skuplje od drugih. Par firmi koje to rade su pojedinci koji su se uspesno pozicionirali na trzistu a svi ostali moraju da razmisle da li su konkurentni u odnosu na sve proizvodjace maline sa balkana ili ne... Druga strana medalje svega toga, trziste je slobodno, mrtav period nema prodaje ili se prodaje slabo malina, nekome zafali novac i posto poto je prodaje ne razmisljajuci sta svojim postupkom cini drugima na trzista, njegova roba, njegov novac ima pravo na to. Kad jednom tako obore cenu onda se insistira daljim obaranjem ili drzanjem istog nivoa .

Finansijski slabije hladnjace sa ciljem da rade i prezive na trzistu nekad kazu, ok, finansirajte nas a cene cemo dogovoriti a to na kraju znaci da rade ogromne kolicine robe na zilet prakticno bez zarade itd itd. Kompleksno je sve , ne mogu da se stvari posmatraju samo iz jednog ugla.

To koliko ljudi imaju ti isti stranci koji su zaposleni kao njihovi agenti nabavke i sluze da dostave informacije necu komentarisati. Zato cesto oni imaju bolje informacije nego mi sami...

Da zakljucim, to hoce li imati malinu ko da bere ili ne nase glavne kupce ne dotice, njima je u interesu da ostvare profit a da se ne lazemo i mi bi se isto tako pinasali da smo na njihovim mestima. Ima Balkan dovoljno ljudi da proizvede to sto njima treba.
 
Nek uvoze onda za jeftinije ali nikad nece imati kvalitet. A dokle ce tako? Dok kupci ne shvate da te maline u stvari nisu nase maline. Onda nismo samo mi propali nego i oni
 
Sve ove probleme ako malina preživi jedan sigurno neće. Drozofilia suzzuki se jako namnožila u Zapadnoj Srbiji i napada svo voće i povrće. Nije mi jasno da niko ne reaguje na ovaj problem i da se ništa ne preduzima protiv ove napasti. Trenutno su napadnute šljive i šteta je i do 70%. Oštećene šljive trunu u grozdovima na stablu, jedino je Čacanska rodna manje napadnuta, verovatno zato što je tvrđa.
Ni mraz, ni grad, ni suša nije ništa u odnosu na Azijsku mušicu. Ako se nesto ne preduzme dogodine će biti više trule i buđave maline nego ove godine.

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока
 
Sve ove probleme ako malina preživi jedan sigurno neće. Drozofilia suzzuki se jako namnožila u Zapadnoj Srbiji i napada svo voće i povrće. Nije mi jasno da niko ne reaguje na ovaj problem i da se ništa ne preduzima protiv ove napasti. Trenutno su napadnute šljive i šteta je i do 70%. Oštećene šljive trunu u grozdovima na stablu, jedino je Čacanska rodna manje napadnuta, verovatno zato što je tvrđa.
Ni mraz, ni grad, ni suša nije ništa u odnosu na Azijsku mušicu. Ako se nesto ne preduzme dogodine će biti više trule i buđave maline nego ove godine.

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока

Ne isplati se nikome da je prska da baca pare na specije kad ne zna ni sta da radi sa malinama dali da je ostavi ili je unistiti ako je ne unisti pre toga bolest
 
Slabija zaštita, zakorovljeni malinjaci i eto problema. Ako se ne potraži brzo rešenje, ali na nivou instituta, voćarstvo u Srbiji ce biti u velikom problemu. Moraju se menjati programi zaštite svog voća i mora se raditi organizovano, kao nekad protiv gubara.

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Slabija zaštita, zakorovljeni malinjaci i eto problema. Ako se ne potraži brzo rešenje, ali na nivou instituta, voćarstvo u Srbiji ce biti u velukom problemu. Moraju se menjati programi zaštite svog voća i mora se raditi organizovano, kao nekad protiv gubara.

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока

Ne znam bas dali sada neko obraca paznju na to
 
Mnogo je tereta svalilo se na ledja proizvodjaca... Vremenske promene , stetocine, nedostatak radne snage, CENA... Evo ja u mojih skoro 30god stvarno vise nemam ni volje ni zelje da se borim sa svim tim... Klima nam otisla u k.dok je padala kisa i zemlja istruli, sad izgori, polka mi kao brenerom da sam je tretirao... Suzukija jos ovde nema al zato imamo americkog cvrcka cikadu, grinje, i sl.... Radnika naci je podjednako isto kao naci 100evra na ulici... Ode narod preko, masovno se ide u zemlje istocne evrope, 700-800 evrica mesecno, 3 meseca 2 tauzenke,a ja moram naberem 8 t kupine za te pare,a kako ja sam da neberem 8 tona znaci nemoguca misija , i onda se postavi pitanje koji ce mi to sve? A za cenu poljoPRIVREDNIH proizvoda dugujemo zahvalnost stranim firmama i nasem drzavnom rukovodstvu...
 
Mnogo je tereta svalilo se na ledja proizvodjaca... Vremenske promene , stetocine, nedostatak radne snage, CENA... Evo ja u mojih skoro 30god stvarno vise nemam ni volje ni zelje da se borim sa svim tim... Klima nam otisla u k.dok je padala kisa i zemlja istruli, sad izgori, polka mi kao brenerom da sam je tretirao... Suzukija jos ovde nema al zato imamo americkog cvrcka cikadu, grinje, i sl.... Radnika naci je podjednako isto kao naci 100evra na ulici... Ode narod preko, masovno se ide u zemlje istocne evrope, 700-800 evrica mesecno, 3 meseca 2 tauzenke,a ja moram naberem 8 t kupine za te pare,a kako ja sam da neberem 8 tona znaci nemoguca misija , i onda se postavi pitanje koji ce mi to sve? A za cenu poljoPRIVREDNIH proizvoda dugujemo zahvalnost stranim firmama i nasem drzavnom rukovodstvu...

Ma ti si mlad,u principu do 35 godine te tretiraju kao mladog na Zapadu,sto bi znacilo da su ti do tada otvorene sanse ako mislis napolje.Ovde se osloniti samo na cistu poljoprivredu nije najbolje resenje.Nije resenje ni to argatovanje po Slovackoj,Ceskoj,Poljskoj....Ako covek vec ide treba da se potrudi da ode u neku razvijenu zemlju.To nije samo pitanje novca,mozda je bitniji uredjeni sistem i status i zastita koju pruzaju drzavljanstva tih zemalja.Pogotovo je to vazno kada covek oformi porodicu.
 
@Majstor Gera

Tekst je pun pausalnih ocena, neistina i ne bavi se trazenjem resenja za proizvodjace malina vec svo svoje pisanje bazira na teoriji zavere sto itekako zvuci primamljivo i prihvatljivo za vecinu proizvodjaca. Pazite, kaze kako malina iz jednog kraja mora biti predata u istom kraju. Kakva je to nebuloza? Vi ste vlasnik proizvoda i kako neko moze da vam zabrani da isti transportujete bilo gde? Uopste kako neko moze da vam zabrani da sa vasim proizvodom radite bilo sta sto vi zelite? Razlicite cene u otkupu su posledica trzista jer npr ni cena paradajiza ili paprike nije ista u Beogradu i Nisu tako i malina ima razlicite cene u zavisnosti od trzisnih okolnosti u mestima gde se ista otkupljuje.
 
@jevto

To je ista prica kao i ona da su za izvoz potrebne dozvole. Ne pisem o svezem vocu za Rusiju vec u dubokozamrznutom vocu.

Suvisno je pisati o tome da neko nekome ogranicava kretanje i slobodno raspolaganje robom... Malina gde god da se nalazi moze biti predata bilo gde ili se moze slobodno izvoziti. Pisao sam vise puta o tome. Teorije zavere uvek nadju plodno tlo medju nasim narodom.
 
Pa ako se nesto ne zove recima dozvola,ne mora da znaci da nema istu funkciju kao dozvola.Naravno da su neophodni uslovi da bi neko mogao nesto da izvozi,pogotovo ako je to nesto hrana za ljudsku upotrebu.Ovde niko nije toliko ogranicen,poput tebe,da ne razume u cemu je stvar.Uostalom,cena je oborena,lopovi su jos jednom pobedili,KRAJ.Pametni ljudi dizu ruke od proizvodnje maline.Ja je nisam brao ni na 80 dinara,a ni na 100,jer ne zelim da lopovima punim dzepove,jednostavno tako mi se moze.Ovi jadnici koji beru za te pare malinu,ili za 30 dinara kupinu,treba da razmisle o perspektivi svog zivota.A ako su mladi,ne treba da procerdaju uludo svoj zivot,robujuci za drugoga jer je velika LAZ da je rad najbitnija stavka u uspehu coveka.Inace se treba veoma cuvati onih koji rade 25 sati dnevno,jer su sposobni da naprave nemerljive stete.Valjda im je prica o radu pokrice za sve greske,pogresne procene i poraze koje su u stanju jedino da proizvedu.
 
@jevto

Po vama jos uvek su potrebne dozvole za izvoz samo se one drugacije zovu. Bas bih voleo da me prosvetlite? Sta je to po vama sto je potrebno za izvoz?

Onakvu kisnu malinu, loseg kvaliteta , veliko prisustvo budji koliko bi vi platili a da znate da min 20.000tona je jos na lagerima od berbe 2017 plus bosna i plus dobar rod u Poljskoj? Znate @jevto lako je pisati kako vam neko nesto otima ili krade dok ne ulazete svoj novac... Ako su vas oni pokrali, pa hajde udruzite se, skupite robu pa je izvezite i zaradite ogromne novce... Ovako stalno kukati na druge a nista ne preduzimati da se stvari promene je bezanje od problema i stvarnosti. To sto niste spremni nista da rizikujete a hocete sve je isto druga strana medalje. Ljudi koji se bave izvozom neretko prihvataju na sebe ogromne rizike sto materijalne tako i svake druge vrste. Vas najveci rizik je ulaganje u repromaterijal i rad, zemljiste necu da racunam jer zemljiste ne mozete unistiti... Druga strana rizikuje puno vise i prihvata na sebe puno vece rizike.
 
Samo volja i naporan rad je izlaz za mlade, secate se SINA, brao visnje i zaradio, danas zivi u Rusiji sa mamom i krcka zaradjeno u Srbiji. Nema ovde perspektive za mlade i da je cena 200 din. to je prezivljavanje, mi matoriji se zadovoljavamo i sa malim, danak losem zivotu zadnjih trideset god. nas je isibao i tako je, kako je.

Poznavaoce, prodji Vojvodinom uvece i sve ce ti biti jasno, mislim na balkansku radnu snagu, ni macke vise nema. Pa ako imas pasos, nastavi kroz Slavoniju, sidji u Bosnu i vrati se zpd. Srbijom. Pelene vise niko ne kupuje, verovatno mladi cekaju da se stabilizuje cena maline, smilovace se valjda onaj Svabo da nas placa malo vise, bolje da ovde namiruje socijalu nego da mu se nakacimo tamo.
 
Poslednja izmena:
@Zoran55

Problem sa natalitetom i migracijama ne mogu da rese ni puno bogatije i sredjenije drzave u evropi. Poljska ima isto velikih problema sa radnom snagom, Slovacka i Ceska isto tako a to su zemlje koje su u ovom trenutku puno bolje organizovanije a i bogatije nego Srbija. Primer Nemacke, bogata drzava, dobar socijalni sistem a opet nizak natalitet. Problem nataliteta nije direktno povezan sa blagostanjem neke drzave , Nemacka ce to resiti uvozom radne snage a mi, nisam siguran kako cemo to resiti, mozda bi za pocetak trebali da obratimo vise paznje kakvu poruku saljemo mladima, mozda malo vise paznje da obratimo na moralne i druge vrednosti...
 
Poruke koje smo poslali mladima u poslednjih 30- god. su ocigledne, pre su slali razglednice a danas selfije sa svojom decom koja ne znaju gde je Srbija na karti. Rekoh jednom, da se ne naljutis, da postujem tvoju volju da ovde pises ali mislim da si daleko od stvarnosti. Delujes mi malo otudjen od stvarnog zivota, kao da ne vidis iza brda.. Cena maline nije REALNA, sramotna i ponizavajuca je. Uostalom zivi bili pa videli, otreznjenje ce doziveti i hladnjacari, sto se maline tice, nece im biti potrebna ni trecina sadasnjih kapaciteta. Nekako nam ne verujes, narocito kolegama iz tradicionalno malinarskih krajeva, koliko god se pozivas na trziste, ekonomsku isplativost itd. mi znamo da smo pokradeni, osramoceni i ponizeni. Pozivas se i pravdas rizik hladnjacara, njihove uloge i poredis ih sa nasim troskovima. E onda lepo dodjes kod bilo koga od nas na slavu i odes kod nekoga od njih, uporedis samo trpeze i uporedis onda rizik , moj prijatelju. Zapamti samo jedno, ali dobro zapamti i uzmi ga kao mantru. BEZ KOLEKTIVNE SRECE, NEMA SRECE. Moj pok. otac je govorio, kada covek ide ulicom i prica sam sa sobom, ili pravi kucu ili je lud. Izadji ponekad na ulicu, prosetaj nekim od blokova i vidi koliko ljudi prica sa samim sobom a niko nema za dzak cementa, sve ce ti jasno biti.
 
Samo volja i naporan rad je izlaz za mlade, secate se SINA, brao visnje i zaradio, danas zivi u Rusiji sa mamom i krcka zaradjeno u Srbiji. Nema ovde perspektive za mlade i da je cena 200 din. to je prezivljavanje, mi matoriji se zadovoljavamo i sa malim, danak losem zvotu zadnjih trideset god. nas je isibao i tako je, kako je.

Poznavaoce, prodji Vojvodinom uvece i sve ce ti biti jasno, mislim na balkansku radnu snagu, ni macke vise nema. Pa ako imas pasos, nastavi kroz Slavoniju, sidji u Bosnu i vrati se zpd. Srbijom. Pelene vise niko ne kupuje, verovatno mladi cekaju da se stabilizuje cena maline, smilovace se valjda onaj Svabo da nas placa malo vise, bolje da ovde namiruje socijalu nego da mu se nakacimo tamo.

Ručno brana malina će za par godina koštati 1.8 evra i više ili je neće ni biti. Smanjena ponuda radne snage dovodi do povećanja dnevnica. Nekada se i u zapadnoj Evropi proizvodila malina, i usled povećanja cene rada postala je neisplativa.

Situacija je takva da ako se sada zbog niskih cena iskrče malinjaci neće se ponovo saditi kad poraste cena. prosto neće biti nikoga da se time bavi. Na otkupljivačima je da strateški razmišljaju i kroz uspostavljanje partnerskih odnosa sa svojim dobavljačima obezbede dugoročno snabdevanje. Ali kada je klima u poslovanju takva da se oportunističko ponašanje na štetu poslovnih partnera predstavlja kao normalno i poželjno to je prosto nemoguće. Jednom izgubljeno poverenje je nemoguće povratiti.

Odličan primer je hrvatska poljoprivreda koja se još nije oporavila nakon suše 2012. Loša godina, narod se zaposlio u turizmu ili u inostranstvu i neće da rizikuje opet sa poljoprivredom.
https://data.worldbank.org/indicator/NV.AGR.TOTL.KD?locations=HR-RS
 
Pa ja o tome i pricam, ali ne ide, covek zapeo za rizik izvoznika. Ajde naterajte nekoga iz Ivanjice da gaji krompir, nece ljudi, izvarani i naucili skolu za ceo zivot. Sutra ce to biti i sa malinom. Kada se sete dobavljaca i partnerskog odnosa, bojim se da ce biti kasno. Mladi ljudi su sve, samo ne glupi, mada i njih izludese sa starletama i rijalitijima, i vrlo brzo ce sabrati dva i dva, okrenuti se i otici. Ali na nasu zalost, nije samo u malinarstvu tako.
 
Nazad
Vrh