Chat u malinarstvu

@brka45

Vi verujete svemu sto procitate?? Ako uzmemo da verujemo svemu sto cujemo i procitamo onda isto tako moramo da verujemo da je prosecna zarada 470eur, da nezaposlenost opada itd itd... E sad, ako verujemo necemu tj zvanicnoj statistici onda moramo biti dosledni a ne da prihvatamo cinjenice samo onda kada to nama odgovara? Jesam li u pravu... ? Zvanicni podaci od nasih institucija cesto ne odrazavaju realno stanje, primera za to ima koliko hocete...

A evo objasnicu nije tesko, ostala je neprodata malina koja je najskuplje placena u srbiji (zapadna srbija uglavnom) i koja nije bila konkurentna u odnosu na druge. Zato su te hladnjace ostale sa lagerima koje su prenele u novu sezonu i jos su pretrpele gubitke a izvozila se i prodavala druga malina za kupce cenovno i kvalitativno povoljnija. Procene su da je ostalo na lagerima izmedju 15-20.000 tona neprodate proslogodisnje maline.
 
Poslednja izmena:
@frigy

Bila je takva cena da nijedan proizvodjac nije otisao u minus, moglo je da se zaradi. E sad sto zarada nije velika, nije kao sto su mnogi ocekivali i nije na nivou od pre nekoliko godina kada je bila enormna i po meni nerealna. Upravo ta nerealna zarada je dovela do toga da mnogi udju u proizvodnju i samim tim sami sebi nesvesno smanjimo otkupnu cenu. Nekad se zaradi manje nekad vise, ne postoji posao gde se uvek dobro zaradjuje.
 
@miloica

Po hiljaditi put, ovo je malina koja se prodaje u svezem stanju namenjena za konzum.. A ako niste znali vasa malina se zamrzava i kasnije prodaje kao zamrznuta sto su dva potpuno razlicita trzista. Drugo, cela Crna Gora ne moze da "proguta" maline za celu sezonu koliko jedno selo omanje u srbiji moze da proizvede. Ako cete svezu malinu da radite pisao sam o tome, global gap, posudice od kupca i ocekivana cena je 2,5-3 eur ka proizvodjacu. U izvozu takva malina je od 5-7 eura ako govorimo o zapadnoj evropi ili cak i vise ako su destinacije recimo norveska ili bliski istok.
 
@frigy

Bila je takva cena da nijedan proizvodjac nije otisao u minus, moglo je da se zaradi. E sad sto zarada nije velika, nije kao sto su mnogi ocekivali i nije na nivou od pre nekoliko godina kada je bila enormna i po meni nerealna. Upravo ta nerealna zarada je dovela do toga da mnogi udju u proizvodnju i samim tim sami sebi nesvesno smanjimo otkupnu cenu. Nekad se zaradi manje nekad vise, ne postoji posao gde se uvek dobro zaradjuje.[/QUOTE]

E s ovim si ga stvarnooo preterao..... CIST BEZOBRAZLUK Sram nek te budeeeeeeeeeeeeeeeee...........
 
@Miki44

Imam informacije ne znam zasto vam to smeta...? Ove godine procenat rolenda pada cak i ispod 40% sto preradu poskupljuje vise nego duplo. Jako teska godina je bila za proizvodjace a bojim se sada da ce biti jos teza za hladnjace, jer sa ovakvom robom nije nimalo lako raditi. Rizici su ogromni...

Jadni oni mi proizvodjaci treba da propadnemo da bi oni mogli da zive. Mi se znojimo da bi proizveli maline ne oni.
 
@Miki44
Samo pisem da se shvati koliko smo ove godine podbacili sa kvalitetom. Posle se neko pita zasto je cena bila mala, pa jel.mogla da bude veca?
 
@pole

Ne znam zasto i po cemu sam bezobrazan, jel mozda ne postujem sagovornike?

Ili zato
sto imam drugacije misljenje?

Na temi o ceni, kada
sam napisao da nije bilo realno zaradjivati koliko se u jednom trenutku zaradjivalo gde sam pogresio? To je moj stav.. Isto kao sto je moj stav da ovogodisna cena nije realna. Neka zlatna sredina je najbolja ali nazalost toga kod nas nema, ili se uzimaju ekstremno veliki novac ili se radi za dzabe kao sto je slucaj ove godine. O dugoronom planiranju, postavljanju ciljeva na srednji i duzi rok nema ni govora a ni potrebe o tome pricati, mi tome nismo dorasli, sve radimo naprecac, zato nam ovako i jeste.


 
PP

Nemas ti nikakvo misljenje,jer ti nemas cime da mislis.

Naravno da poljoprivrednici nisu previse zaradjivali na malini.Jedan berac bere oko 1000 kg malina za sezonu(jedna godina)Koliko moze da zaradi u bruto iznosu?Ekstra profit pravi neko ko obradjuje 10 000 i + hektara zemlje.Da li postoji i jedan proizvodjac maline u Srbiji sa 100 ha malinjaka?Verovatno ne postoji ni jedan malinjak od 10 hektara (vilameta ili mikera)!A zbog cega?

- - - - - - - - - -

Ekstra profit je u Imleku,Knjaz Milosu,itd....A znas li bar zasto je to tako?

Jedna mala lekcija iz ekonomije.Automobil - vrednost 20 000 dolara,tezina oko 1300kg,koliko kosta po kg.Cene sirovina za njega,celik oko 1$ po kg,aluminijum oko 2$,bakar oko 6$,itd....plus cene energenata,sve ostalo je dodata vrednost.I kako jedno poljoprivredno gazdinstvo sa 10-20....50 ari maline da pravi neke ogromne profite.....

Prosecna bruto plata u Srbiji je oko 69 000 x 12 = 828 000.

Ako su dvoje u porodici zaposleni,zaradice 1 656 000.

Ako rade u malinama,maksimalno ce nabrati sami 3 000 kg maline.Ukupna vrednost te robe je ove godine oko 300 000 dinara manje troskovi repromaterijala i amortizacija (bez prevoza do mesta rada),recimo da ostane 200 000 dinara,to je bruto vrednost njihovog rada


Ako je u najboljoj godini cena maline bila 240 dinara,tri tone vrede 720 000 dinara.Manje troskovi od 100 000,ostaje 620 000.Dakle dvoje radno angazovanih u malinama ni u najboljoj godini nisu mogli da zarade godisnju vrednost jedne bruto plate u Srbiji,zemlji sa najnizom prosecnom platom od svih republika bivse SFRJ.
 
Mogla je, da je prosle godine placena adekvatno kada je bila vrhunskog kvaliteta, ove bi se jednako dobro ulozilo sa kvalitetnim djubrenjem i zastitom

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
@brka45

Vi verujete svemu sto procitate?? Ako uzmemo da verujemo svemu sto cujemo i procitamo onda isto tako moramo da verujemo da je prosecna zarada 470eur, da nezaposlenost opada itd itd... E sad, ako verujemo necemu tj zvanicnoj statistici onda moramo biti dosledni a ne da prihvatamo cinjenice samo onda kada to nama odgovara? Jesam li u pravu... ? Zvanicni podaci od nasih institucija cesto ne odrazavaju realno stanje, primera za to ima koliko hocete...

A evo objasnicu nije tesko, ostala je neprodata malina koja je najskuplje placena u srbiji (zapadna srbija uglavnom) i koja nije bila konkurentna u odnosu na druge. Zato su te hladnjace ostale sa lagerima koje su prenele u novu sezonu i jos su pretrpele gubitke a izvozila se i prodavala druga malina za kupce cenovno i kvalitativno povoljnija. Procene su da je ostalo na lagerima izmedju 15-20.000 tona neprodate proslogodisnje maline.

OK.
Nego, ja ne mogu da se setim gde si napisao koliko je prošle godine ubrano, a koliko izvezeno. Pa ako nije problem da se to napiše (opet).
 
@jevto

Necu se obazirati na gluposti koje @jevto stalno voli da pise valjda mu tako lakse...

Bolje bi bilo da je cena srednja a dugorocna nego ovako gde imamo stalno velike razlike. Na srednjoj ceni tacno bi se razgranicilo ko zeli i hoce sa tom prpizvodnjom dugorocno da se bavi, ovako kada je velika cena sledece godine povrsine se enormno povecaju posle stagnacija krece i cene i povrsina i tako sve u krug. Zarada od pre par godina na malini nije bila realna i to ce vam i priznati svaki ozbiljan proizvodjac, naravno ni ovogodisnja cena je daleko od realnosti. Neka normalna cena koju bi svi na duzi period rado prihvatili je 1,5eur za 1kg svezeg willameta. Budimo realni...
 
@jevto

Necu se obazirati na gluposti koje @jevto stalno voli da pise valjda mu tako lakse...

Bolje bi bilo da je cena srednja a dugorocna nego ovako gde imamo stalno velike razlike. Na srednjoj ceni tacno bi se razgranicilo ko zeli i hoce sa tom prpizvodnjom dugorocno da se bavi, ovako kada je velika cena sledece godine povrsine se enormno povecaju posle stagnacija krece i cene i povrsina i tako sve u krug. Zarada od pre par godina na malini nije bila realna i to ce vam i priznati svaki ozbiljan proizvodjac, naravno ni ovogodisnja cena je daleko od realnosti. Neka normalna cena koju bi svi na duzi period rado prihvatili je 1,5eur za 1kg svezeg willameta. Budimo realni...


Ok u ovom momentu Srbi bi prihvatili 1,5 evra.To je relativna,a ne realna vrednost malne. Pa u Bugarskoj ili Hrvatskoj bi se smejali ako bi im ponudio tu cenu.Jednako,kako bi se u Bosni obradovali da im je ponudis.To se zove ekonomija,ali ti o tome veze nemas.
Mani se corava posla i virtuelnog zivota na netu.Ne prepiri se sa nama,to ti nista ne koristi.Uci i idi dalje.Eto da si bio iole uspesan u pozivu,za koji kazes da si se kvalifikovao,danas bi mogao da radis u Nemackoj i bas danas u sredu 29.8.2018. stotine hiljada elektricara ce zaraditi vise od 120 evra za osam sati radi.Jer je prosecna bruto satnica elektricara preko 15 evra.To je zivot,to je realnost,to je ekonomija.....
 
@jevto

Posao koji vi mislite da znate ja se time bavim preko 10godina i prosao sam sve faze u njemu od branja malina, utovara, istovara, rada u hladnjaci, preradi, marketingu i izvozu... Tako da jako dobro poznajem relacije koje tu vladaju. Puno sam ulozio u sebe sto formalno sto neformalno. Vase znanje vi ne pokazaste, osim sto skidate razne podatke sa interneta... Ne prepirem se nisakim samo iznosim svoja iskustva...

Ukoliko zelimo vece cene moramo proizvoditi malinu namenjenu za prodaju u svezem stanju, tada mozemo ocekivati oko 2,5-3€ ka proizvodjacu...

Vama @jevto je tesko da prihvatite realnost, pisete a nijednu ideju niste izneli... Hajde ako ste toliko strucni, da vidimo te reference gde radite, na koja trzista izvozi ta vasa firma itd itd... Ja svoja dostignuca znam, znam sta sam radio i uspeo da uradim sto je malo ko uspeo ja sam uspevao a za to treba znanje...

Evo sta je realnost i ekonomija... Imam informaciju da uvoznici iz evrope uvoze ukrajinski rolend po ceni od 1,27 isporuceno u Nemacku... To nikako nije dobro po nas...

- - - - - - - - - -

Samo kontra..budimo realni..:ppozdrav:





Nego kad ce ta cuvena kalkulacija da planiram iducu sezonu..

Ja mislim da vi imate nerealna ocekivanja od maline. Pitajte @jevto on sve zna a i ima veze po Ukrajini (takav papir je postavljao od neke no name firme sto je skinuo sa interneta) moze vam sve objasniti...
 
@jevto

Lepo je mastati... Nego jel oni imaju taj :blagoslov: o kome vi pisete?

@jevto pa vi najo
snovnije stvari oko izvoza ne znate, pominjete neki "blagoslov" a treba, ja ostavim brojeve telefona od firmi koje se bave time vama to opet nije dovoljno....? Niste spremni da prihvatite istinu, niste spremni da se menjate... Zato ne mozete da napravite rezultat, ne umete da izaberete svoje predstavnike ne umete da se organizujete.
 
Naravno,nas je jos ovaj cika "blagoslovio":


9k=
 
Kad mi nesto ne bude bilo jasno oko ekonomije pitacu @jevta a sad mi nije jasna ta tvoja kalkulacija od 0.80e pa pitam tebe.
Pa bi bilo lepo i posteno kad se vec stalno pozivas na istu da nam lepo ovde to obrazlozis.
Evo da ti olaksam, ne moras da pises cene SAMO navedi stavke koje ucestvuju u formiranju te cene od 0.80e.
I jos jedna stvar kad je vec pocela diskusija oko toga ko je kriv za lose cene i "pune hladnjace"..
Proizvodnja Vilameta i Mikera je NEUPOREDIVO skuplja, kompleksnija i teza od proizvodnje Polke i Polane, recimo da je razlika u ceni proizvodnje jednaka razlici u kvalitetu sto naravno znaju i proizvodjaci i hladnjacari i kupci na zapadu.
I sad imate jednu apsurdnu situaciju da hladnjaca meni Polku placa ISTO kao sto se placa Vilamet!?
ZASTO bi hladnjaca SVESNO izjednacila cene za ove dve sorte?
Tu postoji samo jedan odgovor..trebalo je proizvesti mnogo maline i trebalo je proizvesti je brzo pa je najlakse popaliti narod da sadi ako das cenu od 2e za malinu koja daje rod posle 6 meseci, ne trazi veliko iskustvo..
Probalo se sa mesanjem sorti, vracala se roba a onda se sav taj avanturizam hladnjacara slomi preko ledja proizvodjaca.
Ista stvar kao sa deljenjem "besplatnih sadnica".
Podele 2 miliona besplatnih sadnica u BiH i na KiM i vec sledece sezone obale cenu maline u otkupu za 1e, "jer se zasadilo svuda i tamo gde je nikad bilo nije" pa sad ako se racuna da sertifikovana sadnica kosta 0.70-1e to je oko 1.5-2 miliona evra koje je NEKO ulozio u te sadnice.
Samo Srbija izveze godisnje oko 100.000t x 1e koji je skinut sa cene u otkupu zbog" hiperprodukcije" = 100 miliona evra koje je NEKO zaradio na grbaci seljaka samo u PRVOJ GODINI.
Sto kaze @pp, budimo realni..malo li je..:osmeh:
 
Nazad
Vrh