Chat u malinarstvu

@ Rogi

Ovaj je bivsi vlasnik Stefani Univerzala,hladnjace.Poznat po tome sto je mnogim proizvodjacima ostao duzan.Da drzava postoji vec bi dugo trulio na robiji,ali obzirom da je ovo Srbija,sada ga unajmljuju drugari hladnjacari da se lazno predstavlja kao poljoprivrednik.
 
Pazi, verujem da će šljiva biti jefitna, sve je jeftino ove godine, što ne bi bila i šljiva.
Ali isto tako verujem da će to ljudi dostojanstvenije podnet od vas napaljenih "biznismena" malinara.
Milsiš da će mi ovo biti prva godina sa lošom cenom?

Ne brate, truinaeste sam je prodavao po 12 dinara i vozio do Smedereva, pretprošle po 15, i niko nije kukao.
A znaš što?
Zato što ovde, u šljivarstvu, uglavnom nema skorojevića poput tebe koji mašta kamioniavionijabiznisnemjebote, nego su mahom ljudi koji znaju da ih čekaju i loše godine, i koji ne očekuju da u selu napave milione.
Ti i tebi slični, što se bili ( i ostali) tupavi, pa pomisli da ćete sa motikom i eventualno frezicom da zgrnete lovu, pa se sad razočarali, jebiga, pizdite, šta drugo da vam kažem

Zanimljivo je kako covek moze da ide kroz zivot sa spustenim gacama i da misli da je "dostojanstven"..
Crnci i ne pitaj nista jer "ima i gore", evo ja se secam kako mi je baba pricala da je u nadnici ceo dan kopala kukuruz za kilo brasna.
Ako jos malo spustis glavu nece ti trebati plugovi Gvozdene, nos ce da izvlaci brazdu.

Ti mislis da nekoga vredjas sa ovakvim glupostima "Nakopa se kod komšija nekoliko hilajda sadnica, u nekom zabranu se naseće krivog bagremovog kolja, malo žice, dve motike, i hop...evo ga u poslu." a u stvari samo pokazujes koliko si plitak.
Po toj tvojoj naopakoj logici i ja bi ovo "Zato što je stočarska proizvodnja ozbiljan posao koji traži mnogo ulaganja, ne može bez objekta, kakvog takvog, ne može bez stada, ne može bez dovoljnih količina hrane, a sve to obezbediti nije ni malo jednostavno." mogao da iskomentarisem tipa..Sklepas neku stalicu, nakosis sena kod komsije i onako ti daje dzabe samo da mu maknes travu, kupis kravu koja ce da te kosta SAMO koliko i sistem za navodnjavanje u malinjaku, jedna tronoska, kofa za mleko i ako bas hoces da se luksuziras kupis i parce kanapa da kravi vezes rep da te ne "miluje" dok muzes i " hop...evo ga u poslu."

Ta logika" ti nisi bitan, niko nije bitan, poljoprivreda nije bitna" je logika roba koji ceo zivot radi za gazdu pa misli da za bolje i nije jer mu je "takva sudbina" ali ne sekiraj se bitno je da ti ostanes dostojanstven dok te kecaju.

Probaj njemu da objasnis da treba dostojanstveno da podnese situaciju koja ga je snasla jer ima i gore..
[video=youtube_share;UVFIcHtnzpw]https://youtu.be/UVFIcHtnzpw[/video]

Ovako te vidi covek koji nema dan radnog staza..
[video=youtube_share;jCI5bhqmmZ8]https://youtu.be/jCI5bhqmmZ8[/video]
 
Ta logika" ti nisi bitan, niko nije bitan, poljoprivreda nije bitna" je logika roba koji ceo zivot radi za gazdu
Ne, naprotiv, to je trezvena i odgovorna, prvenstveno prema sebi, logika.
Ti, kao proizvođač maline stvarno nisi bitan, ništa se ne bi promenilo, ni za mikron, kad bi ti prestao da proizvodiš malinu.
Baš ništa, niko ne bi ni primetio ima li te ili te nema u toj proizvodji.
Proizvodio je ili ne proizvodio, svima je sasvim svejedno, jer si nebitan, apsolutno nebitan.
Odgovornost i racionalnost podrazumevaju objektivno prosuđivanje o svom položaju, a ne pravljenje neke veštačke važnosti.

Nije teško dokučiti otkud ljudima, u ovom slučaju tebi, potreba da nebitnim stvarima daju neku važnost
Skoro uvek se radi o ljudima koji, objektivno, nemaju ništa što bi mogli da istaknu kao svoj kvalitet, pa tu prazninu i promašen život pokušavaju nadomestiti uveravanjem sebe i dugih kako je njihov posao bitan.
Samozavaravaju se do nivoa da počnu da veruju u to, u svoje kvalitete i važnost, pa počinju i druge da uveravaju kako su oni mnogo važni.
Onaj ko je zaista važan ne mora to nikome da objašnajva, a ti se ubi od objašnjavanja kako si bitan.
Šta misliš zašto?

Ali tvoj posao stvarno nije bitan, ako nemaš neki drugi kvalitet koji ti može život učiniti smislenijim (recimo obrazovanje, humanitarni rad, ljudska plemenitost, ili neki drugi kvalitet) ako ti je posao proizvodnje maline najznačajnija delatnost u životu, onda je tvoj kompletan život nebitan.

Pošto vidim da postavljaš klip onog traktoriste, neukog, prostog, i ne baš inteligentnog čoveka, koji u tom klipu ništa pametno nije rekao, ali se na te njegove glupave i opšte fraze pale pripadnici sloja kome i on pripada, nije teško zaključiti da si i ti deo toga.

Možeš to da proveriš lako, odeš na neki drugi sajt, neki forum, blog, gde se mahom okupljaju obrazovani i inteligentni, postavi taj klip, i videćeš reakcije.
Spremi se da budeš ismejan ako nabasaš na neki ne baš gostoprimljiv sjat, ili ako neko tog dana bude loše volje, ili raspoložen za zafrkanciju, ali shvatićeš šta se o načinu razmišlajnja kome se ti diviš misli u emancipovanijim sredinama.
Onda ćeš, valjda, shvatiti gde si i koliko si važan.

A ove smešne ili tužne, zavisno od ugla gledanja, ali svakako naivne pokušaje, da ulaganje u pokretanje komercijalne proizvodnje malina, izjednačiš sa ulaganjima u pokretanje komercialne stočarske proizvodje, nema smisla ni komentaristati.
Besmisleni su.
 
Limeni,ako je tvoj zivot promasen,nije drugima.Drugi imaju porodice i prijatelje,za razliku od tebe koji ne uvidjas vrednost toga.A da malina nije bitna,pa bitna je,kao i kukuruz,psenica,itd.to je 90 % neto devizni efekat.A kod FIATA nije ni 10%.Kod Sartida verovatno malo vise,ali takodje nisko.
Ali ne razumes ti to,drzi se ti kao kuce onih direktorcica,pa kad ti za visnju daju 40,a mogli su 35,a ti radosno masi.masi repom.I laj na sav glas kad ti neko pomene tvoje gazde.
Mi za razliku od tebe nismo psi da imamo gazdu...

- - - - - - - - - -

Nego,neodgovori mi na pitanje....
 
Nije teško dokučiti otkud ljudima, u ovom slučaju tebi, potreba da nebitnim stvarima daju neku važnost
Skoro uvek se radi o ljudima koji, objektivno, nemaju ništa što bi mogli da istaknu kao svoj kvalitet, pa tu prazninu i promašen život pokušavaju nadomestiti uveravanjem sebe i dugih kako je njihov posao bitan.

Ali tvoj posao stvarno nije bitan, ako nemaš neki drugi kvalitet koji ti može život učiniti smislenijim (recimo obrazovanje, humanitarni rad, ljudska plemenitost, ili neki drugi kvalitet) ako ti je posao proizvodnje maline najznačajnija delatnost u životu, onda je tvoj kompletan život nebitan.
Jbt, ti pricas o promasenom zivotu..
Mora malo da se izadje iz Robaja, nije "humanitarni rad i ljudska plemenitost" kad das turu piva ispred prodavnice.
Sreca pa imamo tebe i bradonju, emancipovane, obrazovane i inteligentne sto bi se reklo krem de la krem srpskog drustva da nam podignete prosek..ti se druzis sa direktorima i doktorima nauka a tvoj drugar "ima potpis" da nije glup..
Naravno da nisam glup, to su potvrdili školovani ljudi i naučnici stavljajući svoje potpise na odluku da me prihvataju njima jednakim.
Jos da vam cika u belom da potpis pa mozete kuci..
 
https://www.cbi.eu/market-informati...s-edible-nuts/frozen-fruit-vegetables/europe/

Које су цене на крају тржишта за смрзнуто воће и поврће на европском тржишту?
Индикације марже према коначним малопродајним ценама за смрзнуто воће и поврће нису врло прецизне, јер цијели сектор садржи мноштво различитих производа. Цене се такође разликују између земаља произвођача у погледу врсте, врсте воћа или ораха и квалитета производа. Стога је могуће дати само груби општи преглед развоја цена.

Веома грубо, може се проценити да цена цене, осигурања и терета (ЦИФ) представља око 25% малопродајне цене малопродајног паковања смрзнутог воћа или поврћа.

Најбоља опција за надгледање цијена је упоређивање понуде са понудом од највећих конкурената.

Врло груб распоред цена је приказан у доњој табели:

Табела 2: Размак цена замрзнутог воћа и поврћа

Кораци у извозном процесу

Врста цене

Просечно учешће малопродајне цене

Производња воћа или поврћа
Цијена сировине (цена фармера) 5-20%

Руковање, обрада и продаја расутог производа
ФОБ или ФЦА цена 20-30%

Испорука
ЦИФ цена 35-50%

Увоз, руковање и обрада
Велепродајна цијена (укључујући порез на додату вредност) 60%

Малопродајно паковање, руковање и продаја
Малопродајна цена (за просјечно пакирање од 250г) 100%

Имајте на уму да удео малопродајних цена плаћених фармерима пуно варира између земаља произвођача и врсте производа. На пример, цена која је исплаћена пољопривредницима за воће јагодице има много већи удео у малопродајној цијени од цијене плаћене за већину поврћа.
 
Limeni,ako je tvoj zivot promasen,nije drugima.Drugi imaju porodice i prijatelje

Mora malo da se izadje iz Robaja, nije "humanitarni rad i ljudska plemenitost" kad das turu piva ispred prodavnice.

Jel vam lakše kad iskonstruišete neki ambijant u kom biste voleli da ja živim? :)

Nije problem u vašem tešenju da ja nemam porodicu i prijatelje, da ne izlazim iz Robaja (mada je stvarnost sasvim drugačija, srećna porodica, veoma uspešna deca, žena radi posao koji voli, (ni blizu poljoprivrede) svakodnevno "izlazim iz Robaja" jer živim u gradu, na četvrtom spratu, u Robajama nisam prespavao poslednjih trideset godina....a ipak nisam kao lokaciju naveo Valjevo ili Kraljevo, iako u Kraljevo, veroivatno, silazuiš isključivo pazarnim danom) dakle u svemu tome nije problem, problem je u nesposobnosti da shvatite i prihvatoite realnost u oblasti o kojoj (bismo trebali da) razgovaramo, o malinama.
Vi i tu konstruišete neki svoju bitnost, neke krivce, i iz te konstrukcije kao tražite rešenje.
Rešenje čega, rešenje vaše paranoje?

Kad prihvatite da se svi mi bavimo poslom u oblasti koja je pri dnu lestvice profitabilnosti, važnosti, zahtevnosti, a da se vi malinari nalazite i pri dnu te oblasti, dakle i u toj oblasti postoje mnogi zahtevniji poslovi, da je vaš među najprimitivnijim, ali koji ponekad donese enormnu zaradu, onda ćete moći da rešavate vaše probleme.

Ta samoobmana kako na nešto ne pristajete kako nešto menjate očigledno ne daje rezultate, logično jer je samoobmana.
Jeste li možda uspeli nešto da promenite, i jeste li na kraju pristali ne sve?
Da niste možda uspeli da podignete cenu, ili ste pristali na ono što vam je neko drugi ponudio?


I da, bio bi red (ali vi za red ne znate) da se polemiše i zaključuje samo na osnovu onoga što je ovde napisano.
Ko ja što radim, npr.
Ja sam zaključio da je jevto kulov i primitivac ne zato što sam nešto izmaštao, nego zboig konkretnog čina koji se ovde, na ovom forumu dogodio.
I to sam detaljno i obrazlžio.
Dakle jevtova priroda je koluvska i prostačka.
Srbin iskompleksirani primitivac jer se potpisuje kao Kraljevčanin, stidi se svog sela, porekla, statusa, uz to i oduševljava se nekim tamo Žikom koji ispaljuje nebuloze bez smisla i sadržaja. ali to radi na jeftino teatralan način.
Jeftina teatralnost se može dopasti isključivo određenoj vrsti ljudi.

Tako je to momci moji, sve to se zaključuje na osnovu vašeg pisanja, ne na osnovu mojih konstrukcija.
I ja nešto mogu da pretpostavim, ali kad pretpostavljam ja se i ogradim, ovo što sam napisao tvrdim, ne pretpostavljam, jer to čitam ovde.
 
I da, bio bi red (ali vi za red ne znate) da se polemiše i zaključuje samo na osnovu onoga što je ovde napisano.
Ko ja što radim, npr.

u Robajama nisam prespavao poslednjih trideset godina..

U Robajama sam uvek.

Vidis kako se sam zapetljas u svoje lazi.
Iznapusavali te na temi sljive pa tamo ne komentarises dva meseca nego dodjes ovde da pametujes a malinu ne znas ni da nacrtas.
Prvo si bio najpoznatiji uzgajivac sljive u selu " samo pitaj u Robaje ko gaji sljivu i uputice te na mene" pa ispade da lazes, pa imas hektare visnje koju izgleda gajis na terasi " na cetvrtom spratu"..
Koliko covek, ako se tako mozes nazvati, mora da bude bolestan da izjavi kako mu je cerka " pobegla u Ameriku zbog malinara"?
Sta je sledece, da te zena ostavila zbog malinara?

Bas ako te interesuje ja sam rodjeni Kraljevcanin kao i moj otac i deda a malinu eto igrom slucaja gajim na tastovim njivama.
Covek 72 godine pa ne moze da radi a jos mu teze da zemlja stoji u parlogu a ja u penziji, vremena i volje imam pa polako.
Inace sam iz vojnicke porodice pa sam nastavio tu tradiciju a ovoj drzavi i vojsci sam za JEDAN DAN sacuvao i ustedeo vise nego sto ti mozes za dva zivota.
A "neki tamo Zika", kome se ti podsmevas, je jedan od desetina hiljada ljudi u Srbiji koji su u pljackaskoj privatizaciji izgubili posao i to sto on nije skolovan i elokventan pa ne ume da sroci svoju muku sto je ostao na ulici posle 30 godina rada u rudniku ne znaci da " ispaljuje nebuloze bez smisla i sadrzaja" nego si ti slep i gluv da shvatis jer te njegova muka ne pogadja al ti bude lakse kad vidis da "ima i gore".
 
Nije problem u vašem tešenju da ja nemam porodicu i prijatelje, da ne izlazim iz Robaja (mada je stvarnost sasvim drugačija, srećna porodica, veoma uspešna deca, žena radi posao koji voli, (ni blizu poljoprivrede) svakodnevno "izlazim iz Robaja" jer živim u gradu, na četvrtom spratu, u Robajama nisam prespavao poslednjih trideset godina....

Vec je to neuspeh sto su ti deca napustila zemlju u kojoj su se rodila.Ako sutra i moja deca odu,a verovatno ce tako biti,ako ne bude korenitih promena u zemlji,ja cu to smatrati svojim velikim licnim neuspehom.Ti si paradigma zla koje je unistilo ovu drzavu i drustvo.Ponizavas CASNO I PLEMENITO zvanje seljaka-poljoprivrednika.Iz tvojih postova izbija onaj zadah malogradjanstine,zadah od koga se ledi krv u zilama.Posto si malogradjanin,nisi sposoban ni za kakav veci intelektualni domet,ali si sposoban da budes poltron,koji se ni u jednoj poruci nije ogradio od primitivizma tzv. liberalnog kapitalizma,citaj primitivnog,brutalnog,pljackaskog...koji vlada u ovoj zemlji i cija si i ti zrtva,kao i tvoja deca.Ocigledno je da ne volis posao koji radis i ponosis se sto ti zena nema veze sa poljoprivredom,to je jos jedan tvoj zivotni neuspeh.Kao svestan,odgovoran gradjanin nisi se nijedanput pobunio protiv naopakog sistema koji vlada u ovoj zemlji,nemas empatije za muke svojih sunarodnika.Zato sto ti ovo nije ni na kraj pameti dok slavis lopovski sistem:


https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2018&mm=07&dd=11&nav_category=16&nav_id=1417881




Zato sto ne vidis nista lose da ti deca budu u stranom svetu konzumenti potrosackog drustva, i koja tamo gde su nikome nista ne znace,vec samo mogu biti objekat iskoriscavanja,zato si ti zlo.

- - - - - - - - - -

Malograđanin je odrasla osoba, čija interesovanja su ono što spada u materijalno i svakidašnje, a čiji mentalitet nastaje iz skladišta gotovih ideja i konvencionalnih vrednosti njegovog ili njenog vremena. Rekao sam „odrasla osoba“ zato što je dete ili adolescent koji liči na malog malograđanina samo papagaj koji oponaša već dokazane prostake, a lakše je biti papagaj nego biti bela vrana. Reči „prostak“ i „malograđanin“ skoro su sinonimi: jedino što odlika prostaka nije toliko malograđanski konvencionalizam, koliko prostota nekih konvencionalnih pojmova. (NABOKOV – Malograđani i malograđanština)



- - - - - - - - - -

Pristao bih da živim, ako mora tako biti, među divljacima,u vihoru revolucije ili u bezumnom vrtlogu rata. Na sve bih pristao, samo ne na malograđanski život koji nikad ni u čemu ne pokazuje ni veličine ni lepote ni prave radosti, jer je u njemu sve otrovano predrasudama i ukaljano računicom koja se uvlači do najskrovitijih dubina ljudskog života, do u osmejak sa kojim čovek čoveku kaže: Dobro jutro!, do u bračnu postelju, do na samrtnički log. A ta računica nije samo bezdušna nego i potpuno pogrešna. (IVO ANDRIĆ Znakovi pored puta)
 
Prvo si bio najpoznatiji uzgajivac sljive u selu " samo pitaj u Robaje ko gaji sljivu i uputice te na mene" pa ispade da lazes, pa imas hektare visnje koju izgleda gajis na terasi " na cetvrtom spratu"..
Robajama.
Padeži.
Pa odluči se, ne izlazim iz Robaja ili imam višnje na terasi?

Eto kakva ti je sposbnost zaključivanja, šeta od, ne izlaziš iz Robaja, do, imaš višnje na terasi.

Ne može to tvoj linearni um da skapira, on razmišlja po jednostavnim šemama, sve iole komplikovanije mu se čini nemogućim.
Ne može da shvati da neko živi u gradu i da svako jutro pređe desetak kilometara do sela, do posla.
Ne uklapa se u poznate šeme, pa je plitak um zbunjen, sistem se raspada, izbacuje sulude zaključke.

To je to, tako kako jednom zaključiš da ja ili ne izlazim iz sela, a drugi put da ga ne viđam, e takvi su ti zakljkučci i o onom jadnom "svetom Žiki" ili o onim mučenicima sa teme o šljivama.
Te neznalice (koje svoje znanje dokazuju guglanjem latinskim naziva insekata koje uredno stave u zagradu) i imaju za cilj da fasciniraju,
I vidim uspevaju, takve poput tebe, takođe neznalice.

Bas ako te interesuje ja sam rodjeni Kraljevcanin kao i moj otac i deda a malinu eto igrom slucaja gajim na tastovim njivama.

E ovo je značajno, ovo se često sreće, neko nasedne na demagogiju o budućnosti Srbije u poljoprivredi, o super zaradama, o oživljavanju sela, i ostale prazne fraze, i pomisli, sad ću da se obogatim jer sam shvatio.

I kad se ispostavi da od toga nema ništa krene da kmeči okolo i da traži krivce, ne shvatajući da je jedini krivac on sam jer je pogrešno zaključio.
I takvi kao ti prave viškove na tržištu, i takvi kao ti smetaju ozbiljnim domaćinima.

Za razliko od tebe, ja sam iz porodice koja se šljivom bavi vekovima, zna se da je moj kraj, a ja verujem i moja porodica, učestvovala u čuvenom poslu izvoza suve šljive u Ameriku, polovinom devetnaestog veka.
Učestvovala u smislu da je sušila i prodavala šljive lokalnim trgovcima, i da je ta šljiva na kraju završila u Americi, kao prva roba koja je iz Srbije stigla u Ameriku.

Za razliku od tebe, koji je banuo u malinarstvo i sad se pravi pametan, svi moji su se šljivom bavili, od šljive su porez plaćali, zemlju kupovali, i sve za šta je trebalo para, ostalo, žito, krave, povrće.... im je služilo za ishranu, jedoini novac je od šljive stizao.
Ja sam u šljivama prohodao, o šljivama sam učio u srednjoj školii i na fakultetu, od šljive živim...i sad ćete ti i tebi slični da mi nešto pričate.

Da, sa ponosom kažem, pitaj koga god u selu, mom i par okolnih, pitaj za nekoga ko se ozbiljno bavi šljivom i svi ćete na mene uputiti.
A to sam pomenuo jer je neko ovde zaista prolazio kroz moje selo (zapazio je neki čudan natpis) pa sam čoveka pozvao da proveri.
Možeš li ti to za sebe da kažeš?

Dakle, sposobnost zaključivanja, nula.
Pa ti i dalje zaključuj i dalje se vodi svojom logikom.
Dospećeš onde gde si i sa malinom dospeo.


Jevto, zmaju
Opet citati?
Kanda ti ne ide sopstveno razmišljanje?
Ali bolje i to jer si do sad, kad god si se usudio da sam nešto smisliš, debelo omanuo.
Mada, postoji već na ovom ebenom internetu i dijagnoza za tekve koji guglaju, guglaju, pa kad izguglaju nešto, oni prekopiraju i misle da su pametni, al pusti ti njih, bolje i tako dok se ne osposobiš (ako ikad) da sam iz svoje glave nešto pametno smisliš.

Vec je to neuspeh sto su ti deca napustila zemlju
Fraza, i to glupa.
Šta bi onda bio uspeh?
Da ostanu i da beru maline ili kupe šljive, za koje god pare?

Ne bih s tobom o deci, ne umeš ti to da ceniš, ali samo ovo, uspreh (ne moj, njihov, moj je samo ponos) je kad možeš da biraš hoćeš li da radiš u Beogradu, Braseloni, San Fracisku..ili gde god.
Za sad je jedna izabrala San Frsancisko, druga Beograd, kako će dalje birati ne znam, ali sam ponosan na to što mogu da biraju.
 
Limeni,zasto kao covek iz struke unizavas svoj posao?Kako nemas sirinu pogleda,koju ima svaki pravi domacin?
Zasto ne volim termin zanimanje ?Zato sto je ponizavajuci i za posao koji covek obavlja,kao i za samu licnost.
Jako je bitno da covek ceni posao koji radi,tako ce znati da ceni i druge poslove i ljude koji ih vrse.
Za "zanimanje",u engleskom govornom podrucju koristi se izraz colling,sto znaci poziv.U smislu Bozje promisli,odnosno poziva,koji je uputio coveku.Dakle,covek je duzan da najbolje sto zna vrsi svoj poziv (i stalno se usavrsava),znaci da vrsi Bozju volju.Isto znacenje ima rec beruf u nemackom jeziku.
Imas pogresan stav da je mnogo bitna slozenost posla koji neko obavlja.Ne,vecina poslova,cak i onih veoma placenih,su sablonski.Inzenjerski poslovi su obicno sablonski,cak i lekarski,da ne pominjem bankarski ili svestenicki poziv.
Stvar je u monopolu,jer Bog po svojoj promisli,koja je ljudskom umu nedokuciva,bira ljude u odredjene pozive.A Bozji autoritet je neupitan.To je temelj na kome pociva zapadna civilizacija,kojoj,koliko vidim,se tako iskreno divis.
Setices se,pre par dana sam ti citirao izjavu nemackog studenta agronomije,u kojoj je naglasio cenjenost tog poziva u nemackom drustvu.
I zato,iskreno se nadam,ubuduce ces paziti da ne pljujes ni po svom poslu,ni po malinarskom,ni po nekom drugom.
Nikada,koliko dugo pisem na ovom forumu,nisam nijedan posao oznacio kao manje vredan,niti smatram da je dobar poljoprivrednik nesto nize od dobrog guvernera neke centralne banke.
Nacin na koji razmisljas,nazalost je svojstven nasem drustvu,i neminovno vodi u komplekse nize ili vise vrednosti.
 
Nije problem u vašem tešenju da ja nemam porodicu i prijatelje, da ne izlazim iz Robaja (mada je stvarnost sasvim drugačija, srećna porodica, veoma uspešna deca, žena radi posao koji voli, (ni blizu poljoprivrede) svakodnevno "izlazim iz Robaja" jer živim u gradu, na četvrtom spratu, u Robajama nisam prespavao poslednjih trideset godina...

Ne može da shvati da neko živi u gradu i da svako jutro pređe desetak kilometara do sela.

takvi kao ti smetaju ozbiljnim domaćinima.

E pa lepo Gvozdene sa "cetvrtog sprata", trebalo je malo vremena ali eto docekah da ti proradi "seljacki gen" pa da otkrijes ko si i sta si.
Nije valjda da ti Gvozdene sebe smatras "ozbiljnim domacinom" pa ti ja smetam?
Pa ti si sa svojih 53 godine docekao da te izdrzava zena, koja do duse " radi posao koji voli" dok ti, u pokusaju da napravis privid da si koristan "predjes svako jutro desetak kilometara do sela"...prskas malo po vocnjaku bez maske, popijes pivo ispred prodavnice pa pravac kuci.. Nesto slicno onom Ziki kojem si se podsmevao uz razliku sto on pokusava da zivi od svog rada dok si ti cist trosak.:ppozdrav:

Ja sam u šljivama prohodao, o šljivama sam učio u srednjoj školii i na fakultetu, od šljive živim...i sad ćete ti i tebi slični da mi nešto pričate.
Bravo Gvozdene, eto "posrecilo ti se" pa "radis" u struci.
Sa svojim "vekovnim" iskustvom i fakultetom gde si ucio o sljivama mozda bi mogao da budes sudija na rakijadi u Pranjanima?

Za razliko od tebe, ja sam iz porodice koja se šljivom bavi vekovima, zna se da je moj kraj, a ja verujem i moja porodica, učestvovala u čuvenom poslu izvoza suve šljive u Ameriku, polovinom devetnaestog veka.
Učestvovala u smislu da je sušila i prodavala šljive lokalnim trgovcima, i da je ta šljiva na kraju završila u Americi, kao prva roba koja je iz Srbije stigla u Ameriku.
U jbt, sad se malo pravis vazan Gvozdene sa cetvrtog sprata, nije bitno sto nemas pojma cime su se bavili ali bitno je da ti "verujes" pa mora da je tako.
Dobro si ti to zakljucio, mislim logika ti je neoboriva ako "se zna da je tvoj kraj" poznat po sljivi onda MORA BITI da su i tvoji prodavali sljivu lokalnim trgovcima pa pravo u Ameriku..
Jesi li "iz porodice koja se sljivom bavi vekovima" ili "verujes" da jesi?
Evo moj deda po majci je iz Kisnice(KiM) kao i njegov otac odnosno moj pradeda a to mesto je poznato po rudniku cinka pa JA VERUJEM da je moja porodica ucestvovala u izvozu cinka..mislim sta bi drugo radili kad SE ZNA da je taj kraj po tome poznat..:osmeh:
 
Izgleda da je ipak tačno ono da ispod šlema mozga nema.

Objašnajvaš, napišeš velikim, štampanim slovima, ćirilicom, nactraš, obojiš, ali ne vredi, ne može to da shvati, pa to ti je.

Valjda je to i normalno za nekoga iz profesije u kojoj je nekim podnivoima zabranjeno da misle, nego imaju da slušaju i izvršavaju naređenja.

Kažem imam voćnjake, nekoliko hektara, postavljao slike, ne vredi, opet kaže, izdržava te žena.
A pazi ko to kaže, prizetko!

a malinu gajim na tastovim njivama.
Pa možeš li korak unapred da razmisliš?
Samo jedan korak jbt.
Ti, koji na ženinom imanju pokušavaš nešto da zaradiš, drugome spočitavaš da ga izdržava žena, bez i jednog jedinog razloga za takav zaključak.

U jbt, sad se malo pravis vazan Gvozdene sa cetvrtog sprata, nije bitno sto nemas pojma cime su se bavili ali bitno je da ti "verujes" pa mora da je tako.
Ej, mnogo si bre glup, jebote!
Radi se o devetnaestom veku, o prvom poslu sa Amerikom.
Zna se da je i suva šljiva iz okoline Valjeva otišla put Amerike u tom poslu, zna se i koji valjevski trgovac je učestvovao u tome, zna se da su se svi, pa i moja porodica bavili šljivom u to vreme, ali da li su oni, moji preci, te godine prodali baš tom trgovcu, da li im je šljiva rodila, da li ih je pobio grad, to stvarno pojma nemam, otud ograda da verujem da jeste ali da nisam siguran.

Sagniglavupasitravuglupsinisitiupravu.



Jako je bitno da covek ceni posao koji radi,tako ce znati da ceni i druge poslove i ljude koji ih vrse.

Ja veoma cenim posao koji radim, i cenim svaki pošten posao.
Ali ceniti i precenjivati nisu iste stvari.
Ja svoj posao, i posao u poljoprivrdi uopšte, ne precenjujem, gledam racionalno na njega.

niti smatram da je dobar poljoprivrednik nesto nize od dobrog guvernera neke centralne banke.
Niže je nedefinisan pojam.
Niže na kojoj lestvici?
Na lestvici dostojanstva, poštenja, pristojnosti, nije niže.
Nije ništa manje dostojanstveno baviti se poljoprivredom nego bilo čime drugim, niti manje pošteno, manje pristojno.
Ali na lestvicama zahtevnosti, kompleksnosti, iz toga porističe i profitabilnosti, je itakako niže.

I ne mora se ići do nivoa guvernera, može se to videti i dokazati na običnom, pominjanom, primeru frizerke.
Svaka, ali baš svaka frizerka može da bere maline, ali ne može svaka malinoberačica da šiša.
Nije manje časno brati maline, ali je manje zahtevno, jednostavniji je posao, svako može da ga radi.
A da bude guverner ili frizerka ne može baš svako.

To može da se čita ovako ili onako, kao pokušaj omalovažavanja ili racionalno sagledavanje, ali jedino što ne može je da se kaže da to nije tačno.
Jer jeste.
I što je toliki problem prihvatiti tu istinu, da se bavite poslom koji svako može da radi?
Zar bi nekome bilo išta lakše kad bi se ta istina prećutkivala?

A ovo oko boga, njegovih nekih uticaja, ne bih o tome.
Pokušavam da sa vernicima ne pričam o njihovim, po mom sudu, zabludama, jer su nekad ta vaša uverenja toliko jaka da sve što se ne uklapa u to smatrate uvredom.
Čak nekad pokušavate i boga samog da branite od onih koji u njega ne veruju, što je apsurd samo po sebi.
 
Nazad
Vrh