Chat u malinarstvu

@2pan
Zanimljiva opazanja imate...

- - - - - - - - - -

Zanimljivo mi je da sta god napisem uvek se nadje neko ko ce stvari da iskonstruise onako kako to njemu odgovara. Ipak drago mi je da se cita sve sto napisem siguran sam da ce se neke ideje roditi...
 
Ako bi razvijali neke teorije ono sto se meni cini najverovatnijim je da @pp u stvari radi za ovaj forum kontrirajuci na sve i svasta, provocirajuci ljude i izazivajuci bilo kakvu reakciju (najcesce negativnu) navodi ljude da mu odgovaraju povecavajuci samim tim i broj poruka i broj pregleda..
Zato se i "uhlebio" na temi koja direktno ili indirektno pogadja veliki broj ljudi..eto malo stiva za razmisljanje.:osmeh:

Sa ovim sto si napisao se slazem u potpunosti, niti mi je bila namera da ubedjujem bilo koga da svoj rad ne racuna.
Ono sto meni pravi problem je sto sam ja u invalidskoj penziji i dok kod mene u njivi ja radim kad mogu i koliko mogu, napravim pauzu kad meni odgovara..itd..kada bih radio za dnevnicu stvari bi stajale drugacije i zbog toga ja svoj rad ne racunam, recimo da ne zasluzujem tu dnevnicu..:ppozdrav:

Ovo što radi pp je čist primer trolovanja. Cilj mu je da razvodni diskusiju i zatrpa smislene postove i da se umesto diskutovanja o realnoj problematici, u kojem bi mogli da se lociraju problemi i predlože rešenja komentariše o njegovoj ličnosti i različitim nebulozama. Trolovanje se svugde sankcioniše, ali je možda moderaciji ovde dobrodošlo zbog veće aktivnosti na forumu.

Zašto to radi, ja nisam sigurna, ali ima jedan član u Dušanovom zakoniku koji sebrima zabranjuje zborove, jer vlast mora da kontroliše o čemu se sebri dogovaraju i razgovaraju, da im ne bi svašta padalo na pamet.

Nemojte kvotovati njegova pisanija, zato što mu taj način pomažete da zatrpa temu.
 
@snezana

Pa zar ja ni
sam upravo hiljadu puta pisao o raznim resenjima? Kako god pisao uvek se nadje neko ko ce da sumnja u to ili neko ko ce u startu da napise e to ne moze, nije moguce i gomila drugih razloga koji su uglavnom izgovori.


 
Nije problem u resenjima, nego u onih "hiljadu puta". Nije da sam bas neki obozavalac malinara (malinom se bavim iz hobija), ali brate kad god udjem na ovu temu vidim tebe kako vrtis istu pricu 3 GODINE!!! Nijedan post ne ostaje bez tvog odgovora, ubedjivanja, nudjenja resenja koje si ponudio i pre 3 godine, pola foruma je u fazonu "pusti budalu", druga polovina se lako popaljuje i mačuje sa tobom. I ti i dalje u istu ploču bijes. Nek si i stoput u pravu, ali je pravo pitanje ZAŠTO TO RADIŠ? Ajde otvoreno napiši...
 
@2pan

Stvari posmatrate iz samo jednog ugla. Evidentno je da su isti problemi godinama a da proizvodjaci te probleme pokusavaju da rese uvek na isti nacin, ocekujuci valjda da ce ista resenja godinama ponavljana dati drugaciji rezultat. Naravno da se to nece desiti i zato sam ja predlozio resenja iz sveta koja bi mogla ovde da se primene na osnovu moga dosadasnjeg iskustva. Radim sve sa ciljem da pomognem, da se problemi rese. Za razliku od drugih ja obecavam jedino rad i pozrtvovanost a to nije popularno... Popularno je reci kako ce se problemi sami od sebe resiti ili kako ce neko nesto nekome pokloniti.
 
Znaci resili smo, poznavalac je vlasnik foruma :)
Ma ja to onako laicki da malo razbijemo monotoniju.
Ako bi se gledalo KO ima neke koristi od njega i njegovih "resenja" lako se dodje do dva moguca izbora, ili je covek bolestan-vuce neke komplekse koje ovde leci dobijajuci kakvu takvu paznju ili je cilj njegovog pisanja dizanje tenzije a samim tim i veci broj poruka i pregleda.
Znaci, po meni, korist od ovakvog (autisticnog) ponasanja se ogleda samo u vecem broju poruka na temi.
Covek prica godinama o hiperprodukciji i da ce se stvari normalizovati kad se malina povadi pa pre neki mesec obrne pricu kako sad treba saditi malinu jer "treba raditi sve kontra od onoga sto radi vecina"...samo kontriranje i izazivanje neke reakcije.
Ni jedan post, bez obzira kome je upucen, ne prodje bez njegove replike pa ako je bolest onda je grehota da mu se to podgreva i raspiruje davanjem paznje a ako mu je to posao onda neka lepo kaze pa da svi damo doprinos.
 
@Srb1n

Kako da prokomentarisem ljude koji godinama dozvoljavaju da ih jedni te isti predstavnici ''varaju'' pri tome nikad ne uspevsi da dodju do pravog i odrzivog resenja. Moja resenja su dobra a to sto vi sve pogresno razumete je vas problem. Napisao sam, hiperprodukcija je, bolja vremena ce doci kada se proizvodnja maline svede na neku normalnu meru. U situaciji kada je hiperprodukcija u pitanju i kada su cene u otkupu na granici rentabilnosti sta mislite kako ce se ljudi ponasati? Na nekom uzorku ovde samo na forumu, vidim da ce mnogi smanjivati povrsine ili u potpunosti izaci iz proizvodnje jer, ne poznaju posao, nemaju viziju, ili mozda ne mogu da izdrze da rade jos godinu dve na pozitivnoj nuli. Znajuci sve to, ja kazem da malinu treba saditi sada ko mudro, pametno, razborito i dugorocno razmislja shvatice da sam ja u pravu.

To je moje misljenje i moj stav... A to ko je prolupao i slicne stvari, neozbiljno je od jednog gospodina poput vas da dodju takve reci samo zato sto drugacije razmisljam... Ali dobro svako zna svoj nivo...

- - - - - - - - - -

Ja iznosim svoj stav i gledam dugorocno, dajem prognozu koja moze biti i pogresna. Ali, znajuci nas narod, znajuci koliko smo nestrpljivi da bilo sta zaradimo, shvatajuci krizu u kojoj se nalazimo jer nema novca , znajuci da nikad nismo imali viziju ni u cemu, vec smo se uvek ponasali kao vecina(vidi komsija ima maline zaradio novac hajde i ja da posadim) tj uvek je vecina bila povodljiva i naivna , jer bum proizvodnje maline i povecanih povrsina dosao je najvecim delom od onih koji su u malini videli brzu laku zaradu... Znajuci sve ovo mislim da sa pravom smem da prognoziram da ce u narednim godinama doci da drasticnog pada proizvodnje i povrsina sto je za pametne i trezvene ljude dovoljno da sami zakljuce kako ce se to odraziti na otkupnu cenu i sta im je po tom pitanju pametno ciniti. Eto nadam se da je sada @Srb1n jasno kada kazem da malinu treba saditi kada svi odluce da je vade ili da smanjuju povrsine.
 
Brate poznavaoce, izbegavas odgovor... ZASTO? Niko nije toliko dokon bez motiva da radi to sto radis... Ne pitam te sta nudis, pitam ZASTO nudis! Ne okolisaj... Lep, tacan odgovor: Ne smem da kazem, lobiram za hladnjacu, ocu da budem preCednik drustva malinara kad porastem, ocu da me unajmite kao konsalting menadzera, napušim se pa ložim masu... Stagod, samo daj taj jedan odgovor i priznajem te za gurua modernog malinarstva u Srbiji
 
@amper91

Mi zaboravljamo jednu stvar nasa prehrambena inddustrija je unistena, ono preraddnih kapaciteta sto je nekako prezivelo pljackasku privatizaciju nedovoljno je da preradi sve kolicine poljoprivrednih proizvoda koje nasa zemlja proizvede. O trzistima koje smo izgubili nema potrebe pisati, tako da sta nam onda preostaje, cemu da se nadamo kada proizvodimo samo sirovine koje uzgred proizvode i drugi... Cene skoro svih proizvoda ove godine su izuzetno niske jer jednostavno na trzstu evrope svega je u ponudu u vise nego dovoljnim kolicinama i zato su cene takve kakve su. Moramo jacati nase preradne kapacitete a drzava mora naci nacina kako proizvodjacima da pomogne, subvencijama i slicno, treba naci model koji ce biti odrziv.

Vidite ovo ste lepo napisali... Ja na ovo stalno i potenciram, drzavna industrija je delom unistena,a velikim delom prepustena pojedincima na koje ne moze ili nece da utice... Sami kazete da drzava mora naci nacina da pomogne ali i zastiti u svakom pogledu proizvodjace, ali drzava nesto nema sluha za to, vec sve vise opterecuje tog istog proizvodjaca, primera radi uvodjenje doprinosa za sezonske radnike, moze li to sa ovim kretanjima cena poljo proizvoda... Drzava umesto da olaksa i pomogne, ona uzima sebi i na svaki nacin gleda da ne pomogne, moj primer, kupio sam pumpu za navodnjavanje, creva kpk, ventili i ostalo za navodnjavanje i kupim prskalicu, odem da predam za povracaj kad kazu NE MOZE SVE ZAJEDNO, od ove god je razdvojeno po grupama, sistemi za navodnjavanje, alati za zastitu bilja, priključci...a jedno domacinstvo moze da konkurise u jednoj grupi, znaci morao sam da biram izmedju povracaja za prskalicu ili sistema za navodnjavanje... Zasto to nije kao do sad, moglo da se kupi do 300 000din stagod za poljoprivredu, znaci trazi se nacin da se sto manje da, a sto vise uzme...
 
@Vlada Nikolic

Moje informacije su da izvoz nesto znacajnije nije krenuo a trenutne cene na bazi fco Srbija su: za rolend 1,55-1,60 eur i za griz oko 0,90 eur. Rolend ima tendenciju rasta a griz tendenciju pada. Ali ne treba zaboraviti da su im lageri puni i da su pred ovu sezinu rolend kupovali na 1,40 eur. Oni mogu da taktiziraju, nemaju pritisak nabavke a pogotovu ne ovakve robe koja se trenutno nalazi u hladnjacama. Budjava, peckava, lose boje, mali procenat rolenda sto poskuplje preradu a robu cini neatraktivnom uz veliki rizik od reklamacija. Na pocetku sezone primetan je povecan broj reklamacija na malinu zbog prisustva budji.
 
@amper91

Greska drzave, mislim da drzava ne razume realne probleme poljoprivrede ili se namerno pravi da ih ne razume. Trebalo bi uvesti subvencije izvrsiti rejonizaciju vocarske proizvodnje o cemu se uveliko prica, komasaciju itd itd. Nacina da drzava pomogne ima na pretek e sad zasto to drzava ne radi aktivnije... Ja zato potenciram ako je drzava takva kakva je, hajde onda zajedno da vidimo da se organizujemo i stvorimo bolje uslove za rad. Drzava ima more problema i zato ne stize sve da ih resi pa je tako i sa poljoprivredom.
 
PP

dDsta si se zezao,moras poceti nesto da radis.Ima da ides u fabriku,kod stranog investitora,za bolje nisi....Sad ce i minimalac da podignu i Bog da te vidi....
 
@amper91

Greska drzave, mislim da drzava ne razume realne probleme poljoprivrede ili se namerno pravi da ih ne razume. Trebalo bi uvesti subvencije izvrsiti rejonizaciju vocarske proizvodnje o cemu se uveliko prica, komasaciju itd itd. Nacina da drzava pomogne ima na pretek e sad zasto to drzava ne radi aktivnije... Ja zato potenciram ako je drzava takva kakva je, hajde onda zajedno da vidimo da se organizujemo i stvorimo bolje uslove za rad. Drzava ima more problema i zato ne stize sve da ih resi pa je tako i sa poljoprivredom.

A da li je moguce da obican covek nesto organizuje u takvoj drzavi i pored pojedinih koji imaju dobre uslove za rad? Ja opremu za navodnjavanje i prskalicu nisam kupio da bih kitio jelku za n.g vec za proizvodnju, a bojim da bi i sa nekim krupnim stvarima prosao isto..
 
PP

Ti si tezak slucaj.Ne znas nista da radis,jezike ne znas.
Spediter nisi,hladnjacar nisi,kamiondzija,ne bih rekao....

- - - - - - - - - -

Vidite ovo ste lepo napisali... Ja na ovo stalno i potenciram, drzavna industrija je delom unistena,a velikim delom prepustena pojedincima na koje ne moze ili nece da utice... Sami kazete da drzava mora naci nacina da pomogne ali i zastiti u svakom pogledu proizvodjace, ali drzava nesto nema sluha za to, vec sve vise opterecuje tog istog proizvodjaca, primera radi uvodjenje doprinosa za sezonske radnike, moze li to sa ovim kretanjima cena poljo proizvoda... Drzava umesto da olaksa i pomogne, ona uzima sebi i na svaki nacin gleda da ne pomogne, moj primer, kupio sam pumpu za navodnjavanje, creva kpk, ventili i ostalo za navodnjavanje i kupim prskalicu, odem da predam za povracaj kad kazu NE MOZE SVE ZAJEDNO, od ove god je razdvojeno po grupama, sistemi za navodnjavanje, alati za zastitu bilja, priključci...a jedno domacinstvo moze da konkurise u jednoj grupi, znaci morao sam da biram izmedju povracaja za prskalicu ili sistema za navodnjavanje... Zasto to nije kao do sad, moglo da se kupi do 300 000din stagod za poljoprivredu, znaci trazi se nacin da se sto manje da, a sto vise uzme...

Je li to republicki konkurs?

Gde je taj pargraf u pravilniku?


http://subvencije.rs/wp-content/uploads/2017/04/Подстицаји-за-примарну-биљну-производњу.pdf
 
Nazad
Vrh