Chat u malinarstvu

Cena i da dostigne 130 kao prosle godine nevredi koliko sam popizdeo sa cenama pominjanim ispod 100.

Mislim da je vreme da se od maline dizu ruke.....
Pored mene vec ima ljudi koji nisu ni brali ove godine...

U raski je u sredu sastanak u vezi maline...
Samo mi nije jasno da zbog ove cene samo proizvodjaci bataljuju malinjake,
kako to da zbog niske cene nijedna hladnjaca nije batalila svoj rad.
 
Sta je ovo postovane kolege,ni jedan iz crne trojke se neoglasava?:sta:

Cujem Bler je ponovo tajno u BG -u.Mozda su kod gazde na nekom predavanju....Voli on to tako da inkognito face to face da instrukcije.Kao i 2015 - te...

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=02&dd=25&nav_id=962046

Ne znam je li im dozvoljeno da hvataju beleske,jer ce usmeno tesko sta zapamtiti....Mozda ono prvo i poslednje sto kaze....:haha:
 
@jevto

Bas lepo odlicno, obzirom da sve znate vidim da imate informacije znaci li to da cete se angazovati da udjete u posao i da ostvarite ekstra profit. Ja ne razumem zaista kako neko ko toliko zna nece da radi i da zaradi? Imate moj model, udruzite se vodite vi sve to zaradite ekstra novac i posto ste vi filantrop onda taj novac podelite svojim zadrugarima...

Eto ima resenje, ili vi samostalno da krenete u posao ili da organizujete udruzenje...

Izgovori kako ne mozete iz ovoga ili onoga razloga se ne uvazavaju jer ako neko zaista nesto zeli on to i uradi...
 
Za 2017. bi bilo 2.5e izvoz, a 1.1e otkup. Znači da se razlika otkupa i prodaje povećala za skoro 0.5e, što bi značilo da je to ekstra profit.

Interesantno da poljski hladnjačari imaju krajnje skromnu razliku, gledanu u odnosu na nas. To znači da su troškovi hladnjačara daleko manji kod njih.
 
Za 2017. bi bilo 2.5e izvoz, a 1.1e otkup. Znači da se razlika otkupa i prodaje povećala za skoro 0.5e, što bi značilo da je to ekstra profit.

Interesantno da poljski hladnjačari imaju krajnje skromnu razliku, gledanu u odnosu na nas. To znači da su troškovi hladnjačara daleko manji kod njih.

Da,da tamo u toj Poljskoj struja je daleko jeftinija nego ovde,kao i troskovi radne snage....Ma tamo se radnici uopste i ne placaju,oni rade iz ljubavi prema malini,prema hladnjacama,prema Evropi!:haha:

- - - - - - - - - -

@PP

 
@jevto

Pominjete velike profite hladnjaca a kazete da se razumete u ekonomiju? Smemo li bilanse da gledamo, pustimo price hajdemo da pogledamo srz svake firme a to su finansijski izvestaji, tamo sve pise.

Ja tako znam, mene kamioni avioni i lepota ibjekata ne interesuje jer zelim da vidim kako oni posluju i kako stoje....
 
Tek će za 2018. godinu biti zanimljivo pogledati grafikon.
Cena izvežene maline manje više stoji na 2.5e dok se cena otkupa srozava na 0.6-0.7e, pa čak i manje.
A i količina otkupljene maline će ove godine biti daleko ispod prošlogodišnje, možda 60% od prošle.
 
@jevto

Dok god budete pisali i tako razmisljali vi rezultat ne mozete napraviti. Drzava da vam pomogne ne moze, pomagala vam par puta vi niste znali da iskoristite, prvo vam bila ponudjena javna skladista odziv nikakav. Drugo par hladnjaca drzava izgradi one sve od reda propadose. Na sta me to navodi, jednostavno vi bi sve da vam neko nesto da a sami da se potrudite necete, ne zelite da prihvatite rizik. Pomoc ne znate da iskoristite jer postavljate ljude (koji nemaju reference jer one su nepotrebne za posao, kome to jos treba, dovoljno je da se on trudi i da je bucan) koji ne poznaju materiju.
 
Ako je poznavalac prilika u pravu, a do sada jeste bio, i prognozira da će 2019. godina za proizvođače da bude još gora, onda će otkup pasti na 30.000t, a to po matematici stvari znači i da će hladnjačarima biti isto crna godina.
Ako ne može da postoji ta sprega proizvođač-hladnjača, onda ostaje da proizvođači grade hladnjače i hladnjačari sade maline, pa nek namiruje svako sebe.
 
@brka45

Sta god ja da napisem nebitno je, nas mentalitet je takav, ljudi svoje stavove ne menjaju. Znajuci nas mentalitet i znajuci sta se u proslosti desavalo scenario je sledeci, ove godine mnogi ce izaci iz proizvodnje, neki ne mogi da izdrze vise, neki su se razocarali jer nema brzih i lakih para, oni pak treci ne zele da zavise od radnika itd itd , uglavnom mnogo razloga za smanjivanje povrsina sto ce se i dogoditi. Znaci da od 2020 mozemo ocekivati opet dobru otkupnu cenu. Za 2019 jos ne bih smeo jos da prognoziram jos uvek je rano...

- - - - - - - - - -

I evo @brka45 dajem svima savet besplatan pa i vama, zapisite datum, napravite screenshoot, sada malinu ne treba vaditi kao sto ce vecina da uradi sada je treba saditi... Neko ce reci, vidi budale kaze da sad sadimo kad svi malinu hice da vade, ali poenta nije da je imamo kada je svi imaju, nego da je imamo kada je niko nema , kada je malo ima jer tada ce normalno i cena u otkupu biti veca. Samo moje razmisljanje...
 
Nego, kako to da je razlika između izvozne i otkupne cene bila 1e godinama, pa onda 1.5e prošle godine, a sada se približava na 2e. Zašto se povećava kada su troškovi hladnjače manje više isti?
I kako to da je poljacima 0.5e dovoljno? Ili oni godinama svesno prave gubitak.

I zašto smanjivati površinu pod zasadima kad se proda sve što je proizvedeno?
 
Zasto volim ovog coveka?




Zato sto ga oni mrze.A mrze ga zato sto kad je umro nisu mogli da nadju njegovu neishabanu bluzu u Kremlju da ga u njoj sahrane. (imao je samo dva odela)
Dakle nije bio lopov!
A kad je poceo rat,poslao je svog sina na prvu liniju fronta u cinu nizeg oficira.Nemci su ga zarobili,kao i druge sovjetske vojnike.Herojski se drzao prilikom mucenja.Kasnije kada je feldmarsal Pauels zarobljen u rusevinama Staljingrada,Hitler je ponudio razmenu,za sina Josifa Staljina - nemackog feldmarsala!On je to odbio.Molotov je svedocio da je Hitleru prosledjen kratak odgovor."Ja imam pet miliona sinova na frontu!"
Bio je castan covek!

Ali Staljin nije bio Staljin od prvog dana...To je bilo njegovo poslednje i najvaznije lice koje je pokazao svetu.Posebno zbog toga su ga se bojali,zvali su ga Licej.sto bi trebalo da znaci covek sa mnogo lica.Hrusov se kasnije secao da Staljin igrao najmanje pet razlicitih uloga,koliko ga je on znao.Dakle,on je se infiltrirao u sistem kako bi ga iznutra razorio ili ga preobratio na drugi,patriotski kolosek,sa onoga na koji su ga partijski drugovi na celu sa Lenjinom i Trockim usmerili.Uspeo je u tome,samo zato sto nikada nikome nije otkrio svoje prave namere i zato sto je posedovao ogromno siroko znanje koje je morao upotrebiti,vrseci permanentni drzavni udar i zamenjujuci drzavu sobom.
To je pouka koju ovde zelim da istaknem,svaki poredak se preobraca ili se rusi iznutra.Mladi ljudi ne trebaju da ulaze u direktan sukob ni sa vladajucom ideologijom,ni sa vladajucom kastom.Potrebno je se infiltrirati unutra i uvek biti najbolji od svih ucenika,neprestano raditi na svom usavrsavanju,ali nikada ne zaboraviti ideju,koju samo Bog i covek koji je nosi mogu znati.Tek onda posle mnogo godina,kada upoznate citav sistem,i kada se popnete na visoke pozicije,kao segrt koji uci zanat od djavola,onda mozete pristupiti postupnoj realizaciji onoga u sta verujete.Ja da sam hteo i pre svega imao snage za to,pridruzio bih im se i sigurno da bih mogao ostvariti karijeru u tim strukturama.Ali ja nisam imao dovoljno snage,mozda i kapaciteta za to,to nije bila moja sudbina.
 
@brka45

Hajde prvo da definisemo koja je to prosecna izvozna cena? Ovde neko dodje do papira na neki nacin koji uvek pokaze neku ekstremno veliku izvoznu cenu a pri tome niko ne razmislja da li svih 80.000-100.000tona naline moze da se proda po tako visokim cenama ili nesto mora da ode i jeftinije. Zatim niko ne gleda da nije sva malina prva klasa ima tu i bloka ima tu i griza ima tu i bruha ima tu i delom pothladjene maline koja napusti srbiju tokom sezone itd itd. Treba nam prosecna cena... A to nije ona najveca a nije ni najmanja... Pothladjena malina je izlazila ove godine iz Srbije 0,80 ali ima i ugovora dobrih od preko 2 eura... Istina o prosecnoj ceni je negde izmedju..

@Majstor Gera

Slobodno vi vasu malinu predajte CBI , to su holandjani oni to mogu da plate. Ili posto vladate informacijama ukljucite se u trzisnu utakmicu.

Ovde svi sve znaju a kad im kazete da se ukljuce u trziste onda cujete gomilu izgovora...
 
Prosečna cena je baš to što piše u tabeli.

A ako je loš kvalitet, onda je i otkupna cena manja.

I opet se svodi na to da razlika između prodaje i otkupa raste svake godine.
 
@brka45

Sta god ja da napisem nebitno je, nas mentalitet je takav, ljudi svoje stavove ne menjaju. Znajuci nas mentalitet i znajuci sta se u proslosti desavalo scenario je sledeci, ove godine mnogi ce izaci iz proizvodnje, neki ne mogi da izdrze vise, neki su se razocarali jer nema brzih i lakih para, oni pak treci ne zele da zavise od radnika itd itd , uglavnom mnogo razloga za smanjivanje povrsina sto ce se i dogoditi. Znaci da od 2020 mozemo ocekivati opet dobru otkupnu cenu. Za 2019 jos ne bih smeo jos da prognoziram jos uvek je rano...

I evo @brka45 dajem svima savet besplatan pa i vama, zapisite datum, napravite screenshoot, sada malinu ne treba vaditi kao sto ce vecina da uradi sada je treba saditi... Neko ce reci, vidi budale kaze da sad sadimo kad svi malinu hice da vade, ali poenta nije da je imamo kada je svi imaju, nego da je imamo kada je niko nema , kada je malo ima jer tada ce normalno i cena u otkupu biti veca. Samo moje razmisljanje...

Vi stalno pricate o hiperprodukciji i to pravdate povecanjem povrsina ali kad pogledate otkupljene kolicine mozete videti da se negde izgubio produkt te hiperprodukcije.
NIKO ne zna povrsine pod malinom ali se vidi da nam je prinos manji iz godine u godinu.
Ono sto je meni zanimljivo u vasem pisanju je potenciranje teze da ce smanjenjem povrsina porasti cena u otkupu ali ne objasnjavate zbog cega bi hladnjaca platila vise ako moze da uvozi jeftinu malinu kao i do sada?
Zar svako nase smanjenje povrsina odnosno kolicina nece na trzistu napraviti vise mesta za konkurenciju?
Potraznja za malinom je 36% veca od proizvodnje, to smo videli u analizi svetske organizacije za malinu pa zar svako nase smanjenje proizvodnje nece ostaviti vise prostora za Poljsku, Ukrajinu, Bugarsku, BiH...zasto bi mi svesno prepustali trziste konkurenciji?
Da je ta teza tacna pa valjda bi sada trebalo da bude ta "dobra cena" o kojoj pricate jer je proizvodnja (+uvoz) sa 110.000t u 2015.god pala na 89.300t u 2016.god da bi krah dozivela 2017.god sa proizvodnjom od 65.000t..znaci za dve godine imamo pad proizvodnje od 45.000t (sto je vise nego sto proizvede Cile) a cena nikad niza..
Ako problem nije u kolicinama (proizvodnji) onda ga treba traziti u sledecem u lancu..
 
@Srb1n

Evo ovako prosto jasno, za sve ima objasnjenje. Kako vi znate da nema hiperprodukcije? Pisa li ovde neko na forumu kako jedan NEKTAR najveci srpski preradjivac voca izlazi iz otkupa? Ako je prosla godina bila dobra i bajna ako se zaradjivao novac kako su to oni preneli kolicinu u ovu godinu? Pazite, pricamo o NEKTARu ozbiljnoj firmi, firmi koja ima dobar menadzment, koja je jako dobro pozicionirana na nasem trzistu, koja je proizvodjac vocnih kasa i vocnih koncentrata sto znaci jako dobro pozicionirani i na stranom trzistu, e takva firma nije htela u gubitak da ide vec je imala finansijskih mogucnosti da istu malinu prenese u ovu godinu. E onda mi vi kazete da nema hiperprodukcije? Kako nektar nije prodao svoju malinu ako nema hiperprodukcije? Kako ostale hladnjace iz zapadne Srbije nisu prodali svoju malinu? Ostale su zalihe sigirno 15-20 a mozda i vise hiljada tona. Vi ne poznajete trziste, ne znate ljude, vi dobijate informacije jer se vama podilazi, vama kao proizvodjacu uvek ce biti ''servirana'' prica kako je sve u najboljem redu, jer ko je jos lud da pravi negativan marketing....

Ja dobijam drugacije informacije jer sa ljudima saradjujem na drugacijim principima i zato znam da je maline ostalo prosle godine i zato pricam o hiperprodukciji.

Zasto ce se povaditi malina? Pre svega trziste maline posmatrajte kao globalnu igru... Nista nasa srpska nije ni bolja a ni losija od kosovske ili bosanske... Ako i jeste mi to ne mozemo da dokazemo, nismo radili na promociji geografskog porekla. Kada je stavimo u globalni okvir, izvinite a ko moze da je proizvede jeftinije od 0,80 eura? Pa ne mogu ni bosanci dzabe da rade, ne mogu ni kosovari dzabe... Kad cena padne u otkupu tako nisko, na granicu rentabilnosti, pa nismo samo.mi u problemu, i ostali ce krenuti nasim stopama a kod nas ce se vaditi... I onda , veoma brzo dolazi do vadjenja malina i izlazenja iz proizvodnje sa svih navedenih podrucja i onda tu vidim nasu sansu, biti istrajan i uporan a cena ce doci...

- - - - - - - - - -

@Majstor Gera

Malina.ne postoji od juce niti od prosle godine. Usponi i padovi su se desavali a desavace se ubuduce, covek treba da se navikne na to. Moj savet, sad treba ici u podizanje zasada jer kad svi vade onda treba saditi.
 
Nazad
Vrh