Chat u malinarstvu

Ako su svi puni imamo 300-400.000t minimum..al ce da se puse Cileanci i Poljaci kad preplavimo svetsko trziste..:haha:

[video=youtube_share;HNLC-b8zWEk]https://youtu.be/HNLC-b8zWEk[/video]
 
@Srb1n

Na osnovu cega vi mislite da mi imamo toliko? Vi pravite segu od ozbiljnih stvari, dobro ako vam je tako lakse. Izneo sam svoje zapazanje na osnovu cinjenica. Malina se trenutno slabo prodaje a cene su 1,60 za rolend i za griz 0,90 fco Srbija. Mislim da ce griz jos padati u narednom periodu.

Dajte da cujem vasu procenu @Srb1n koliko imamo maline na lagerima?
 
@Majstor Gera

Pa o cemu ja pisem celo vreme...? Resenje koje predlaze Dragas podrazumeva jako dobro organizovanu drzavu i jako puno podrske sa njihove strane a mi to trenutno nisam da siguran da mozemo da dobijemo. Zato smatram da je moj model bolji jer je trzisno odrziv. Dragas stvari previse idealizuje a to nije realno, jer kao sto ne mogu proizvodjaci lako da se dogovore isto tako ne mogu ni hladnjace.
 
Poslednja izmena:
@PP

Ako nisi znao,poljoprivreda ima jos grana osim malinarstva.Mogao bi da predjes na neke druge kulture,npr. ratarske....Mozda ce oni imati vise sluha za tvoje ideje.
 
Sto ne otvoris svoj forum, pozoves sve te koji citaju i salju ti podrsku, pa se pridrzavate dok se boje ne rastope

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
@jevto

Ima ljudi koji me razumeju i koji mi pisu... Dosta ljudi forum samo cita a nema vremena da puno pise...


Ti ocigledno imas najvise vremena.Idi radi nesto,gotovo je sa malinom.Kod mene ljudi krce zasade.Niko ne ulazi u malinjak posle ovogodisnje berbe.U mom malinjaku prasuma,popunac izbio po drugoj zici.Znas li sta je popunac?A ja se mnogo sekiram.....
 
Poslednja izmena:
@frigy

Zasto vama smeta to sto ja pisem? Ne morate moje postove citati nije obavezno.

@jevto

Ih gotovo, pa necemo valjda sa proizvodnje od 60-80.000 tona spasti na 0 tona... Ne ide to tako...

Citajte malo sta pisem, jos nisam pogresio....

- - - - - - - - - -

Zanima me gde li je @vice

Tako brzo dodje a jos nas brze napusti...

- - - - - - - - - -

@frigy

Cinite jako losu stvar... Cuvajte zasade da budu u kondiciji... Inace, sta vam znaci dobra cena ako zasad zapustite...?
 
@jevto

Lep sajt poucan, ali cena... Gde je ta cena? Da li je to cena maloprodajna, za svezu ili za zamrznutu malinu??? Cesto gledam slike na facebook gde ljudi postavljaju slike koliko sveza malina kosta nagde u maloprodaji pa onda odmah racuna ta cena minus otkupna i to je za nekoga odmah zarada, glupost je to nevidjena... Ne moze svako da udje u maloprodaju a postoje tu i troskovi dodatni koje niko ne zeli da racuna. Problem u poslu sa malinama je sto ima dosta ljudi koji stvati gledaju suvise povrsno...

Vidim da nas sajt procenjuje na jedno 60.000tona u losijoj godini a znamo mi da idemo i do skoro 90.000 sigurno... A padace, ta proizvodnja mora da se vrati u realne okvire da bi taj posao mogao dalje da funkcionise. To podrazumeva da proizvodjac ne radi na nuli a i da hladnace mogu kako tako da zarade.
 
@PP

Lud je neko da ulaze u zasad,da bi bio u kondiciji....

Prekjuce nam najmladji kranista napustio firmu.Decko '96 godiste,dve godine radio kod nas,imao neto platu nesto preko 40 000 plus prevoz i topli obrok za nedeljno radno vreme od 40 sati.Otisao u Nemacku na pocetnu bruto satnicu od 15 evra!A ti mlatis o kondiciji u malinjaku,zar stvarno mislis da takvih budala jos ima!?
 
@jevto

Pa taj sto nije lud da ulaze i kad bude dosla dobra cena opet nece imati nista jer nece imati sta da nabere... Zbog takvih mi imamo ovakve velike skokove kolicina i povrsina, ljudi imaju nerealna ocekivanja, nisu strpljivi, brzo upadaju u stanje "ma ne zanima me ovo vise i sl" a onda jedna ili dve lepe godine i odmah bi svi a budu malinari, ne ide to tako...

Pa sta sto je napustio firmu? Migracije su normalne u celom svetu... Ako misli da ce mu tamo biti bolje neka ide... Ne zaboravite da su tamo i troskovi zivota veci zato je i ta satnica tamo veca. Mlad je, treba da ide, a vidi, da nauci jezike, da stekne kontakte, iskustvo i da jednog dana to primeni kod nas.

Ti nasi mladi ljudi su nasa snaga , ja kad pisem uvek to potenciram ali ne vredi, nas covek nece pruziti sansu mladom coveku i takav mora svoje mesto pod suncem da trazi na drugom mestu.

Pisao kako i na koji nacin te mlade snage treba postepeno uvoditi u posao... Pisao sam kako i od koga treba da uce. Moracemo stvarno da dotaknemo dno da bi ljudi shvatili o cemu pisem.
 
@PP

Ih kad bi tebe samo mogli poslati u Nemacku,ali dzaba...nece tebe Nemci,nista ne znas da radis,nemas radne navike,itd....
Ali eto uzimaju kadrove koje mi kako si govorio,"zaostali u socijalizmu",stvaramo.

A da,da,vi instant "strucnjaci" mislite da je zivotni poziv "bojadzijski cup",pa eto covek ode u Nemacku,pa se vrati da "primeni nauceno"Ne ide to tako.Kranista je deo kolektiva,ne moze u privatnoj reziji voziti kran.Ne moze se dovesti covek sa ulice pa u kran.Lekarski,obuka...
No,drago mi je da su Nemci otvorili granice i da ce dosta ljudi pronaci perspektivu sto dalje od totalno neuspesnih ljudi poput tebe.
Ocekujemo egzodus ljudi iz firme,jer su kadrovi VBS na glasu u svetu pogotovo u Nemackoj.I tokom 60-tih godina doslovno su vukli nase majstore za rukav u nemacke valjaonice,ali je mali broj ljudi pristajao da ode.Sada nije tako.
 
Poslednja izmena:
@jevto
Ne brinite vi za mene, dovoljno ja saradjujem sa Nemcima. Covek ode pa se vrati pa to primeni ovde, okupi tim ljudi pa krenu da rade zasto da ne. Vi sve posmatrate negativno. A iskustvo koje ja imam ne bih nazvao instant ali dobro vi sve bolje znate. Mladi ljudi su nasa sansa pisao sam kako treba raditi.
 
"Vidim da nas sajt procenjuje na jedno 60.000tona.." a sad pogledaj za koju godinu nas je "sajt procenio" na 60.000t pa ces da vidis da je to 2016-a. za koju kazes da je "losija godina" a za malinu je ta godina bila perfektna ali samo nastavi, mozda neko nije otvorio i procitao link pa poveruje.
Tu se vidi i da imamo konstantno opadanje proizvodnje, nema KiM, Bugarske, CG..na mapi svetskih proizvodjaca a ti isti nam "otkidaju veliki deo trzista"..itd..
Naravno, ko jos veruje jednom "sajtu"..ko zna koje su reference tih ljudi i koju su metodologiju koristili..verujte MENI jer JA sve znam..klasika.
Uhvatio se covek onda za socijalizam, poveden primerom Gvozdena i bradonje, pa "umro Tito", "prevazidjen socijalizam"..a ne shvata da socijalizam ne mora da bude drzavno uredjenje nego moze da bude i sistem vrednosti i ako pogledas skandinavske zemlje videces da to savrseno funkcionise.
Meni je iskreno drago da ti verujes da si ostvario americki san i uzdigao se od nekoga ko je sadio i okopavao maline do nekoga ko po ceo dan tuce po tastaturi..
U "poslu sa malinama" si 10 godina i za to vreme si sadio, okopavao, nosio gajbe, utovarao, istovarao, vozio viljuskar, radio u marketingu i sad se bavis konsaltingom..znaci, sve i da ti neko poveruje, ti si na svakom poslu ostao u proseku godinu i po dana i za to vreme nisi mogao da dobijes ni cestit zulj a kamoli neko iskustvo i reference.
Ovakve kod nas zovu univerzalci ili onaj koji sve zna po malo ali nista ne zna kako treba i od takvih se po pravilu bezi sto dalje.
Inace ja sam prestao da berem na 25 ari a sa preostalih 20 ari cu da berem jos koji put koliko da zaokruzim predatu kilazu.
Ove godine je rod kod mene umanjen za oko 40-45% i tako je kod SVIH u Kraljevu( jesenje sorte) pitanje je samo ko hoce da prizna.
 
Nazad
Vrh