Leska - opšta tema

Karlose, na kojoj povrsini imas lesku i koliko kom?

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Teze je za skupljanje jer ne ispadaju lako iz omotaca kao okrugle sorte, i kasnije je teze za krckanje. Ne znam kako je kod tebe u Hrvatskoj, da li placaju vise za istarski nego za ostale sorte, tj da li se isplati uloziti vise rada i truda ako je na otkupu cena ista. Mislim da u Srbiji ne placaju vise istarski nego okrugle sorte.
 
karlos
user-online.png
Hvala ,druze predpostavljao sam da je tako,lepo je čuti mišljenje iz prakse
 
karlos
user-offline.png


hvala na pojašnjenju. Što se tiče cijene, nisam upućen. Možda su u Hrvatskoj više rašireni zbog većih poticaja (ako su sadnice certifidirane). Uzgojem se bavim samo za svoje potrebe. Mene najviše smeta što ne ispadaju lako iz omotača.
 
Слажем се са тобом све што си написао у вези лешника. Ја имам насад стар 10 година и жбунастог је облика. Заштиту нисам примењивао до сада. Али ове године видим да има црв који га напада и зове се СТРИЖИБУБА. Црв живи у тнким родних гранчица где има плодова. Црв-Стрижибуба једе срцевину родне гранчице и прави огромну штету на плодове, при томе што плодови остају без хране и сушу се. Незнам како га уништити. Код нас цена у љушци је 2 еура за 1 кг. Поздрав.


Kolega Vasovac, osim lesnika, i ja imam kao i ti drugo voce i veruj mi da je sve to drugo lakse nego lesnik. Pokupis, odneses na otkup i prodas. Doduse ove godine je bilo losa cena za svo voce. Nemoj da mislis da je za lesnik mnogo bolje. Otkup na veliko je 500-600 din.ociscen i 150-180 u ljusci. Na malo na pijaci ide 800-900-1000 din. i oni nabavljaju lesnik po oko 650din slicno kao poslasticari i zdrava hrana. Mozes da cenis i prodajes na malo i za 1000 din.rodjacima,prijateljima,na poslu po firmama, ali realno je po 700, max 800 din. Zabluda je da je lesnik deficitaran u svetu, ako ga negde fali , ima ga u Turskoj dovoljno za sv e. Uglavnom se visak prenosi u sledecu sezonu, retko kada zafali, zavisi od roda u Turskoj.
Meni je lesnik u 11- toj godini i prvi put sam imao prinos ove godine od oko 3 tone u ljusci. Poslednjih 3 god.je bilo oko 1,5-2 tone.

Ima i boljih i losijih zasada. Ako me posluzi sreca sa ovako dobrim rodom, jos par godina pa sam na nuli. Ulaganje od sadnica ( najjeftinije), odrzavanje zasada svih ovih godina, usisivac za lesnik, prostorija gde ce lesnik da stoji (nemam susaru), radionica- mini fabrika gde krckas, izduvavas i pakujes lesnik.
Tebi to na 50 ari nece trebati, rucno sakupljas, mozes da nosis i usluzno da ti iskrckaju.
Lesnici srednje velicine- na primer italijanske tonde( okrugle) imaju bolji ukus i aromu nego krupne sorte. Krupni su atraktivni i dobri za prodaju na pijaci( ja ih nemam). Ne bih ti preporucio sorte sa izduzenim plodom istarski dugi ili mortarela.
Ne moras da placas skuplje kalemljeni lesnik( on ti ne daje izdanke), mislim da je bolje da sadis dvogodisnje sadnice koja je nastala od izdanka leske. Kod nas i obican izdanak zovu jednogodisnja sadnica. Po meni bolje da formiras u obliku zbuna, nego kao stablo. I onda cekas mnooooogo za prvi ozbiljniji rod.
 
Ljubazno molim za odgovor da li neko ima iskustva oko orezivanja a voljan je da mi pomogne sa savetima...poslao bih par slika. Nisam nikada to radio....procitao sam mnogo toga ovde ali bi mi znacilo da mi na konkretnom primeru date savet.
Unapred mnogo hvala.
Konkretno, rec je o zbunastom i stablastom lesniku, tek zasadjenom.

hvala :)
 
da li bi me neko posavetovao oko zastite tek formirane plantaze leske, povrsine 2ha.
Imam oko 200 sadnica zbunastog i 600 sadnica kalemljenog lesnika ( dvogodisnje sadnice ).
Pretpostavljam da dod proleca ne treba nisa da prskam pa vas molim za savet.
Citao sam o tome ovde ali saveti varijaju od 3 do 7 prskanja godisnje.

Mnogo bi mi znacila pomoc uz kratko pojasnjenje. Cime se prska, kada, koja koncentracija i zbog cega?

unapred hvala
 
Nazad
Vrh