Leska - opšta tema

@zeljko_srb
Problem je uvoz, svih nas proizvodjaca u ovoj banana drzavi.
 
Drugar ima pojavu da pojedini Žbunovi odbacuju rese , zamolio me da pitam iskusnije da li neko zna šta može biti uzrok tome.
00ffa5b491e42060f0280d300b998f93.jpg
b47387d2563c6756ff4910f1027ccdf6.jpg
cfa286c160849bfbb12fa74d2ffb121f.jpg




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moze li mi neko reci da li da prskam ili da ne prskam. pojavilo se ispod lisca male crne tackice i crvene, nisam siguran da li su tripsi ili je neka gljivica.
 
Postovane kolege, razmisljam da zasadim lesku (lesnik) na nekih pola hektara pa me zanima kakva zemlja bi bila odgovarajuca, iz okoline Bijeljine sam i imam parcelu pored kuce ali je 2/3 od tih pola hektara kamenjak, da li bi to predstavljalo problem? Naravno imao bi navodnjavanje.
 
Voli lesnik takvu zemlju a i bitno je da je nakisela. odradi analizu kazi im sta bi da sadis pa ce ti se samo reci sve.
 
Hvala na odgovoru. Planiram nakon skidanja usjeva na ljeto da uradim analizu. Napisao si nakisela, pretpostavljam da si mislio nekisela jer sam procitao da bi trebalo da bude nekiselo zemljiste. Mozes li mi jos reci da li je ogradjivanje parcele neophodno s obzirom da je parcela blizu kuca i da nema divljaci?
 
Veca ph vrednost znaci kiselija. leski to prija, prija mu kiselije zemljiste. a ja pretpostavljam da je tvoja zemlja oko 6.5 ph vrednosti. opet kazem pretpostavljam. odradi analizu pa ces znati tacno. mozes a i nemoras da ogradjujes
 
Sad gledam ponude, koja je bitna razlika izmedju zbunastog i stabla jer je na stablu skoro tri puta skuplji? Zao mi je sto nisam ranije odlucio da sadim jer sam mogao vec sada saditi a ovako moram cekati sledecu jesen.
 
Citaj malo po celom forumu pisano je o tome hiljadu puta :D


p.s. i mene su tako napusavali kad sam pitao nesto a mrzelo me da citam i rezimiram.
 
Sad gledam ponude, koja je bitna razlika izmedju zbunastog i stabla jer je na stablu skoro tri puta skuplji? Zao mi je sto nisam ranije odlucio da sadim jer sam mogao vec sada saditi a ovako moram cekati sledecu jesen.

Pitanje je šta je bitna razlika? Na pitanje zašto je skuplji je lakše odgovoriti. Stablašice se kaleme i tu ima dosta posla a postotak prijema kalema je manji nego kod drugog voća. Kalemljen lješnik je sigurniji za kupiti po pitanju sorte jer ko se odluči na kaljemljenje neće nakalemiti bilo šta. Posao je isti dali kalemi divlji ili provjerenu sortu a rizik da izgubi klijente je velik. Stablašice ne daju izdanke pa je kasnije lakše održavanje. I kod njih izbije poneki ali to nije ni za poređenje sa žbunom. Sadnice za žbun se mogu proizvesti jeftino. Samo se posije plod i eto novih sadnica. Ne rade svi tako ali ima ih a početnik ne može prepoznati kako su proizvedene. Probao sam jedan i sad kad je došao u rod nije onakav kakav sam posijao. Čitao sam o tome pa sam zato probao.
Ljudi odaberu neki uzgojni oblik i naviknu se pa ubjeđuju druge da je to bolje. Bilo koji način da odabereš daj mu šta treba i ne brini za rod.
 
Stablasice slabije napreduju ali mogu da budu dosta bujnije. Sistem orezivanja je totalno drugaciji izmedju stablasice i zbuna. Zbun se lakse podmladjuje od stablasica i manje se gubi u rodu prilikom podmladjivanja zbuna. Stablo definitivno veci prinos po hektaru.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Kolega yiipi e nek te cuje samo kolega tikitak za ovaj prinos...:),bogami pasce replika i to opasna:)))!Pozdrav.
 
Hvala kolegama frkani i yiipi, procitao sam i ja 30-ak strana teme pa sam dosta toga i skontao, tako da cu sigurno kalemljeni ali sledecu jesen dok pripremim zemlju. Znaci mogao bi slobodno kupiti sadnice u bilo kom sertifikovanom rasadniku ili imate neku dobru preporuku za rasadnik? Ja sam iz okoline Bijeljine i kod nas ima samo jedan rasadnik u blizini, mada nije mi problem ni da kupim u Srbiji a plus je i povoljnije nego kod nas.
 
Stablasice slabije napreduju ali mogu da budu dosta bujnije. Sistem orezivanja je totalno drugaciji izmedju stablasice i zbuna. Zbun se lakse podmladjuje od stablasica i manje se gubi u rodu prilikom podmladjivanja zbuna. Stablo definitivno veci prinos po hektaru.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
Jiipi mislim da lešnik u obliku stabla ne mislim na mečiju lesku se vrši obnavljanje sečenjem do jedne odredjene visine i tu će se oformiti druga mlada grana jer sam slučajno jednu granu štetovao tako da nije mnogo vremena izgubila a dobila je dobar rast. Molim da čujem mišljenje.

Poslato sa Honor 9lite uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh