Leska - opšta tema

Postovani forumasi,molim za pomoc,primetio sam da se jedna buba zavuce izmedju kosuljice i samoga ploda,duzine 7do8 mm,napred ima dve antenice a nazad kao dva repica u obliku trna.Lesnik za sada nije ostecen,neznam da li se ona tokom dana sakriva od sunca ili je to stetocina.Slika nije bas najbolja ali cu pokusati da postavim bolju.Ako neko zna sta je ovo i kako se zove neka javi,unapred hvala.

- - - - - - - - - -

1254cop.jpg
[/IMG]Nadam se da ce sada ubaciti sliku
 
Koliko po vasoj proceni treba litara vode po stablu u periodu ud juna do avgusta?

Zavisi u kojoj su godini,moji su u devetoj godini,nemam sistem kap po kap,trenutno ih nisam zalivao zato sto je kod mene bilo padavina,inace kada je susni period zalivam crevom i pumpom oko 50l na stablo,pa ponovo nakon dve nedelje ako je potrebno.Pozzz

- - - - - - - - - -

To ti je uholaža, ja koliko znam ona ne šteti voćkama već se preko dana krije tako što se zavlači gde stigne.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Ухолаже

Puno hvala na odgovoru,pozzzz
 
P
Jel ima neki predlog sta i kako, za prvu ruku samo?
za početak da ti čestitam na kupovini i poželim dosta uspeha,
a ovo za prvu ruku može npr ovako ----
prvo šišanje trave i po mogućstvu okopavanje ili freziranje,
drugo oslobađanje leske tj formiranje krošnje, sad se vidi dosta izdanaka, izaberi npr 4 u pravilnom rasporedu i ostavi, a ostale izdanke seci do zemlje skrooooz videćeš slike unazad na forumu kako bi to trebalo da izgleda
treće dobro je što su skraćene od strane predhodnih vlasnika jer bi sigurno pokupile dosta štete na sebe, ovo je dobro za tebe jer imaš sigurno već jači korenov sistem koji će samim tim i jače gurati hranu iz majke zemlje
četvrto sad kada krenu vrućine i ti kreni sa zalivanjem, na 7 dana po min 20l vode oko žbuna
peto na jesen nemoj da štediš na đubretu, sve se to kasnije vrati i isplati
pročitaj OBAVEZNO sve strane unazad i još pronađi literature i o leski a i o orasima pa se uklapaj i srećno !!!
eto za prvu ruku ::namigivanje::
 
Pozdrav ljubitelji lesnika.Ako moze odgovor na sl.pitanje-posadio sam jesenas ispred kuce dva lesnika sorte rimski(odvojeni od maticnog zbuna),oba su se primila lepo,visoki oko 1,6m(mozda sam ih trebao skratiti po sadnji ali nisam) i oko jednog su izrasli novi izdanci,dva tri komada recimo a oko drugog nije ni jedan!Sta je uzrok tome,jel dubina sadnje?Na koliko se inace sadi?I jos jedno pitanje da li posle zime da ih skracujem jer su prilicno visoki i time podstaknem mlade izbojke ili ne?Pozdrav i svako dobro!
 
Moji su u osmoj godini. Jednom prilikom sam negde video informaciju koliko lesniku treba vode u toku vegetacije ali ne mogu to da nadjem.MIslim da je 50 litara ok i to jednom mesecno.


- - - - - - - - - -



Puno hvala na odgovoru,pozzzz[/QUOTE]
 
Jedno pitanje....danas sam primetio da ima mnogo opalog lesnika na zamlji,neznam da li je od sinocne oluje ili nesto drugo.Sta vi mislite?
 
Oluja je sigurno imala uticaja, ali je jako moguće da su ti opali svakako bili loši u nekom smislu, iskrcaj par komada pa vidi da li su šuplji, truli itd
 
Jedno pitanje....danas sam primetio da ima mnogo opalog lesnika na zamlji,neznam da li je od sinocne oluje ili nesto drugo.Sta vi mislite?

I kod mene je vetar skinuo baš dosta, danas sam zalivao i baš mi je žao koliko ih je na zemlji.
Nadao sam se kiši normalnoj a ne oluji bez kiše, tj sa par kapi, ali šta je tu je....

Nebi toliko opalo da su imali dovoljno vode mislim makar, Savo jesu li i tvoji bili žedni ili ????
 
Ja imam samo 3 žbuna stara oko 5-6 godina tako da nisam reprezentativan uzorak, ali nije opao ni jedan, a duvalo je sačuvaj bože, trešnje se savijale do zemlje (maltene).
 
Mora li lesnik da se navodnjava? Na mestu gde bih ga sadio nemam uslova za to

Za neku ozbiljniju proizvodnju sigurno da. Gledati u nebo i moliti se kisi nije isplativo.

- - - - - - - - - -

Ja sam navodnjavao desetak dana pre oluje ali nisam imao velikih gubitaka, svakom stablu sam sipao oko 70-80l vode. Moguce da je kod vas bio jaci vetar.
 
Pozdrav svim forumasima.
Vec duze vreme sam citao koliko sam bio u mogucnosti, tako da sam procitao temu. Ovo ovde me je odusevilo, jer obuhvata jedan ceo proces od sadnje pa do punog roda(ako smem tako da se izrazim), sa opisima kao u oglednom odeljenju. Ali da vas ne hvalim puno, ispace da sam ulizica...
Konkretno, planiram zasad na jesen od 50ari, ono sto znam je kako da pripremim njivu, da cu saditi zbunastu lesku i da ce razmak biti 5x6.
Ono sto mi je problem, to su sadnice, jos ne znam gde bih nabavio. Ovde sam video da je Sale rekao da ce imati na jesen, pa ako ima jos uvek, molio bih ga da se javi. Mislim da nema niceg sigurnijeg nego kupiti od ljudi koji su ovde aktivni.
 
Pozdrav svima.
Od svih stvari u vezi sa uzgojom ljesnjaka na internetu najvise mi je pomogao ovaj forum jer su najbitnija lična iskustva ljudi. Planiram da do kraja sljedece godine podignem zasad ljesnjaka.
Situacija je sljedeća... Dobio sam zasad jabuke na povrsini od 1,2h. Prostor je ogradjen i ima sistem navodnjavanja "kap po kap". Planiram da pocupam tu jabuku i posadim ljesnjak jer su stabla jabuke u losem stanju iz razloga sto je sadni materijal bio katastrofalan. Rod je minimalan, a vocnjak zahtjeva ogromna sredstva za održavanje. Ukratko receno, nije isplativ.
Ako se odlučim za sadnju ljesnjaka prvo sto cu uraditi, počupacu jabuku nakon berbe u septembru, na proljece uraditi analizu zemlje i ostalu pripremu za sadnju ljeske i do jeseni zavrsiti sve da bi krenuo sa sadnjom.
Inace nikada se nisam bavio poljoprivredom tako da imam desetine pitanja i nedoumica na koja mi trebaju odgovori. Napisacu samo neka!

Ogromna mi je prednost kap po kap i ogradjena zemlja. Ipak djeluje mi mala povrsina od 1,2 hektara. Ne ulazi mi se u taj posao ako necu u punom rodu u najboljoj godini pod uslovom da prodam plod imati osjetno poboljsanje kucnog budžeta. Znam da je pitanje u krajnjem slucaju nezahvalno, ali da li je zasad od 1,2 h dovoljan toliko da se može reci da se bavim poljoprivredom koja mi obezbjedjuje bolje uslove zivota. Bojim se uci u posao, a na kraju imati godisnje primanja od toga u visini nekoliko prosjecnih plata, a ostaviti dusu na njivi. Znam da su pretpostavljanja tih stvari nezahvalna, ali to mi je najveca nedoumica.

Sta jos!? Koliko sadnica na 1,2h mogu da posadim, to jest koji je razmak najbolji? Pisalo se o tome, ali volio bih da se jos jednom ispisemo na vasim primjerima. Ko je koliki razmak pravio i kako mu se to pokazalo u praksi.

Koje sorte da posadim. Takođe kakva vi iskustva imate. Koja sorta je trazena, da li neka manje neka vise? Koja daje vise ploda. Isto vasa iskustva.

Na kraju o nacinu sadnje gospodina iz Daruvara, Moulisa. Nacin na koji je predviđeno da se na 1,2h sadi izmedju 4800 sadnica i 5200 sadnica. Da li je neko sa foruma posadio, ili da li neko zna nekoga ko je posadio ljesnjak na taj nacin?

Toliko od mene za prvi post.
Inace ja sam iz Gradiske. Sjever Rep. Srpske. Ako ima neko na forumu da se bavi ljesnjakom, a zivi u Gradisci i okolnim gradovima neka mi se javi pa ako nije problem da me ugosti u svom zasadu da se bolje upoznam sa njegovim nacinom uzgoja.

Pozdrav!!!!
 
Pozdrav Sinisa. Na 1,2 ha možeš da posadiš 500-600 sadnica i to je ozbiljan posao za pojedinca koji zahtjeva dosta vremena, što može biti problem ako si negdje zaposlen. U početku je najveći problem održavanje zasada (košenje ili suzbijanje trave), a kasnije pored toga imaš i suzbijanje mladara, te sakupljanje i obradu plodova.

Moje mišljenje je da sa te površine možeš imati prihod od oko 10.000 KM godišnje (800-1000 KM mjesečno), ali tek poslije 10. godine. Koliko će ostati čisto to sad zavisi od mnogo faktora i tvog zalaganja.

Po forumima se pojavljuje Milan koji ima stariji zasad u Romanovcima, a u Jošiku kod K. Dubice imaš Brakna koji ima 1 ha pod lješnikom, mislim da je u 15. godini.

Moje kolege iz Prijedora su za sutra dogovorili sastanak sa Vladom Moulisom, pa će prenijeti iskustava ako do sastanka i dođe.
 
Nazad
Vrh