Leska - opšta tema

Naši pijačari u Srbiji kupuju na veliko po 6,5-7€ a prodaju po 11-12€ na malo. Ovdje proizvođač koji dobije 7,5 € na veliko ili 9€ na malo može biti zadovoljan.
Uh bre Aco, u Srbiji na veliko bi za 6e dobio i brdo casti.Samo javi ako treba.
Trenutno u Srbiji lesnik na veliko ti je izmdju 5 i 6e ,kako ko koga zezne ali tesko da uzgajivaci mogu nekoga.
 
Ja sam prodao na veliko odmah posle berbe sirov, nekalibriran 3,5 tone po 180 din. Ostavio sam samo oko 700 kg za krckanje da prodajem na malo, i njih prodajem ociscene po 800 din.
 
Zdravo svima posadio sam lesnik na parceli gde je humus 3.10...u jamice je islo 3.4 lopate stajnjaka i oko korena supstrat... postoji li neki nacin da u narednim godinama nekako obogatim parcelu humusom?
 
Sve ima svoje prednosti i nedostatke. Tako je i sa ljeskom. Ima voćnih vrsta koje po istoj mjernoj jedinici daju veću ili manju dobit a naj isplativije je uzgajati ono što se može prodati.
 
To dal je isplativ mislim da jeste a ono što pišu novinari o ekstra zaradi i bogatstvu i nije tako...


Jel lesnik mora da se prska pre 4god možda je glupo pitanje?
 
Za zeljko_srb.Prvi problem kod ovakvog sistema je sto tecnost sa preparatom dolazi prirodnim padom,pri prvom podizanju ruke kada zelis daisprskas vislje grane tecnost ne bi dolazila do dizne ili turbine,taj problem ima atomizer viliger DM14,novije verzijeDM14P I DM14PE poseduju u rezervoaru pumpu koja gura tecnost ka turbini te tako moze dase prskaju i vislje grane.Inace mozes da uzmes viligerovu turbinu,ima je na kupujem prodajem.https://www.kupujemprodajem.com/rasprskivac-atomizera-NOVO-51960407-oglas.htm?filter_id=8051
 
Ako planiras tako nesto, bolje sprovedi kompletnu izduvnu granu duvaca u rezervoar za otrove, stavi sigurnosne ventile na rezervoaru, da bi mogao da ispusta visak pritiska, posto bi ga bilo mnogo, a na dnu rezervoara stavi neki kompresioni pistolj, najbolje originalni sa prave prskalice te vrste. Naravno ako volis da se igras pravljenja masina.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
I ojacaj rezervoar onim celicnim trakama, da bi on sam mogao da izdrzi pritisak, da se neraspadne

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
To dal je isplativ mislim da jeste a ono što pišu novinari o ekstra zaradi i bogatstvu i nije tako...


Jel lesnik mora da se prska pre 4god možda je glupo pitanje?
Pa kako se situacija razvija ako te bude zadovoljavalo 2-3oooe po hektaru kada odbijes sve troskove....onda je ok.
Naravno lesnik se od starta prska ,ne toliko kao onaj u rodu ali se ipak treba prskati.

P.S. Kolega Karlose ,cini mi se da si tada kada si prodavao lesnik mogao ostvariti dosta bolju cenu za lesnik u ljusci.
 
Do koje temperature moze da ide nordox. Oprskao sam pre oko mesec-mesec ipo oksi hloridom a sad kad je opalo lisce presao bih nordox-om ali me plasi da nije hladno? Realno sledece nedelje prognoziraju prolece pa se mislim da to odradim sledece nedelje.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Tikitak, mogao sam da prodam i po vecoj ceni, ali kod mene je situacija malo specificna. Ne zivim u Srbiji, pa kada sam dosao na odmor kuci odmah sam prodao u ljusci, jer su mi prosle godine ukrali 70 dzaka po oko 17 kg. Drugo, posto nisam tu, placam mom ocu ( mada ne moram, ali necu da radi za dzabe) da na mojoj masini, kod mene kuci, iskalibrira, iskrcka, ocisti, 100 dinara za kg ociscenog lesnika. Ne mogu cesto ni da dolazim na odmor u Srbiju, odmor koristim kada mi je berba tresanja. Znam da ne mogu, niti ocekujem, da imam neki prinos i zaradu dok se ne vratim u Srbiju i sve sam radim.
 
Za zeljko_srb.Prvi problem kod ovakvog sistema je sto tecnost sa preparatom dolazi prirodnim padom,pri prvom podizanju ruke kada zelis daisprskas vislje grane tecnost ne bi dolazila do dizne ili turbine,taj problem ima atomizer viliger DM14,novije verzijeDM14P I DM14PE poseduju u rezervoaru pumpu koja gura tecnost ka turbini te tako moze dase prskaju i vislje grane.Inace mozes da uzmes viligerovu turbinu,ima je na kupujem prodajem.https://www.kupujemprodajem.com/rasprskivac-atomizera-NOVO-51960407-oglas.htm?filter_id=8051

Ne bih pravio sad ne znam kakvu masineriju, ako moze uz minimalno srafljenje da se prepravi. prepravio bih. kolega babin hvala za link, sad mi nije jasno na koji princip radi ta turbina? dal je na pritisak duvaca ili je na elektro pogon?
 
Ne bih pravio sad ne znam kakvu masineriju, ako moze uz minimalno srafljenje da se prepravi. prepravio bih. kolega babin hvala za link, sad mi nije jasno na koji princip radi ta turbina? dal je na pritisak duvaca ili je na elektro pogon?

Turbina radi na protok vazduha koji stvara atomizer,u tvom slucaju duvac lisca.
 
Tikitak, mogao sam da prodam i po vecoj ceni, ali kod mene je situacija malo specificna. Ne zivim u Srbiji, pa kada sam dosao na odmor kuci odmah sam prodao u ljusci, jer su mi prosle godine ukrali 70 dzaka po oko 17 kg. Drugo, posto nisam tu, placam mom ocu ( mada ne moram, ali necu da radi za dzabe) da na mojoj masini, kod mene kuci, iskalibrira, iskrcka, ocisti, 100 dinara za kg ociscenog lesnika. Ne mogu cesto ni da dolazim na odmor u Srbiju, odmor koristim kada mi je berba tresanja. Znam da ne mogu, niti ocekujem, da imam neki prinos i zaradu dok se ne vratim u Srbiju i sve sam radim.
Stvarno sa nasim ljudima uvek cuda.
Javi se sledece godine ,tih 3.5t mozemo ocistiti za dva dana :)))
 
Pa kako se situacija razvija ako te bude zadovoljavalo 2-3oooe po hektaru kada odbijes sve troskove....onda je ok.
Naravno lesnik se od starta prska ,ne toliko kao onaj u rodu ali se ipak treba prskati.

P.S. Kolega Karlose ,cini mi se da si tada kada si prodavao lesnik mogao ostvariti dosta bolju cenu za lesnik u ljusci.
Zar nema bar 3500-4000e po hektaru u punom rodu mislim meni je sve jedno i da je 2000e ja ih sadim.Posto za svaku vocku postoji losa godina.Sta mislis koliko je dovoljno h lesnika za zivot ja planiram da zasadim 5-5,50h?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh