Leska - opšta tema

Ka sam moje ove godine navodnjavao i svi nabrekli. Neki poceli i ljuske da im pucaju koliko su nalili.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Da li je to zalivano redovno i da li su leske dobile sve što im je neophodno? Kod mene u kraju je čovek počeo da skuplja plod i sve je kako treba. Ima ga dosta i krupan je. Naravno, ima sistem za navodnjavanje i baš je bio angažovan oko toga. Leske su u šestoj godini.
 
Zalivane su u julu i avgustu skoro svaku noc. Zastita je malo omanula sa monilijom. Isto je sesta godina kalemljeni i tek krece da radja koliko sam ja ocenio. Inace rimski kida kolko he izbacio i sve jezgro puno do vrha.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Kad krenu da ispadaju iz ljuske ja ih poberem sa ljuskom na drvetu. Zasad su stabla mlada tako da mogu sve rukom da dohvatim. Defunitivno je u planu da se bere masinski. I ono sto ispadne iz ljuske na travu nije problem jer sam pokosio pre jedno mesec dana trimerom i nije velika trava.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Ja nemam stabala verovatno ni blizu kao vi (svega 30ak sto vecih sto manjih), ali sto se tice trave i kod mene su u vocnjaku koji je zatravljen i kada se pokosi lepo nema problema da se skuplja a kad padne kisa i ako je vlazno opet moze bez problema da im se pridje i pokupi sve lepo :)
 
Moze li I za ove identifikacija, kupljene pod Romanu
347089167346a3c738a0acb24564993d.jpg
420b3be96191fa396b85871f3f5db6aa.jpg
ddc9ed7c270702c2413a8a92df2c68a7.jpg
0feb7cf05aa03e5a09f23fab1fd3b884.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Koliko je litara po sadnici potrebno u periodu zalivanja? Ili koliko je sati potrebno zalivati, ako 8L na sat po sadnici nakapa. I koliko dana treba da prodje do sledeceg zalivanja? Zemlja me slabo humusna, ocedita.
 
Poslednja izmena:
Zahvaljujem se na odgovoru. Da li je medju ostalim Halski dzin?
Aco ,nezahvalno je sa slika davati odgovore pogotovo kada je plod uslikan sam bez nekog poredjenja ali mislim da nisam uocio halskog dzina.
Ako za neko stablo sumnjas da je on ,slikaj ga kao i plod na njemu ,tako se lakse raspoznaje.
Sam halski dzin kao i sto mu samo ime kaze ,trebalo bi da ti je najvece stablo-zbun u zasadu sa najdebljim osnovnim granama.
 
A sto samo meni brate mili :)))))
Ja sam ti pristalica da se zaliva kada god je zemlja suva a posebno kada je godina susna kao sto je ova.
Bez obzira kada zalivao ako se uveris (moze i prstima opipati) da je zemlja suva ,zalij ponovo.Naravno ,ako imas uslova i mogucnosti.
Otprilike ako ti je zemljla ocedita i temperature ovako jake mozes zalivati dva do tri puta po pet-sest sati nedeljno.
Evo recimo da sam sebe citiram sa jednog drugog foruma sta sam pisao pre nedelju dana a pre ovoga zahladjenja:
"Zasad sam podelio na tri particije a svaku particiju sam zalivao 24 sata.Znaci svaka particija se zaliva svaki treci dan.Ako racunam da po sadnici idu 3-5 kapljaca koji daju ne znam ni ja koliko tacno vode ,posto sam kapljace od 4l/h dodatno odvrnuo (pa umesto kapljanja kod vecine ide blago curenje) pa puta 24 sata dobija se ogromna kolicina vode.Sigurno ne manje od 500l po sadnici i nigde nemam zabarivanja.A ako racunam da sam svaku drugu sadnicu sveo na jednu osnovnu granu pa verovatno okolni korenovi sistemi vec preuzimaju njihov prostor (posto sam proredjivanje poceo pre koju godinu u manjem obimu) onda je kolicina vode i veca.
Naravno pumpu nisam gasio jedno 30-tak dana bukvalno ,osim onih 2-3 kada je pre dve nedelje pala ona nazovi kisa.
Treci dan kada ponovo dodje na red odredjena particija ,jedva da se vidi da je bilo zalivano ....verovatno zahvaljujuci pesku koji brzo odvlaci vodu dole."
 
Kod mene je situacija sledeca. Bunar je kapaciteta oko 2500L . Pumpa ga iskapi za 45minuta. Bunar nalije 7m stuba za oko 8h. Po svemu sudeci bice mi ovo malo vode. Toga sam se i bojao.... sad se razmisljam da li da vucem vodu iz obliznjeg potoka, 400m imam duzine. A visine ima 30m sigurno pumpa bi to gurala bez problema.

Mislio sam da na vrhu placa postavim rezervoar ozidan ili kakav god. Koji je 20,30kubika i kad nakupim tu kolicinu da pustim da zaliva neprestano prirodnim padom pa opet za 3 dana ponoviti postupak.



Moracu da pripremim to to sl leta
 
Dobra ideja! Ovo mi nije palo napamet. Mislio sam da iskopam rupu jedno 4m dubine,4sirine, 2visine. I oblozim ciradom koja se ne bi lako probusila. Jedino ce biti problem napraviti slavinu koja ce dihtovati kako treba, na bazenu slavinu.
 
Koliko izadje orjentaciono ::novac:: da se podigne jedan manji zasad za pocetak od oko 1ha. Sadio bih zbun 6x6 na parceli 24x400m. Ograda gde bi koristio bagremove stubove i zicu, sistem kap po kap samo cevovod, sadnice (oko 270 kom.) ne racunajuci pripremu zemljista i samu sadnju tj zanima me materijal.
 
Nazad
Vrh