Leska - opšta tema

Pitaj tiktaka reci ce ti da je to glupost. Ja se 110% slazem sa njim. Ako ima ko da zna o zbunu ovde to je on.Video sopstvenim ocima zasad i mislim da nema niceg slicnog na balkanu a opet neverovatno dobro.Za stablo na kalemu nemamo strucnjaka. Svi zasadi na stablu oformljavaju loptastu krunu kako lesnik voli a moja procena je piramidalna forma zbog kolicine rodnih grana a i izvorne forme podloge.Ja sam imao uvid u dva akademska zasada i sam imam jedan koji zavrsava sedmu vegetaciju. Vreme ce pokazati da li sam u pravu. Inace kalem ili zbun po meni ima svrhu samo razmatrati zbog podneblja na kom se gaji.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
TiKtak svaka ti dala jos jednom...

jel djubris stajnjakom ? ako da, dal ga zaoravas ili kako ga zatrpavas posle bacanja oko sadnica?
 
TiKtak svaka ti dala jos jednom...

jel djubris stajnjakom ? ako da, dal ga zaoravas ili kako ga zatrpavas posle bacanja oko sadnica?
Hvala Zeljko ,lepo mi zelis :)
Sto se tice stajnjaka ,nazalost ne djubrim sa njim. On sve vise postaje nedostupan a i lesnik je sa svojim skupljanjem ploda jako zahtevan sa pripremom zemljista. Ali da bi valjalo razbacati ga ,valjalo bi.
 
Umesto prskanjem (jesenje) bakar-oksihlorid i bakar-hidroksid, da li je neko probao organskim prskanjem lesnika soda bikarbona 10 grama na 10 litara vode?
 
Содабикарбона је одличан фунгицид и бактерицид.Концентрације су од 1-3 % и њоме се купа биљка са све преосталим лишћем и при том се тло не застире и није лоше испрскати и само тло.
Сваки третман се ради по сувом дану ујутру до подне да би се дало течности да испари и биљке се до мрака осуше.
 
Može li odgovor kakav je kvalitet Simplex Zorka djubrivo za lešnik formulacije za jesen.

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Pozdrav za kolege sa ovog dela foruma ... :ppozdrav:...

Zasadio bih na okućnici u jednom redu 3-4 leske.
Voleo bih ali nije neophodno, da u pitanju budu neke bujnije sorte i da ih naravno mogu naći u našim rasadnicima.
Da li neko od kolega ima preporuku za sorte i po kvalitetu i po oprašivanju, kao i za razmak sadnje za ovu "kućnu varijantu" .?
 
kazte mi jel ste oprskali bakrom? kod mene list nije opo ni malo. a bojim se da ne bude previse ladno kad bude skroz opo, sta uciniti? dal prskati azotom, pisu ljudi da to rade da ubrzaju proces...
 
Razmišljam da posadim jednu parcelu 50 ari lešnika, koje bi sorte preporučili, kakve kaleme,koje rastojanje i koji uzgojni oblik?I ono najvaznije kakvo je trziste ,plasman?
 
Kolega Vasovac, osim lesnika, i ja imam kao i ti drugo voce i veruj mi da je sve to drugo lakse nego lesnik. Pokupis, odneses na otkup i prodas. Doduse ove godine je bilo losa cena za svo voce. Nemoj da mislis da je za lesnik mnogo bolje. Otkup na veliko je 500-600 din.ociscen i 150-180 u ljusci. Na malo na pijaci ide 800-900-1000 din. i oni nabavljaju lesnik po oko 650din slicno kao poslasticari i zdrava hrana. Mozes da cenis i prodajes na malo i za 1000 din.rodjacima,prijateljima,na poslu po firmama, ali realno je po 700, max 800 din. Zabluda je da je lesnik deficitaran u svetu, ako ga negde fali , ima ga u Turskoj dovoljno za sve. Uglavnom se visak prenosi u sledecu sezonu, retko kada zafali, zavisi od roda u Turskoj.
Meni je lesnik u 11- toj godini i prvi put sam imao prinos ove godine od oko 3 tone u ljusci. Poslednjih 3 god.je bilo oko 1,5-2 tone.

Ima i boljih i losijih zasada. Ako me posluzi sreca sa ovako dobrim rodom, jos par godina pa sam na nuli. Ulaganje od sadnica ( najjeftinije), odrzavanje zasada svih ovih godina, usisivac za lesnik, prostorija gde ce lesnik da stoji (nemam susaru), radionica- mini fabrika gde krckas, izduvavas i pakujes lesnik.
Tebi to na 50 ari nece trebati, rucno sakupljas, mozes da nosis i usluzno da ti iskrckaju.
Lesnici srednje velicine- na primer italijanske tonde( okrugle) imaju bolji ukus i aromu nego krupne sorte. Krupni su atraktivni i dobri za prodaju na pijaci( ja ih nemam). Ne bih ti preporucio sorte sa izduzenim plodom istarski dugi ili mortarela.
Ne moras da placas skuplje kalemljeni lesnik( on ti ne daje izdanke), mislim da je bolje da sadis dvogodisnje sadnice koja je nastala od izdanka leske. Kod nas i obican izdanak zovu jednogodisnja sadnica. Po meni bolje da formiras u obliku zbuna, nego kao stablo. I onda cekas mnooooogo za prvi ozbiljniji rod.
 
Nazad
Vrh